Karacasu’da sular kaynamaya başladı-2

07.03.2006 tarihinde yapılan bilgilendirme toplantısından önce, bu konudaki çalışmaların hangi noktaya geldiği “yerin kulağı var” mantığında kulaktan kulağa fısıltı şeklinde çoktan yayılmaya başlamıştı.

    Projenin zenginliği,ilin tanıtımı ve kalkınmasında getirecekleri, iştah kabartan cinsde çok iyiydi. Sütten ağzı yananların yoğurdu üfleyerek yemeleri “düşüncesinde olan insanlar düşüncelerini tedbirli olmaya odaklanmış olmalılar ki bu konudaki görüşlerini bekle gör” sonucuna saklamışlar. Durum böyle olmasına karşın fısıltı olarak kulaklara yansıyan duyumlarda zaman zaman yanlış değerlendirmelere de tanık olunuyordu. İşin doğrusu ve gelinen noktanın ne olduğu yetkililer tarafından açıklanarak çok seslilikten vatandaşın kurtarılmasıydı. İşte bu konuda yapılan bilgilendirme toplantısıydı bu toplantı.

    İl Genel Meclis Sekreteri devam ediyordu bilgilendirmeye. “İl Genel Meclisi Bolu Ticaret Odası yetkilileri bir araya gelerek Bolu’da hizmet veren işadamları ve halka açılan bir ortaklıkla 1000 yatak kapasiteli 5 yıldızlı bir otel, 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 500 konutluk devre mülk, kongre salonları ve spor komplekslerinin yapılmasında prensip anlaşılmasına varıldığını, bazı işadamlarıyla yapılan görüşmelerde de ortaklığın ana sermayesi 50 milyon YTL’nin toplanacağının sözünü aldıklarını söyledi.

    Kurulacak şirketin teknik ayrıntılarını anlatan Sn. Yıldız şirketin halka açık olduğunu asgari sermaye payının 1000 YTL olacağını, bir ortağın alacağı hisse miktarının sermayenin % 5’ini geçemeyeceğini, Özel İdare ve Karacasu Belediyesi’nin bu şirkete ayni yardım(arsa payı) olarak hissedar olacaklarını, hisse değerlerinin mahkemece belirleneceğini anlattı.

    Bu gelişmeler sonucunda İl Genel Meclisi’nin 06.01. 2006 tarihinde aldığı kararın uygulanabilmesi için yetki istendiğini, ancak 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanununun 15. maddesi uyarınca konunun yeniden görüşülmesi amacıyla Sn. Valimiz tarafından geri gönderildiğini ifade etti.

    Son durumun bu olduğu, değerlendirmelerin bu çerçevede yapılmasının doğru olacağı düşüncesiyle basına bu bilgilendirme toplantısının yapıldığını anlattı, bundan sonra teknik anlamda yasal prosedürün de uygulanacağını belirterek basın temsilcilerinden görüş alınacağını bildirdi.”

    Bilgilendirme toplantısında çok açık olarak samimi eleştirilerin yapılması istendi. Gazeteciler de duydukları çekincelerini açık yüreklilikle sordular ve yanıtlarını da aynı açıklıkta aldılar. Neler mi sordular? İşte başlıklar halinde veriyorum.

    -Halka açılacak bir ortaklık olduğunu söylüyorsunuz. Oysa geçmişte de benzer şekilde ortaklıklar oldu ama işletmeler şimdi el değiştirmiş durumda. (Çimento Fabrikası, Suni Tahta, Bol-bak gibi)

    -Bu bilgilendirme tam olarak güven vermiyor. İlk 500 arasına giren firmalarla konuşulduğu, bunlardan 40 işadamıyla toplantılar yapıldığı söyleniyor. Bu işadamları kim? Kim ne kadar taahhütte bulundu? Bu konuda yazılı bir belge sunulmadı. Hepsi sözde yapılan konuşmalar. Güvenilirliği yok.

    -Bu büyük bir proje, altından kalkabilecek misiniz? Profesyonel bir yönetim kurulu gerekli. Nasıl bir yönetim oluşturacaksınız?

    -Arsayı ayni yardım olarak koyduğunuzda, gelecekte şirketin başına birşeyler gelirse kamuya ait arsayı kaybetme riski yaşanmaz mı?

    -Bu ortaklığa Bolu’daki şirketlerin gireceği söyleniyor. Adı geçen şirketlerin yapacakları faaliyetlerde turizm konusu yoksa ne olacak?

    -Bu şirketleri somut olarak görmek isterdik. Örneğin bu ortaklıkta Arçelik’te olacak mı?

    -Karacasu’da park sorunu çıkabilir, nasıl çözüleceği düşünüldü mü?

    -”İçtiğiniz su kullanılmalı, kullandığınız su içilmeli” mantığından hareketle bu suyun tahlilleri bu anlamda yapıldı mı, su tesisler için yeterli mi? Su analizi, kimyasal ayrıştırma ve sonuçta atık su için arıtma tesisi düşünüldü mü?

    -Böyle ciddi bir tasarımın projeleri yok. Nelerin yapılacağı inandırıcı olmuyor.

    -Özel İdare olarak ortaklığa elinizdeki arsa ile girildiğinde,özel idarenin arsasını ayni sermaye olarak kullanamazsınız denirse ne olacak?

    -Karacasu’da bu konuya ait imar planında yer gösterildi mi? Çevre düzeni planında bu durum neden gösterilmedi?

15.03.2006

Bu yazı toplam 694 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.