Kahraman bakkal süpermarkete karşı

Kahraman bakkal süpermarkete karşı

Marketlerin, büyük mağaza sayısındaki hızlı artış karşısında zorlanan küçük esnafın umutla beklediği 'Hiper ve Gros Market Yasası' rafa kalkmışken, Meclis'e bakkalları sevindirecek bir proje geliyor. 10 bakkal birleşecek, her birine 3 yıl geri ödemesiz

Marketlerin, büyük mağaza sayısındaki hızlı artış karşısında zorlanan küçük esnafın umutla beklediği 'Hiper ve Gros Market Yasası' rafa kalkmışken, Meclis'e bakkalları sevindirecek bir proje geliyor. 10 bakkal birleşecek, her birine 3 yıl geri ödemesiz kredi verilecek. Devlet arazi sağlayacak ve 2 yıl vergi almayacak.

Bolu Gündem olarak hassasiyetle üzerinde durduğumuz, bakkallar ve küçük esnafın durumunu sık sık manşete taşıdık. Geçtiğimiz gün Bakkallar, Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Selahattin Ayen'in ifadeleri ile tekrar gündeme getirdiğimiz konu ile ilgili bu kez müjdeli haber var. Beklenen yasa ile ilgili bir gelişme yaşanmazken, süper marketlerin ezdiği bakkallara süper destek geliyor. AK Parti Yozgat Milletvekili ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TES-KOM) Başkanı Kadir Akgül tarafından hazırlanan paketle birlikte, Ferhan Şensoy'un ünlü "Kahraman Bakkal, Süpermarkete Karşı" oyunu hayata geçiyor.

MARKETLER ŞEHİR DIŞINA

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, "Bakkal esnafını koruyacak her türlü çalışmayı destekliyoruz. Ancak bizim federasyon olarak asıl beklentimiz, hipermarketlerin şehir dışına gitmesine yönelik yasanın çıkartılması. Hükümetten bu konuda da adım atmasını bekliyoruz" diye konuşurken, alışveriş merkezlerinin artması ile birlikte son 5 yılda 65 bine yakın bakkal, kepengine kilit vurarak mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Her türlü tüketim maddesinin, perakende ticaretinin yapıldığı büyük mağaza sayısındaki hızlı artış karşısında zorlanan küçük esnafın umutla beklediği  "Hiper ve Gros Market Yasası"da rafta kaldı.

GÜÇ BİRLİĞİ YAPIN

AK Parti Milletvekili Kadir Akgül, rekabet edemedikleri için kepenk kapatan bakkal, terzi ve tamirci gibi küçük mahalle esnafı için hazırladığı teşvik tasarısına göre, “En az 10 bakkal bir araya gelerek güç birliği yapacak. Bakkallar Birliği'ne 4 yıl geri ödemesiz kredi ve market kurmak için arazi verilecek. 2 yıl süreyle de tek kuruş vergi alınmayacak. Tasarı hayata geçerse, kapanmanın eşiğine gelen bakkallar açık kalmanın yolunu bulacak. Böylece hem bakkallar işlerine devam edecek, hem de süpermarketlerinde yeni istihdam alanı yaratacak.”

ATÖLYELER BİRLEŞİYOR

Kasko şirket sayısındaki artışla birlikte araba tamiri yapan küçük atölyelerin iş alamaz hale geldiklerini belirten Akgül, "Kaportacı, elektrikçi, lastikçi her biri ayrı ayrı dükkanda değil, bir arada çalışacaklar. Küçük atölyeler birleşecek, kendi servis istasyonlarını kuracaklar. Aynı şekilde kredi desteği, yer ve vergi desteği verilecek" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın esnafa yönelik her türlü projeye destek verdiğini vurgulayan Akgül, bu konuda TESKOM'un da her türlü desteği vereceğini anlattı. Akgül, Meclis'te daha aktif çalışabilmek için TESKOM Başkanlığı'nı bırakma kararı aldığını açıkladı. "Birlik tam bir saltanat yeri. Ama ben saltanat değil icraat istiyorum" diyen Akgül, sözlerine şöyle devam etti: "Başbakan Erdoğan da, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte çalışmamı istiyor. Zafer Bey'le el ele verip esnafın sorunları çözmek için mücadele edeceğim."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.