Kalite çalışanı takdirle sağlanır

            14.01.2005

Çalışmada emeğin karşılığı ortaya çıkan üründür. Çalışanın döktüğü alınteri elde edilen ürün karşısında kurur, mutlu son ile huzura kavuşulur. Çalışmak güzeldir, çalışanı takdir edip ödüllendirmek, daha da güzeldir. Ödül, değerli armağan para demek değildir. Ödül, basit bir teşekkürle hatırlanıp, gönül almasını bilmektir.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle gazetelerdeki kutlama mesajlarını okurken, “Gazetecilerin emekleri sonucunda ortaya çıkan ürün, gazetelerin okunmasına yönelik halkın ilgisi nedir?” sorusuna takıldım.

Yerel gazeteler, ulusal boyutta yayınla dünya ve ulus haberlerini manşetlere taşıyarak, insanları haberdar edip, bilgilendirme işlevini yerine getirirler. Halkın ilgisi yanında patronları da ekonomik yönden oldukça güçlüdürler. Ya yerel gazeteler! Yerel gazeteler, patronların özverileri, çalışanlarının gayretleri ile okuyucu eline ulaşırlar.

Bolu’da sayıları yanılmıyorsam 12’ye ulaşan yerel gazetelerin tirajına bir bakalım. Ne kadar gazete okunuyor? Ne kadar abone olan okuyucu var?

Yerel basın, yörede olup bitenlerin haberini verdiği kadar, yöre insanının bilgilenmesi, yeni uygulamalara, yeni yasalara, yeni değişimlere olan yabancılığı ortadan kaldırma düşüncesinde görevi yerine getirme gayreti içindedir.

Böylesi bir görevi üstlenen gazetenin emekçilerini kutlamak, onları hatırlamak güzel de, onların hatırlanması gerekenlerin özde okuyucu halk kitlesinin olması daha da güzel olur. Okuyucu gazete çalışanını nasıl takdir eder? Okuyucunun takdiri gazetelere sayfa sayfa ilanlar vererek elbetteki olmaz. Okuyucu, gazete emekçisinin sunduğu hizmete ilgi gösterip, onu satır satır okumasıyla teşekkürünü yapar. Okuyucu, doğru bilgi ve yorumlarıyla hizmeti üretenlerin gazetelerine ilgi göstererek, bu teşekkürü yerine getirdiği gibi dürüst çalışmanın ödüllendirildiğine ait mesajı da vermiş olurlar.

Çalışanı takdir, ürünü sahiplenmeyle olur. Ürünü sahiplenmek ekonomik katkıyı meydana getirir. Çalışan gazetecileri kutlarken, onların emeklerinin değerlendirilmesinde halkımızın da üstüne düşeni yapmasının gerekliliğini düşünüyorum. Unutmayalım ki ucuz etin yahnisi tencere dibi yakarmış.

Ucuz emeğin karşılığında da düşünce özgürlüğünü bir başkaları ucuza kapatabilir. Kalemler ucuza satın alınabilir. Gerçekler çarpıtılarak yansıtılmaya çalışılabilir. Emek zaman zaman baskı aracı olarak kullanılabilir...

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.