Kafalardaki erozyon

            08.03.2004

Erozyon yalnız toprağı mı alır götürür? Yıpratmaya çalıştığımız herşeyi erozyona uğratabiliriz.

Örnek mi? Buyrun size örnek? TEMA Vakfı ve Milli Eğitim’in ortaklaşa düzenlediği “Toprak ve Erozyon” konulu ilköğretim okulları öğrencilerinin sergisindeyiz.

Hani bu topraklar çocuklarımızın emanetidir diyoruz ya işte, gerçek sahiplerinin renklendirdiği doğadan görüntüler. Susuzluktan çatlayan toprak, kesilen ağaçların durduramadığı coşkun suların önünde tutunamayıp sürüklenerek akıp giden toprak. Sanki öğrenciler desenleriyle emanetimizi böyle mi koruyorsunuz diye haykırıyorlar gibi.

Her tablonun karşısında dikilip verilen mesajları çözmeye çalışırken, sanıyorum yarışmaya katılan öğrenci velilerinden biri olmalı. Hocam, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kimseyi göremiyorum. Buralarda da biz mi göremiyoruz diye soruverdi. Ben de Valilik’te yapılan bir toplantıdan çıkmış koşturarak kan ter içinde yetişmiştim sergi açılışına. Kusura bakma, ben de yeni geldim, sanırım birileri vardır diyebildim. Etrafa bakmamıştım kim var kim yok! Ama ne yazık ki kimsenin olmadığı biraz sonra anlaşıldı. Gerçekten kimse yoktu.

Hani çocuklarımızı sosyal aktivitelerin içinde görmek istiyorduk? Hani bu ve benzeri çalışmalar çocukların iyi bir eğitim almalarına katkı yapar, onları hayata hazırlardı? Hani sosyal aktiviteler çocukların dünyalarını değiştirirdi? Hani bu etkinlikler gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına yardım eder, geleceklerinde seçecekleri meslek alanlarında yönlendirmelerde yardımcı olurdu?

Bunlar bizim gözümüzden kaçmadığı gibi, velinin, öğrencinin gözünden de kaçmıyordu. Çocukların böyle günlerde öğretmenlerini, yöneticilerini yanlarında görmek istemeleri morallerinin yükselmesine neden olur? Kim verecekti bu normal motivasyonu?

Orada Tugay Komutanımızı, orada Belediye Başkanımızı görmek ne kadar mutluluk verdiyse, orada Milli Eğitim’in temsilcilerinden birisini görememek de o kadar üzücüydü.

Bu birincisi değildi. Daha dün denecek kadar yakın zamanda emekli öğretmenlerin düzenlediği Türk Sanat Müziği konserine de gelen olmamıştı.

Yerel seçim stardının verildiği şu günlerde, Belediye’ye ait mekanlara gelmek mi korkutuyordu yetkililerimizi. Aslında burası Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Evi’ydi. Politika ve politikacıyla pek ilişiği yoktu ama, bu korku nedendi?

Davetiye gitmedi desek bu olanaksızdı. Çünkü TEMA temsilcisi Sn. Lebibe Özçağlar’ın yapımcı ortağı atlaması mümkün değildi. Öyleyse bu çekingenlik niye?

Böylesi mutlu günlerde çocuklarımızın mutluluğunu paylaşmak üzere biraraya gelemiyorsanız, kaliteli eğitimi yakalamaktan eğitimde toplam kaliteyi yakalamaktan söz etmek olası değil.

Erozyon sadece toprağı değil, kafalardaki güzel ve masum duyguları da alıp götürüyorsa, beraberinde kalite de akıp gider. Lütfen bu tür davranış tetiklemelerinden vazgeçin.

Toplumun sevgi ve güvenini kaybetmek hiç de hoş olmuyor.

Bu yazı toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.