Karayolu güvenliği

İnsanlar yasal sorumlulukları vicdanlarında oluşturamadıkları süre, kağıt üzerinde bir takım kuralların yazılı olmasının anlamı olmuyor.

Ya da, yazılı kuralları uygulayabilecek altyapınız hazır değilse, uygulamalarda eşitliği sağlamanız mümkün olmuyor.

6-14 Mayıs tarihleri uluslararası Karayolu Trafik Haftası olması nedeniyle; haftanın anlamı ve ilimizde trafik uygulamaları, Acil Servis ve ilkyardım konuları, Karayollarımızın emniyeti, yerel yönetimlere verilen yeni yetkiler, şoför ve otomobilcilerin durumu, bütün bu birimlerin içinde rol alan şoför esnafının yetiştiği sürücü kursları temsilcilerinden oluşan kalabalık bir grupla Köroğlu Tv’de program yaparken, meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle söyleşi yardım kaldı.

Sanki sıcak savaş hali gibi kazasız bir günümüzün geçmediği ve onlarca ölüm, onlarca sakat kalmaların ve de milyonlarla ifade edilen milli servetin heder olmasına neden olan trafik kazaları.

Bu programda bu konudaki fotoğrafı çekip halkımızı bilgilendirecektik ama, teknolojinin azizliği program yarım kaldı. Yaklaşık beşer dakikalık bir buçuk turda söylenen ilginç gerçekler vardı. Bunların en önemlisi, altyapınız hazır değilse, kuralları uygulamakta zorlanıyorsunuz.

Günümüz teknolojilerinin gelişmişliği ve bu teknoloji içinde yerini alan sanayi kuruluşlarımızın mamul ve hammadde sevkıyatında büyük tonajlı araçların sefere çıkması, karayollarımızın bakım ve onarımında sıkıntı yaratıyor. Gene otomotiv sanayinin hızlı üretimi ve müşteriye intikalinde getirilen alım satım kolaylıkları, her gün yüzlerce aracın trafiğe çıkmasına neden oluyor. Şehirlerimizin trafiğe açılmış yol durumunda bir yenileşme, yeni otopark alanlarına ait altyapı noksanlıkları bırakın araçları, yayaların yürümesine imkan vermiyor.

Sağlık konularında insanlarımızın bilinçsizce 112 acil telefonunu meşgul etmeleri, gerekli hizmetin zamanında yerine getirilmesini engelliyor. Sürücülerimizin kuralları hiçe sayarak herkesin kendi doğrultusunda hareket etmesi, trafikteki karmaşayı her gün içinden çıkılmaz hale getiriyor. Son günlerde ehliyet alma işlemlerinin sıklaşması (ceza nedeniyle ehliyet alma) bunun kanıtı olarak gösteriliyor. Önemli bir konu. Sorunları ayrı paketler halinde gündeme getirirsek, daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir başka programda umarım her birimle ayrı ayrı olarak konular ele alınır. Bu konuda kamuoyu bilgilendirilir.

12.05.2006

Bu yazı toplam 577 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.