Karacasu’da jeotermal

Tanrının bir lütfu olarak, insanların kullanımına sunulan doğa güzelliklerinden ne derecede yararlanıyoruz tartışılır. Hele de varolan kaynakları yerinde kullanabildiğimizi söyleyebilmek hepten tartışılır. Doğadaki tüm güzelliklerin oluşumunda insanoğlunun pek de emek gücü sonucunda alınteri katkısı olmadığından harcaması çok kolay oluyor.

Son zamanlarda doğanın tahrip edildiğine yönelik söylemler, bilgilendirme ve konferanslar, yurdumuzun her köşesinde işlevini sürdürüyor. İşte bunlardan birisi sıcak su kaynaklarının kullanımına yönelik konferans.

Bolu ilinde Merkez Karacasu olmak üzere Mudurnu’da “Babas-Sarıot”, Göynük’te “Çatak” ve Seben kaplıcalarının durumları. İşte buraların kullanabilmesine yönelik Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı Sn. Orhan MERTOĞLU’nun bilgilendirme toplantısındayım.

Yenilenebilir-sürdürülebilir-tükenmeyen-ucuz ve güvenli çevre dostu olduğunu söylediği jeotermalin “kaynak” olduğunu söylüyor.

Jeonun: Yer, Termalin: ısı, jeotermalin de yer ısısı olduğunu söyleyen Mertoğlu, jeotermal enerjiden tüm dünyanın yararlanmasına karşın, ülkemizde yeni yeni değerlendirildiğini vurgulayarak jeotermal enerjiden yol ve kaldırımların ısıtılmasında, kimyasal madde üretiminde, (mineral elde edilmesi) kaplıca maksatlı. Balık üretiminde, seracılık, elektrik üretimi, şehir ısıtmacılığı ve sağlık alanlarında kullanıldığını. Bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınmışlığında çok önemli rol oynadığını örnekleriyle anlatıyordu.

Sn. Mertoğlu, Karacasu’da mevcut su sıcaklığının 44 derece, jeokimyaya göre 64-70 derece çıkabileceğini. Buradaki enerjiyle Termal Turizmi-Termal Tesis ısıtması-sera ısıtması kısmi Bolu ve Karacasu ısıtması-Mudurnu “Babas”da mevcut su sıcaklığının 40 derece olduğunu, 50 dereceye çıkabileceğini, “Sarıot”da mevcudun 63 derece, burada da ısının 70-100 dereceye çıkabileceğini. Bunlarda da termal turizmi-konut ısıtması-termal tesis ısıtması-Seben Kesenözü (Pavlu) da mevcudun 57-73 derece olduğunu, 77-126 dereceye çıkabileceğini, burada da termal turizmi-termal tesis ısıtması, sera ve Seben’de kısmi konut ısıtması, Göynük “Çatak”ta mevcut suyun 38-42 derece olduğunu, 50 derece çıkabileceğini ve termal turizm olarak yararlanılacağını söyledi.

Günümüz teknolojik gelişmelerinde kireçlenmenin önüne geçildiğini. Sıcak suyun 15 km mesafeye nakledildiğinde 1-2 derece ısı kaybı olabileceğini. Türkiye’de 195 tesisin bulunduğunu, yılda 7-10 milyon insanın yararlandığını. Jeotermal sayesinde 650 trilyonluk petrol tutarı kadar tasarrufla jeotermal enerjiden yararlanılacağını anlattı.

Karacasu bölgesinin hızla değerlendirilmesi gerektiğini, burada kurulacak yeni tesislerin 2 trilyon liraya malolacağını, burada yapılacak yeni sondaj çalışmaları sonucunda 10,34 litre /saniye olan sıcak suyun 80 litre/saniyeye çıkacağını iddia etti.

Karacasu’da kür merkezleri, açık kapalı sıcak su havuzları, günübirlik kaplıca turizm, oyun alanları, dinlenme mekanları yapılabilir. Karacasu’da 90 ton su kurnalardan boşuna akıp gidiyor. Bu önlenmeli diyerek uyarı ve önerilerde bulundu.

Sn. Valimizin önemle üzerinde durduğu turizm konusunda İl Özel İdaresi olarak yapılacak yeni tesislerle ilgili yaktığı yeşil ışık umarım gerçekleşir. Umarım yatırımcıları harekete geçirir.

Bu yazı toplam 1174 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.