Kanatlanarak gelen tehlike

Uğruna milyonlarca şehit verdiğimiz toprağımızı, ne yazık ki umursamazlığımızın sonucunda yavaş yavaş kaybediyoruz. Aşık Veysel’in sadık yari, her geçen gün biraz daha kirleniyor, zehirlenerek ihanete uğruyor. Tavuk gübresi doğanın ana maddesi, toprağın, yaşam hakkını elinden alıyor. Yalnız toprağın yaşam hakkı mı? Doğadaki tüm canlılar da zaman içinde gübrenin hışmından nasibini alacağa benziyor.

Ülkeden, bir çakıl taşının hesabını soracak olanlar ne yazık ki her geçen gün gelişmekte olan çevre kirliliğine neden olmakta. Gelişi güzel çevreye saçılan tavuk gübresini işlemeden, toprağa karışması sonucunda meydana gelen kimyasal değişimle hem toprağımızı, hem yeraltı su kaynaklarımızı zehirlemektedir. Zaman içinde toprak verimsizleşecek içeceğimiz su kaynaklarımız da zehirlenecek.

İnsanlarımızın ekonomik olarak güçlenmelerini sağlayacağı için teşvik edilen kanatlı hayvancılık uygulaması Bolu, Mudurnu, Göynük’te oldukça gelişmiş insanlarımızın yüzü gülmeye başlamıştır. Her nimetin bir külfeti olduğu gibi, tavukçuluk sektöründe de önlem alınmaz, sektör çalışanları gerektiği şekilde bilgilendirilmezse çok yararlı olarak değişik alanlarda yararlanabileceğimiz gübre, toprağın ve insanların başına bela olacaktır.

Bu konuda uyarıda bulunanların yaptıkları araştırmalara göre yılda 150 bin ton tavuk gübresi derelere, göletlere, gelişigüzel alanlara dökülerek kirlenmenin ötesinde toprağın ve yeraltı kaynaklarının zehirlenmesine neden oluyor.

Peki böylesine açıktan gümbür gümbür gelen tehlikenin çözümü ne olacak? Bu konuda ne yapılması gerek? En basitinden bir birlik oluşturmak veya tavukçuluk firmaları bir planlama yapmalı. Kümeslerin bulunduğu yerlerin özelliğine göre gübre işleme merkezleri oluşturulmalı. Bu merkezlerde biyogaz üretimi yapılarak ısınmada kullanılmalı. Gübre işlenerek, paketler halinde tarımda kullanılmak üzere değerlendirilmeli. Teknik anlamda çizmeden yukarıya çıkmak istemiyorum ama, görünen köy de kılavuz istemiyor. Bu işin uzmanları neyi nasıl yapacaklarını bilirler. Biraz duyarlı olmak yeterli.Biraz bu ülkenin geleceğini düşünmek, biraz çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceklerinin düşünülmesi yeterli olacak.Görevimizin günü kurtarmak olmadığını hatırlamak yeterli olacak diye düşünüyorum.

Bu yazı toplam 783 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.