Karacasu’da sular kaynamaya başladı-3

Karacasu’da sular kaynamaya başladı-3 Bolu’nun geleceğini aydınlatacak olan dev bir proje. Hayallerin gerçeğe dönüşmesi en büyük arzu. Allah’ın çamurunu pazarlayıp para kazanıldığını gördüğümüz birçok yere göre, mükemmel bir altyapısı olan enerji kaynağımızı bugüne kadar kullanamamış olmak da, bizim ayıbımız olmalı. Bir Oruçoğlu, bir Kızılcahamam örneğini biz neden gerçekleştiremiyoruz diye düşünürken, ortaya çıkan çalışmalara katkısı olanları yürekten kutluyorum.

    Tüm dileğim bizden sonraki kuşağında “ne iyi düşünmüşlerde doğal varlığı değerlendirmişler” diyerek duacı olmalıdır.

    Artık kamuoyunun da bilgilendiği konuda, düşünceleri açıkca sergilemekte fayda var diye düşünüyorum. Olayın gelişme sürecinde ben olsam ne yapar, nasıl bir tavır sergilerdim diye empati yaparak gelişmeleri değerlendirirdim.

    Bir tarafta; Bolu’da üç kişi bir araya gelerek iş kuramaz. Bu yörede ortaklık anlayışı yeteri kadar gelişmemiş. Cüzdanı kalabalık olanlar bir araya gelerek daha büyük iş kuramazlar imajını silen bir İl Genel Meclis üyelerinin çabası ve olmaz denileni şimdilik sözde de olsa başarmış görünmeleri.

    Diğer tarafta; devleti temsil görevi olanların yasalar karşısındaki yetkilere göre tavrı. Bir ayağı halkın düzleminde, diğer ayağı da devletin düzleminde olan kişileri ayakta tutan gücün, yasalara uyarak görevini yapmış olduğunu, yaşadığımız ve tanığı olduğumuz olaylarda görüyoruz. Günümüzde manşetlerden inmeyen olayların belleklerde yaptığı tahribatı görüp dururken, yasal uygulamalardan uzaklaşarak “ben yaptım oldu” düşüncesiyle hareket etmenin akılcı bir davranış olamayacağını da düşünüyorum.

    Hukuk devletinde sorunların çözüm formülleri yasalarda saklı olduğuna göre, son noktanın adalet kürsüsünde konması en doğru olan yol olmalı diye düşünüyorum.

    Karacasu’da suların kaynaması bir noktada iyi. Bu durum olayların mercek altına alınmasına neden oluyor. Bu sayede de görünmeyen bir kısım parazitlerin insanlara zarar vermesine olanak sağlamadan öldürülmesine fırsat veriyor.

    Gelişmelerin üzerinde fazla yorum yapmanın bir anlamı olmasa gerek. Her iki görüşten birisinin kabul görmesi için tekerlek gelip yasal zemine dayanacağa benziyor. Her güzellik hukukun üstünlüğünde diyerek bekleyeceğiz. Tabi bu arada bizim beklememizin bir önemi yok. Esas olan küsmeden, kırılmadan elini cebine sokma taahhüdünde olanların beklemesidir. Belki de “yap işlet” ya da “yap, işlet, devret modeli” en güzeli olacaktır.

Tıp Bayramı

    Emanete hıyanetlik etmenin en büyük günah olduğunu her plâtform da söyleriz de nedense Allah’ın verdiği emanet olan canımızı kullanmakta gerekli özeni gösteremeyiz.

    Belki de bu konuda en güvendiğimiz kişiler doktorlarımızdır diyerek rahat hareket ediyoruz.

    Ölümün soğuk yüzünü hissettiğimizde yanımızda olmalarını istediğimiz doktorlarımızın bayramlarını kutluyor, mutluluklar diliyorum.

16.03.2006

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.