Kar kiri örtecek

            30.11.2004

Allah insanı yaratırken diğer canlılardan farklı yaratmış. Yaşamın her kesitinde mutlu olabilmelerini, mutlulukları için düşünebilmelerini, düşünmeleri için de aklı, mutluluklarını dışa yansıtabilmelerinin göstergesi olarak da, gülmeyi sermaye olarak vermiş.

Ne var ki insanoğlu aklını yerinde kullanıp huzurlu ve mutlu olmak yerine acıları yaşamaktan kendisini kurtaramıyor.

İnsanlar güzelle çirkinin, iyilikle kötülüğün, mutlulukla mutsuzluğun arasındaki farkı gösterebilmek adına, Allah’ın yarattığı güzellikleri ortadan kaldırabilmek için adeta yarış ediyorlar. Ne mi yapıyorlar? Ormanları yok edip nefeslenmeyi zorlaştırıyorlar. Suları kirletip hayatı felç ediyorlar. Toprakları zehirleyip yaşamı güçleştiriyorlar.

İnsanoğlunun doğumundan ölümüne geçen zamanda, hep bindiği dalı kesme düşüncesiyle şeytana arkadaş olacağını bilen yüce yaradan, yine ona karşı olan sevgisi nedeniyle kirlettiği dünyayı ara ara temizlemeye çalışıyor.

İşte mevsim akça yüzünü gösterdi. Normalin üzerinde sıcakların devam ettiği mevsimde doğa yeşilden sarıya dönemeden, ağaçlar yapraklarını dökemeden kar beyazıyla örtmeye başladı insanların oluşturduğu kara lekeleri.

Burası bizim sokakmış. Burası penceremizin hemen önüymüş. Buralara bırakılan çöpleri kediler köpekler dağıtacak, etraf pis görünüp pis kokacakmış önemli değil. İnsanlar alışmışlar bok böceği gibi pislik içinde yaşamaya. İnsanlar mutlu, camının önündeki görüntü kirliliğini seyretmekten.

Onlar bedava yaşamaya, kendine sunulan nimetleri hovardaca kullanıp yok etmeye alışmışlar. Onlar nerede bu devlet diye feryat ederken, biz devletin neresindeyiz diye düşünmemeye alışmışlar.

Gökyüzünden yıldız yıldız düşüyor kir üzerine soğuk kar tanecikleri. Beyazlığı kir kümelerini örterken, belki seviniyoruz ama ya soğukluğu fakirin yüreğini titretirken ne olacak?

Karlar yıldız yıldız düşsün kiri örtsün örtmesine de, yardım elimizi uzatalım birbirimize, insanlar üşümesin.

Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.