Kamu yatırımlarında yapılanlar-yapılacaklar

Toplumu ilgilendiren konularda ne yaptığımızı, ne yapmak istediğimizi içimizde saklayarak görevimizi yapmaya çalıştığımızda, kafalarda oluşacak soruların çoğalmasına neden oluruz.

Son zamanların moda deyimi saydam ve şeffaf olmak söylemini sözden eyleme geçirmenin en güzel örneğini Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker veriyor. 11.02.2004 tarihinde Belediye Yeni Nikah Salonu’nda yapılan “Bolu İl Geneli 2003 Yılı Kamu Yatırımları Değerlendirme Raporu”nun açıklanmasında: Bu çalışmalar Bolu ve insanları için yapılan çalışmalardır. Neler yapıldığını bilin! Yapılamayanları sorgulayın! Neler yapılmasını istiyorsanız, sivil toplum örgütlerinizce işinizi takip edin, sahiplenin diyordu. Üstü kapalı olarak da “El elin eşeğini türkü söyleyerek arar” mesajını veriyordu.

Bu raporda 2003 yılında yapılanların yanında çözülmesi gereken öncelikli sorunlar yanında 2004 yılına ait kısa dönem yatırım ve çalışma hedeflerinin de açıklanması geleceğe nasıl bakmamız açısından önemli olmalıydı.

Kısa dönem çalışma ve yatırım hedeflerinde açıklanan İller Bankası 7.Bölge Müdürlüğü programında olan “Bolu Merkez Regulatör Arıtma İstasyonu Depo Şebeke İletim Hattı Projesi-Bolu Merkez Pis su Arıtma Tesisi-Merkez İtfaiye Binası işi, bu önemli yatırımlara 2004 yılında başlanacaktır” derken, bunların takibi önemlidir mesajı da veriliyor gibiydi. Konu edilen yatırımlar için arıtma tesisleri çevre koruması açısından önemli. Şehrimizin en önemli alanı Büyüksu üzerinde kurulması gerekli bu tesislerin yapımında Abant ve Mudurnu sularının birleşimi sonucunda oluşan Büyüksu’nun eski temiz haline getirilmesi için tavuk kesimhanelerinin, köylere ve şehre ait kanalizasyon ve pis su atıklarının, fabrika artıklarının taşınması, Büyüksu’nun iki tarafında yapılacak kollektörlerle sağlanacağı söylenmekte. Karaköy’den başlayıp Çimento Fabrikası’nı geçtikten sonra Çatakören Köyü civarlarında arıtma regulatörünün yapılması işin uzmanlarınca söyleniyor. Bu işlemin de ekonomik boyutu nedeniyle yerel kaynaklarla üstesinden gelinmesinin zorluğu bilinmekte. Konu İller Bankası programına alındığına göre, projenin böyle düşünülmesinde yarar vardır diye düşünüyorum. Belediye projelerinde olan çevre yolu nedeniyle de Karaköy’den Büyüksu köprüsüne kadar olan alanda Turistik Dinlenme üniteleri yaparak insanların bir bölümünü yaylalara dağlara çıkmaktan kurtarmış oluruz. Gelelim İl Gelişme Planı’na. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı’ndan alınan 16.01.2004 tarih ve 154 sayılı yazıda; “Bolu İl Gelişme Planı’nın 8.beş yıllık kalkınma planı ile uyumlu bulunduğu bildirilerek, belli aralıklarla gözden geçirilmesi, plan ve program çalışmaları yanında, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarınca da temel kaynak olarak sürekli gözönünde bulundurulması” istenmektedir ifadesi aklımıza, bu planın M.E.B. Talim Terbiye Kurulu Tavsiye kararı niteliğinde “Okullarda yardımcı ders kitabı” olarak kullanılabilir anlamında algılanacağı sorusunu akla getiriyor. Bağlayıcı bir özelliği ve yaptırım gücü olmadığında ne kadar yararlı olacağı konuşuluyor.

Bu toplantıdan Bolulular olarak almamız gerekli olan mesajlar çok net olarak Sn. Valimiz tarafından verildi. Bundan böyle inşallah dersimize iyi çalışır, Teşekkür-Takdirname getiremesek de sınıfımızı geçeriz.

Bu yazı toplam 933 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.