Karalama dönemi bitti

Demokrasi devam ettikçe, halk iradesine dayalı seçme ve seçilme hakkı devam edecektir. Özgür düşüncenin özgür iradesini kullanmak isteyen seçme hakkına sahip olan insanların önüne görücüye çıkan adaylarımızın zor günleridir şu içinde bulunduğumuz günler. Bir yarıştır başladı. Umarız ki bu yarışta yerini alanlar kişilik haklarına saldırmadan varış noktasında ipi göğüslerler.

Gelişen dünya teknolojisi ile birlikte dünya insanı da değişti. Birçok alanda olduğu gibi siyaset alanındaki davranışlar ve söylemler artık eskisi gibi hamaset edebiyatıyla değer kazanmıyor. Günümüz insanı ayran kabartan karalamalar yerine somut önerilerle varolan değerlerin hangi projelerle zenginleşeceğini bilmek istiyor. Havanda su dövülen konuşmalar, işsizliğin kol gezdiği günümüzde pek fazla dikkate alınmıyor. Günümüz insanı boş sözlerle öylesine doyum noktasına gelmiş ki, balın bal olduğunu çok iyi bilse de bir parmak alıp tatmayınca adına bal demiyor. Bu bağlamda seçmenin önüne somut projeler konması gerekiyor.

Yaklaşık üç-dört seçimdir ilimiz merkezindeki yerel seçimlerde adaylarımız birbirlerini kırmamaya özen gösterdiler. Bundan böyle de alıştığımız gelenek bozulmaz diye düşünüyorum. Düşünüyorum da ne yazık ki şu sıralar sanki bu konudaki nezaket sınırları zorlanıyor gibi. Güzel sözcükler yerini küfüre bıraktığında, olumlu sonuçların alındığı şimdiye kadar görülmedi. Çirkin sözün derdini anlatmakta zorluk çeken acz içindeki insanların ürünü olduğunu artık hemen herkes biliyor.

Yerel seçimlerin genel seçimlerden bir ayrıcalığı olmalı. İktidar olmanın avantajlarını sıralamaya kalktığınızda şu ana kadar ne yaptığınız sorusu sorulabilir. Genel seçimlerde bağlı olduğunuz kurumların felsefesine uymak zorundasınız. Düşündüğünüzü yapma durumunda bağımlı olduğunuz düşüncenin dışına çıkma olasılığı pek yok. Yerel seçimler bu bakımdan çok farklı. İçinde birlikte soluklanıp yaşadığınız insanlara daha mutlu olabilecekleri yerel hizmetleri projelendirme şansınız var. Nereye ne yapacağınızı çok net olarak deklare etmeniz gerekli. Projeleriniz toplumun çoğunluğu tarafından kabul görürse, arzulanan hedefe ulaşmak olası.

Görünen köy kılavuz istemez gerçeğinden hareketle, insanlar daha önce yapılanlara göre değerlendirmesini yapacaktır. Dibi görünmeyen suya adımını atacak olan insanların bir deneyi vardır. Karanlıkta göz kırpmak yerine, daha önce geçtiği dereden kazandığı deneyimle gözü kapalı geçecektir.

Aday adaylarımıza başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.