Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Karaçayır

Karaçayır Mahallesi, Bolu'nun en eski ve en büyük mahallelerinden biridir. Bir özelliği de mahallenin güney kısmında büyük bir çayırlık alan bulunması ve ismini Karaçayır olarak buradan almasıdır.

    Karacasu Termal Otel’de bir toplantıya giderken, yolumun üzerindeki Karaçayır Mahallesi’nin çayırında şöyle bir tur attım.

    Ve çocukluğumda futbol oynadığım Karaçayır’ı düşündüm. Benim yaşıtlarımın çoğu da bu çayırda top oynamışlardır. İki taş, veya ceket ve pantolonlarımızı koyup yaptığımız kaleler arasında top oynardık. Hele panayır zamanı Karaçayır adeta bir şenlik alanına dönüşürdü. Şimdi ise Karaçayır’da Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü’nün ve Boluspor’un modern tesisleri var, yüzme havuzundan tutun da, kubbe şeklindeki modern kapalı spor salonu,antrenman sahaları, Boluspor’un sosyal tesisi, antrenörlerin sosyal tesisi, gene Boluspor’un halı sahaları vs. hepsi modern gençlerin istifade ettiği spor tesisleri.

    Ancak, bu tesisler prefabrikler mahallesi içine gömülüp kalmış. Prefabrikler mahallesi diyorum, gecekondu mahallesi demeye dilim varmıyor.

    Depremde halkımızın barınma ihtiyacını büyük ölçüde gideren adeta can kurtaran olan prefabrikler, şimdi bir gecekondu havasında ve bu soğuk kış günlerinde insanlarımız burada en iptidai şekilde yaşıyorlar. Hele bir anne ile çocuk gördüm çorapsız yarım ayakkabılar ayaklarında, ısınmak için odun kırıyorlar.

    Prefabriklerin arasında şöyle bir tur attım hepsi dolu, ihtiyaçları olmasa burada yaşamaları mümkün değil.

    Hadi prefabrikleri yıkıp kaldıralım, o insanları ne yapmalı? Nereye taşımalı? Şu anda orası büyük bir sosyal yara durumunda. Bu fakir insanlar Bolu’muzun insanı mı, yoksa dışarıdan mı geldiler? Bu da araştırılmalı. İlanihaye bu prefabrikler orada kalacak değil, prefabrikler geçici barınma evleridir. Zaten teknik olarak prefabriklerin bir ömrü vardır, bu da 2 yılı geçmez. 2 yıl sonra oturulamaz hale gelir.

    Karaçayır’da ise prefabrikler 5-6 yıldır vazife yapıyor, insanları barındırıyor. Deprem sonrası bizlere sevimli gelen bu prefabrikler, şimdi sorun oldu.

    Turistlik kaplıcalara giderken yolumuz prefabriklerin önünden geçiyor ve bu kış gününde burada aileler yaşıyor. İçinizin sızladığını hissediyorsunuz, buna mutlaka bir çözüm bulunmalı. Bu insanları daha sağlıklı şartları olan yerlere taşımalı ama nasıl ?

    Koskoca Karaçayır’da yer kalmamış.

KARAER'LERİN MUTLU GÜNÜ

    Eski belediye başkanlarımızdan Muzaffer Işın'ın torunu şehrimizin tanınmış Diş tabibi arkadaşım, dostum Atilla-Sema Karaer'in sevgili kızları Özge, cumartesi akşamı Koru Motel’de seçkin davetlilerin huzurunda Deliveli ailesinden turizmci Mustafa Deliveli ile nişanlanarak evliliğe ilk adımı attı.

    Genç nişanlıları ve ailelerini kutluyorum.

28.12.2005

Bu yazı toplam 1553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.