KAFAMIZ KARMAKARIŞIK OLDU

KAFAMIZ KARMAKARIŞIK OLDU

Bir tarafta profesörler, doçentler “Bolu’da risk var, dikkat etmek lazım...” derken, diğer tarafta Bolu İnşaat Mühendisleri Odası’nın ısrarla gündeme getirdiği Afet İşlerinden Sismolojik Şube Müdürü, “100-200 yıl deprem yaşanmaz k

Bir tarafta profesörler, doçentler “Bolu’da risk var, dikkat etmek lazım...” derken, diğer tarafta Bolu İnşaat Mühendisleri Odası’nın ısrarla gündeme getirdiği Afet İşlerinden Sismolojik Şube Müdürü, “100-200 yıl deprem yaşanmaz korkmaya gerek yok...”diyor. Peki, bu durumda bizler kime inanacağız?

Son yaşadığımız 4.6 şiddetindeki deprem sonrası gözler uzmanlara çevrildi. Çevrildi çevrilmesine ama, bir tarafta bütün Türkiye’nin tanıdığı, bildiği profesörler, doçentler Bolu için “Risk var... Dikkat etmek lazım. Mutlaka önlemler alınmalı” derken, diğer tarafta Bolu İnşaat Mühendisleri Odası’nın ısrarla gündeme getirdiği, daha önce hiç adını duymadığımız Afet İşlerinden Sismoloji Şube Müdürü, “Elmalık fayından korkmaya gerek yok. Etkisini kaybetti” diyor.

KİM NE DEMİŞ?

Bir bakalım özetle kim ne demiş?

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Şener Üşümezsoy; “Bu deprem (4.6 için) Düzce’den gelip Bolu’nun çevresini batıtan sıralayan fayda meydana geldi. Bölgede bulunan Süllüce Dağı’nın güneyinden geçen fayda da hareketlenme var. Bu bölgeye dikkat etmek lazım.” (Anadolu Ajansı)

Jeofizik Kurumu Genel Başkanı Profesör Doktor Ahmet Ercan; “Yaşanan deprem bölgede bir enerji birikmesi olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ilgili kurumlarca bölgeye derhal bir gezici Jeofizik ağı kurulmalı ve bölgedeki yer hareketleri en az 4-5 ay takip edilmeli..” (Anadolu Ajansı).

İstanbul Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Doçent Doktor Oğuz Gündoğdu; “Bu deprem Bolu ovasının doğusunda olan bir deprem. Bu depremler sürpriz değil. Bu depremler 3 ihtimalle sonuçlanabilir. Birincisi; Abant civarındaki ana hatla birleşmesi, ikincisi; kuzeyden geçen hat ile birleşmesi, üçüncü ihtimal de Bolu’nun tam ortasından geçen fay ile birleşmesidir.” (Bolu Gündem).

Afet İşleri Gen.Md. Deprem Araştırma Dairesi Bşk.Sismoloji Şube Müdürü Doktor Ramazan Demirtaş; “Bolu’da son yaşanan 4.6 şiddetindeki deprem, bölgeden geçen küçük faylarda ortaya çıktı. Bize göre Bolu’dan geçen Kuzey Anadolu fayı üzerinde 100-200 yıl şiddetli deprem yaşanmaz. Elmalık fayının 3 seçenekli bir depremi ortaya çıkaracağı söyleniyor. Böyle birşey sözkonusu değil. Bu fay etkisini kaybetti. Korkmaya gerek yok.” (Anadolu Ajansı).

ARŞİV’E BİR BAKIŞ

19 Şubat 2000 tarihli Bolu Gündem Gazetesi, manşetini Rahmetli Profesör Doktor Aykut Barka’ya ayırmış. Barka, AİBܒndeki sempozyumda konuşmuş ve bakın ne demiş; “Daha kırılmamış olan Elmalık-Bakacak arasındaki fayın aktif hale gelmesi halinde, en çok 6 şiddetinde bir deprem meydana gelebilir.”

PEKİ BİZ KİME İNANALIM?

Bolu halkının şimdi kafası karmakarışık. Bolu İnşaat Mühendisleri Odası’nın Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu ile temas halinde olduklarını biliyoruz. Bir de Doç.Dr. Gündoğdu’yu davet edin, bakalım Sayın Gündoğdu ne diyecek?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.