KADERİMİZ Mİ BU?

KADERİMİZ Mİ BU?

Gerek giyim-kuşamda, gerekse meyve-sebzede Bolu’daki fiyatlar diğer illere oranla oldukça fazla. Bolu Gündem muhabirleri, yetkili ağızlardan bunun nedenini öğrenmeye çalıştı. Yetkili ağızlara göre, çözüm yok gibi. Peki bu pa

Gerek giyim-kuşamda, gerekse meyve-sebzede Bolu’daki fiyatlar diğer illere oranla oldukça fazla. Bolu Gündem muhabirleri, yetkili ağızlardan bunun nedenini öğrenmeye çalıştı. Yetkili ağızlara göre, çözüm yok gibi. Peki bu pahalılık kaderimiz mi?

Terziler, Seyyar Pazarcılar ve Hazır Giyimciler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş; ‘Pahalıya alan, malını daha pahalıya satıyor’

Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan mağazalar ile Bolu'daki giyim mağazaları arasında bulunan fiyat farkının neden kaynaklandığını hem Bolu halkına, hem de Terziler, Seyyar Pazarcılar ve Hazır Giyimciler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş'a sorduk.

FAZLA MAL ALANA MAL UCUZSATILIYOR

Terziler, Seyyar Pazarcılar ve Hazır Giyimciler Odası Başkanı Ahmet Yoltaş, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde, giyim eşyalarının neden daha ucuz olduğunu "Bolu'nun nüfusu 85 bin. Oysa Ankara'da milyonlar yaşıyor. Bolu'daki bir mağaza, fabrikadan 300 adet pantolon alırken, Ankara'daki mağaza 3 bin adet alıyor. Bundan dolayı fabrika, fazla mal alana, malı daha ucuzdan veriyor. Bu da az mal alanın malını pahalıya alıp pahalıya satmasına neden oluyor. Markalı olan giyim eşyalarında ise böyle bir sorun yok. Üç aşağı beş yukarı fiyatları aynı oluyor. Ancak nakit paraya ihtiyacı olan esnaf, ihtiyacını giderebilmek için, bu malı zararına satabiliyor" şeklinde açıkladı.

ALIŞVERİŞLER BAŞKA YERLERDEN YAPILIYOR

Bolu'da bulunan giyim mağazalarının işlerinde büyük düşüş olduğunu belirten Yoltaş, "Bilhassa hazır giyimde düşüklük var. Nedeni de Ankara ve İstanbul'a gezmeye gidenlerin, alışverişlerini de oradan yapmaları. Orada bol çeşit ve uygun fiyat var. Üstelik kredi kartıyla alışveriş yaptıkları için, nakit paraya da ihtiyaçları olmuyor" dedi. Halkın Bolu dışından mal aldığında bazı sorunlarla karşılaşabildiğine dikkat çeken Yoltaş; "Oysa Bolu'dan almış olsaydı, mal defolu çıktığında, malı geri götürüp değiştirebilirdi" şeklinde konuştu.

GELİR DÜŞÜK

Bolu'da satışların düşük olmasının nedenlerinden birinin de, Bolu'da yaşayan insanların, gelirlerinin düşük olmasından kaynaklandığını vurgulayan Ahmet Yoltaş, "Acil ihtiyaç listesinde giyimin en sonlarda yer alması da satışları etkileyen nedenlerden biri. Halkımızın, Bolu'nun kalkınması için alışverişlerini mutlaka Bolu'dan yapmaları gerekir. Esnafımız da, Bolu tüketicisini ve öğrencileri düşünerek kaliteli ve uygun fiyatla hizmet vermeli. Karşılıklı bir anlayış ortamı oldukça, hem tüketici hem de satıcı birinden memnun kalacaktır" dedi.

Konu ile ilgili vatandaşlarımızdan gelen yanıtlar da aşağı yukarı aynı oldu. 1,5 senedir işsiz olduğunu söyleyen Selami Özbakan, Bolu'da sezon sonu indiriminin olmadığını, küçük bir il olduğu için fiyatların yüksek olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Firmalar ellerinde kalan malları satmak için indirim yapıyorlar. Bolu'da fazla çeşit de yok. Bundan dolayı aradıklarımızı bulamıyoruz. Bolu dışından bir yerden de alışveriş yapamadığım için, buradan pahalıya almak zorunda kalıyorum."

Gürsoylar LTD. ŞTİ. Sahibi Osman Gürsoy; ‘Piyasada belirsizlik var’

Bolu'da meyve ve sebze fiyatlarının da yüksek olmasından şikayet eden halkımızın isteği üzeri bu konuyu da araştırdık. Bolu Toptancı Hali'ne giren malların % 48'inin Bolu'ya satışını yapan Gürsoylar Limited Şirketi'nin Sahibi Osman Gürsoy ile görüşerek konuyu değerlendirmesini istedik.

BOLU’DA HAYAT ŞARTLARI UYGUN DEĞİL

Baba mesleğini devam ettirdiğini söyleyen 30 senelik kabzımal Osman Gürsoy, gazetemize şunları söyledi: "Malı üreticisinden aldıktan sonra; ambalaj, işçilik, nakliye, Belediye rüsumu, stopaj ve KDV gibi masraflarımız oluyor. Bolu'ya 1 kg'lık sebze getirebilmenin nakliye maliyeti 80 bin lira. Halk bizden malı 100 bin liraya satmamızı istiyor. Bu mümkün değil. Bu fiyata satarsak, malın üreticisi olan köylüye de yazık olur. Bolu'da hava şartları uygun olmadığı için, ilin kendi sebze-meyve ihtiyacını üretmesi imkansız. Tüm Türkiye, Akdeniz Bölgesi'ne bağımlı durumda. Sebze-meyve konusu sadece Bolu'yu değil, tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Bunlar her evin sofrasında bulunan şeyler" dedi.

VEHBİ KOÇ NEDEN PAZARCI DEĞİL?

Bolu Toptancı Hali’nde toplam 26 dükkan olduğunu, bundan dolayı da meyve-sebze girişinin sadece bir iki şirketin elinde bulunduğunu düşünmenin yanlış olduğunu söyleyen Osman Gürsoy, "Türkiye'nin zenginlerini, Vehbi Koç'u düşünün. Adam her iş kolunda faaliyet gösteriyor, peki neden meyve-sebze satışıyla uğraşmıyor? Çünkü meyve-sebze satışı zor meslek, ne zaman ne olacağı belli değil. Şimdiye kadar birçok arkadaşımız iflas ederek, dükkanlarını kapattı. Bolu'da fiyatlar yüksek değil. Migros ve Tansaş mallarını merkezden getirtiyor. Onların fiyatlarıyla Pazar fiyatlarını karşılaştırırsak aşağı yukarı fiyatların aynı olduğunu görürüz. Fakat bu şirketler, bazı dönemlerde karpuz ya da muzda indirim yaparak promosyonlu satıyor. Pazarcı da elindeki mal çürümesin diye, akşamları daha ucuza malını satabiliyor. Ama bunların haricinde fiyatlar genel seviyesi diğer illerle aynı" şeklinde konuştu.

KARPUZDA %450 FİYAT ARTIŞI

Piyasada belirsizliğin olduğunu belirten Gürsoy, "Kuru soğan geçen sene 1 milyondu. Şimdi ise 100 bin lira. Karpuzu da bu sene, Haziran ayının 6'sında 100 binden alırken, bir ay sonra 450 binden aldık. Yani karpuzun fiyatı 1 ayda, %450 arttı. Sebze-meyve işinde neyin ne olacağı hiç belli olmuyor. Arz-talep ilişkileri devamlı değişiyor. Hava şartları da fiyatları sürekli etkiliyor" dedi.

PAZARLARIN KURULDUĞU GÜN SAYISI AZALTILSIN

Halde 8 senedir manavlık yapan Alpaslan Adanır ise, fiyatların Bolu'da yüksek olduğunu kabul ederek, bunun nedenini şöyle açıkladı; "Ankara'da halde pazarcılık yapan bir esnaf, günde 3 kamyon mal satarken, biz günde 3 kilo satabiliyoruz. Yani bizde sürüm yok Ankara ve İstanbul'u Bolu'yla kıyaslamak doğru olmaz. Orası elbette ucuz olacak. Adamlar rekabet yapıyor. Bolu'nun da her tarafına pazar kuruluyor. Her gün bir yerde Pazar var. Pazarların kurulduğu gün sayısı azaltılsaydı, rekabet oluşacağı için fiyatlar düşerdi." Ayrıca kendi sorunlarına değinen Adanır, "Bizim sorunlarımızdan biri de, burada kim esnaf belli değil. Kimisi ikinci iş olarak pazarcılık yapıyor. Düzce'den buraya mal getirip satanlar var. Bizim ekmeğimizle oynuyorlar. Belediyenin bu konuyla ilgilenmesi gerekir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.