Kar kapıya dayanınca mı önlem alacağız?

Kar kapıya dayanınca mı önlem alacağız?

Dün,Valilik Yedigöller Toplantı Salonu'nda Vali Halil İbrahim Akpınar başkanlığında toplantı yapıldı. Yapılan toplantılarda, karla mücadele de hangi noktada olduğumuz ortaya çıktı.

Gerçekleşen toplantıya Vali Halil İbrahim Akpınar, Belediye Başkan Yardımcısı Mücahit Engin, Vali Yardımcısı Cemal Polat, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Ertaş, İl Emniyet Müdürü Tahir Bayındır, İlçe kaymakamları ve daire müdürleri katıldı. Toplantıda karla mücadelede alınması gereken önlemler tartışıldı. Konuyla ilgili mevcut durumlarını ifade eden ilçe kaymakamları, karla mücadelede yeterli makine ve teçhizata sahip olmadıklarını söylediler. Ayrıca yapılan toplantıda İl Özel İdare'ye ait greyderlerin operatör eksikliklerinin olduğu ve bu eksikliği gidermek için çok ciddi bir çalışma yapılmadığı ortaya çıktı.

PERSONEL EKSİĞİMİZ VAR

Gerede Kaymakamı Mustafa Masatlı, karla mücadele konusunda yaptığı değerlendirmede, “Konuyla ilgili arkadaşlarımızla toplantı yaptık. Şantiyemizde personel açığı var. Bir tane greyderimizin operatörü olmadığı için çalıştıramıyoruz. Karın ne zaman yağacağını bilmiyoruz” dedi.

İLÇEYE KAR YAĞSA İLÇE ŞUAN KİLİTLENİR

Mengen Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer konuyla ilgili, “İlçemizde birim köy sayısı çok fazla. Geçen sene karla mücadele için 2 greyder ve bıçaklı kamyonla çalışma yapmıştık. Ama duble yol çalışmaları nedeniyle bir greyderimiz oraya geçmişti, şuan başka bir yerde çalıştırılıyor herhalde. Şuan bir greyderimiz var. Bıçaklı kamyonumuzda şanzıman arızası nedeniyle bir aya yakın süredir bekliyor. Bizim ilçeye kar yağsa ilçe şuan kilitlenir. Sayın Valim bizim şuan akaryakıtımız da yok. Karla mücadele için ihtiyaç olan akaryakıtın bir an evvel temin edilmesi gerekiyor. "

GREYDERİMİZ ÇOK ESKİ VE SÜREKLİ ARIZA YAPIYOR

Mudurnu Kaymakamı Alp Arslan karla mücadeleyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Mudurnu'da 190 tane yerleşim yeri var. 73 köy var. 2 tane greyderimiz var ama bir tanesi çok eski ve sürekli arıza yapıyor. Bir greyderimizin daha olması gerekiyor. Bir bıçaklı kamyonumuzun daha olması gerekiyor.”

GEÇEN SENE KOMEDİ PROGRAMLARINA KONU OLACAK DURUMLARLA KARŞILAŞTIK

Karla mücadele konusunda alınması gereken önlemler hakkında değerlendirme yapan Vali Halil İbrahim Akpınar, “Karla mücadelede hazırlıklı olmamız gerekiyor. Geçtiğimiz kış bir gece otoyolun kapalı kaldığı dönemde, komedi programlarına konu olabilecek durumlarla da karşılaştık. Kışın ortasında kabak lastikle yola çıkanlar, çoluk çocuk yola çıkıp yanında bir bardak suyu dahi olmayanlar veya kış şartlarına hiç uygun olmayan araçlarla ve kıyafetlerle yola çıkan insanlarla karşılaştık. "

RADYOYLA BİN KİŞİYE ULAŞTIK

Akpınar açıklamasının devamında, “Bizim alacağımız tedbirlerin tamamı ehliyeti olan araba kullanmayı bilen ve arabası kış şartlarına uygun hazırlıklar yapmış olan kişilere dönük çalışmalardır. Yorgun, uykusuz ve alkollü vaziyette yola çıkmış yolu trafiğe kapatacak şekilde kaza yapmış olan kişilere karşı maalesef alabileceğimiz herhangi bir tedbir yok. Özellikle otoyolda çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Otoyollarda trafikte yan yatmış aracı kaldırmadan yolda biriken araçları temizleyemiyoruz. Çift yönlü yolu açabilmemiz mümkün olmuyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması, özellikle araçlarına kışlık bakımlarını yaptırıp, başta tekerlek olmak üzere kendilerini kış şartlarına hazırlamaları gerekir. Devlet birimlerinin de olay yerine en hızlı ulaşacak araçlarla olaya müdahale etmesi, yolun varsa açık tarafından olaya müdahale etmeye çalışalım. Geçen kış yaşadığımız olayda, radyo aracılığı ile binden fazla vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık. Birimlerimizde iletişim konusunda eksiklikler oluyor” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.