Karacasu’da sular kaynamaya başladı

Günümüzde jeotermal enerjinin önemi tartışılmaz konuma geldiği herkesce bilinen bir gerçektir. Allah’ın bir lütfu olmalı ki yer üstünde doğa güzellikleri yanında orman zenginliği, yer altında da sıcak su kaynaklarıyla ilimiz doğal zenginliğe sahip.

    Bazen yeraltı, yerüstü zenginliklerinizi iyi kullanamıyorsanız oturup kaderinize ağlamanın bir anlamı yok. Varlık içinde yokluk çekmenin vebali ne yöneticilerimizde ne siyasetçilerimizde. Bunun vebali hepimizde. Bunun vebali ortak aklı toplum menfaatine kullanma becerisinde bulunmayanlarla, cüzdanlarını bir araya getiremeyenlerde olmalı. Yıllardır sıcak sularımızı geldiği yere toprağa, buharını da havaya göndermişiz. Dünya sıcak suyunun her litre saniyesini insanlık için her alanda değerlendirirken bizler doğru dürüst yüzümüzü yıkayamamışız...

    30 Temmuz- 1 Ağustos 1999 tarihlerinde Karacasu Termal Tesisleri’nde “sıcak ve mineralli su kaynaklarımıza” ait bilimsel çalışmalarından sonra Karacasu’da sular kaynamaya başladı.

    Dönemin Valisi Sn.Nusret Miroğlu’nun daveti üzerine Prof. Dr. Baki Canik, Prof. Dr. Zeki Karagülle, Jeotermal Dernek Başkanı Orhan Mertoğlu, Nizamettin Şentürk, Prof. Dr. Remzi Diler, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çevik, Araştırma Görevlisi Zafer Arıgün, Maden Suları Derneği Başkanı Mualla Çevik ve Özel İdare Müdürümüz Metin Özgür’den oluşan heyet çalıştılar, araştırdılar, gözlemlerini rapora bağladılar. Bütün ili kapsayan bu rapor özel idaremizin arşiv kayıtlarında mevcut olmalı.

    Valimiz Miroğlu’ndan sonra göreve gelen Sn. Mehmet Ali Türker’de yapılan çalışmaları ciddi şekilde incelemeye almıştı. Yaptığım bir tv programında bu konuda şunları söylüyordu.

    “İlin yeraltı kaynakları arasında en çok ilgi duyduğum Karacasu’daki sıcak su kaynaklarımızdı. Bolu ovasının güneyinden geçen fay hattı üzerinde bulunan sıcak su kaynağımızın durumu neydi? Bu bölgede yapılaşma nasıl olmalıydı? Turizm konusunda sıcak su kaynak rezerv durumu nasıldı? Suların sağlık açısından taşıdığı mineral zenginliği nasıldı? Banyo ve sağlık işlemlerinin dışında teknoloji ve tarım alanlarının neresinde kullanılabilirdi? Şehrin ısıtılmasında nasıl yararlanabilirdik? Bütün bunların cevabı bu raporlarda vardı.”

    Avusturya’da yapılan sıcak su kaynaklarına ait bilimsel toplantıya katılan Sn. Türker bu konudaki çalışmaların İl Özel İdaresi öncülüğünde yapılmasında yarar olacağını söylüyordu.

    Bütün bu çalışmaların sonuncunda raporlara yansıyan düşüncelerin eyleme geçebilmesi için birilerinin düğmeye basması gerekiyordu. Yerel yönetimlerle ilgili bir kısım yeni düzenlemelerden sonra bu konuda İl Genel Meclisimiz şartele bastı.

    Düşüncelerin temelinde yatan, Karacasu’daki bu doğal kaynağı ,Bolu’nun gelişiminde, insanlarının ekonomik girdilerine katkı yapılacak şekilde bölge özelliğine uygun turizm yatırımlarıyla donatılmasıydı.

    Önce bu sahada jeotermal kaynakları ne durumdaydı? Bu amaçla MTA tarafından 24.08.2005-21.09.2005 tarihleri arasında yapılan çalışmalarda il özel idaresine ait üç kuyu ile MTA’ya ait B-1 kuyusunda toplam 81 1/sn 360 - 420 sıcak suyun olduğu tespit edildi. Gene verilen raporda, yeni açılacak sıcak su kuyularının mevcut suyu azaltmayacağı, mevcut su kadar suyun olduğu bilgileri elde edildiği basına açık bilgilendirme toplantısında İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Sn. Halit Yıldız tarafından bilgilendirildi.

    Elde edilen verilere göre bu bölgede yaklaşık 30.000 kişiye hitap edebilecek turizm ve sağlık tesislerinin kurulabilmesi için harekete geçildi. Önce Bolu ve Karacasu Belediyeleri’nin işbirliğinde bölgenin turizme açılması ve yapılacak ünitelere ait master planın hazırlanması için çalışmaların gerekliliğine işaret etti.

    Yapılan çalışmalar sonunda Bolu İl Özel İdaresi öncülüğünde Bolu ve Karacasu Belediyeleri ile Bolu’da hizmet veren işadamlarımız, vatandaşlarımızdan oluşan halka açık 50 milyon YTL’lik bir anonim şirket kurulmasının düşünüldüğü Sn. Halit Yıldız tarafından basına açıklandı.

14.03.2006

Bu yazı toplam 930 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.