Kalbin affı yok

            05.11.2004

Ne gençlikte, ne yaşlılıkta kalbe meydan okumanın sonu acı. Ne delikanlılığın gücü, ne de ihtiyarlığın saygınlığı kalbe ihanetin bedelini ödemekte yeterli olamıyor. Nerede, ne zaman olursa olsun ihanetin bedeli ölüm!

Saatin tiktakları durduğunda belki zaman durmuyor ama, çoğu zaman saate benzettiğimiz kalp atışları durduğunda, yaşam da beraberinde duruveriyor.

Şu emanete ihanet etmenin bedelini, en acı şekilde kalbimizi ihmalde ödüyoruz. Allah’ın emaneti olan canımızı beden sağlığını korumada gösterebilsek, belki de acı haberin duyumu bu kadar erken olmayacak sanıyorum. İnsanlarımızın tümünde bu ihmal var. Kullandığımız en ucuz eşyamıza, gösterdiğimiz ilgiyi sağlığımıza gösterdiğimizi, "Acı patlıcanın kırağı çalmaz" düşüncesinden hareketle iddia edemeyiz.

Rolentisi bozuk arabaya gösterilen ilgi, bazı rahatsızlıkların ırsi olduğu, bazı davranışların zararları, yeme içmede gösterilen ilgisizliğin bedelini kalbimizle ödeyeceğimizi bile bile ihmalimiz devam eder. İşin kötü tarafı, kalple ilgili bir sıkıntımız varsa onu en yakın dostlarımızdan sanki bir verem, bir veba, bir cüzzam hastalığı gibi gizlemeye çalışırız. Belki de bütün bunların temelinde düşündüklerinizi özgürce yapamayacağımızın korkusu var. Oysa en hassas organımız olması nedeniyle, Allah kalbimize ait yedek damarları bedenimize monte etmiş. Etmiş de çoğu zaman kullanmasını beceremiyoruz.

Bütün bunları 17.Dönem Milletvekilimiz olan iki yıl birlikte olduğumuz Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’ndan tanıdığım Sn. Fuat Öztekin’in acı haberini duyduğumda düşündüm. Geçen iki yıllık süreçte kalbinden sıkıntısı olduğu hiç gündeme gelmedi.

Allah’ın rahmeti üzerine olsun diyerek sadece dua yapabileceğimiz Sn. Öztekin, Bolu insanının sağlığına etki eden tarım topraklarının korunmasında, organik tarımla ilgili çalışmaları, tavuk hastalıkları ve gübresi. Bolu’nun turizmle ilgili tanıtımı üzerinde yoğunluğu olan bir çalışma temposu içine girmişti. Tavuk gübrelerinin işlenmesi ve biyogaz üretimi için tavuk şirketlerinin biraraya gelmesi üzerine odaklamıştı düşüncesini.

Ölüm haberi dostlarını üzdü. Eşi ve çocuklarına sabırlar diliyor, mekanı cennet, Allah’ın rahmeti üzerine olsun diyorum.

Bu yazı toplam 789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.