Kardeşim demek

Aynı döl yatağından beslenen (Karındaş) kişilere kardeş denir. Kardeş olmanın getirdiği sorumluluklar ve manevi bağlar vardır. Kardeşler birbirlerine karşı sevgi, saygı, özveri ile yaklaşır. İyi günde kötü günde birbirlerine destek olur. Acıyı paylaşarak azaltır. Sevinci paylaşarak çoğaltır. Yeri geldiğinde bir lokma ekmeğini, bazen sıcak yatağını paylaşır. Kardeş kendi anne ve babasını seçme hakkına sahip değildir. Ancak anne ve babasına karşı ve onun akrabalarına karşı saygıda, sevgide kusur etmez. Kardeşliğin özünde barış vardır. Kavga ederek, kırarak dökerek kardeşliği sürdüremezsiniz. Hele aynı evi paylaşıyorsanız, aynı havayı teneffüs ediyorsanız hem kendinizle hem de kardeşinizle (çevrenizle) barışık olmak zorundasınız.

Kardeşliğin de çeşidi var mı? Evet var. Aynı inancı paylaşanların kardeşliği, aynı vatanda yaşayanların kardeşliği, kan kardeşliği, süt kardeşliği gibi.

Ailedeki sevgi, huzur, barış sokağı, mahalleyi, beldeyi, şehri ve topyekün ÜLKE-Yİ kapsar. Aynı kaynaktan su içen, beslenen, aynı türkü ile ağlayan ve gülen, okulda, askerde, iş yerinde, sokakta birlikte olan birbirine eş olan bu milletin insanlarına KARDEŞİM DEMEYECEKSEK ne diyeceğiz? Ya da kim kardeşim demiyor. Neden demiyor sorusunu sormayalım mı!

Osmanlı İmparatorluğunun beş kıtada hükümran olmasının ve hükümranlığını uzun yıllar sürdürmesinin altında sevgi, barış, huzur ve KARDEŞCE YAŞAMA inancı vardı. İmparatorluk parçalanarak ANADOLUYA sıkıştırıldığında adeta o beş kıtada yaşayanların uzantıları (Dalları, yaprakları, çiçekleri) da Anadolu’da kaldı veya güvenli buldukları bu limana demirledi.

Cumhuriyet işte bu değişik alt kültürleri bir kazanda hamur haline getirip MİLLET KARDEŞLİĞİNİ yaratmaya çalıştı.

Bu ülkedeki: Çerkez, Abaza, Kürt, Türk, Ermeni, Yahudi Rum' dan kimse rahatsız olmadı. Hiç kimse sen Çerkezsin deyip birine saldırmadı. Sen Kürtsün deyip saldırmadı. Sen ermenisin diye de saldırmadı.

Ülkemizde aynı ırmaktan beslenen insanların arasına ETNİK AYRILIK sokuldu. Birbirimizden hiçbir farkımız (aşağı, yukarı yanımız, yönümüz) olmamamsına rağmen fark varmış gibi ortaya çıkıldı. Kimlik, tarih ve vatan ayrıştırmasına başvuruldu. Ben farklıyım diyenler farklılıklarını zorla kabul ettirmeye kalktılar. Silaha sarıldılar. Kan ve göz yaşına sebep oldular. AT İZİ İT İZİNE karıştı. Aynı köyde aynı mahalledeki insanlar, aynı inancı paylaşmış insanlar birbirine DÜŞMAN gösterilmeye başlandı.

Ülkeyi idare edenler, Aydınlar, bürokratlar iş adamları bizi biz yapan değerleri tespit edemedi. Teröre teşhis koyamadı. Yanlışlıklar oldu, hala olmaya devam ediyor. Suç işleyen, suça karışan, suça yönlendirilenler hedef alınıp gereği yapılmalıdır.

İktidar partisi genel başkanı KÜRT kardeşlerimizi kastederek: Biz Doğu ve Güneydoğu’dan çok yüksek oy aldık, onlara tabi kardeşlerim diyeceğiz. Bazıları bunu yadırgıyor. Onlar da kardeşim demeli ve bu bölge ile barışıp oy oranlarını yükseltmeli gerçek anlamda TERÖRLE mücadele budur diyor! Bu sözler son derece doğru, ancak kendi içinde çelişki ifade ediyor. Benim bildiğim kadarıyla KÜRTLERİ hedef alıp onlara karşı KARDEŞLİK duygusu dışında bir duygu besleyen, bunu seslendiren aklı başında hiçbir siyasi ve siyasi parti yok. Hiç bir vatandaşımız da yok.! Öyleyse bu söylem KARDEŞLİK KAVRAMINA ne yarar sağlıyor? Ben bunu şöyle anlıyorum. Siz bize bu kadar oy verdiniz bizim kardeşimizsiniz diğerlerine oy vermediniz onların kardeşi değilsiniz. Onlar oy alamadıkları için sizi kardeş görmüyorlar..! Bu söylemin kimseye yararı olmaz. SAP ile SAMAN karıştırılmamalıdır. Teröre bulaşmış, teröristi destekleyen kim olursa olsun (ister Türk, ister Kürt, ister diğerleri) karşı olmalıyız. Bu karşı olma topyekün bir alt kimliği yok saymak onlara kardeşçe duygu dışında bakmak anlamına gelmez. Oy hesabıyla kardeşlik hiç olmaz. Bu millet şu sloganları boşuna söylemiyor inanarak söylüyor.

“Onlar ne kadar KÜRTSE ben de o kadar KÜRDÜM….Onlar ne kadar TÜRKSE ben de o kadar TÜRKÜM.”

KÜRT TÜRK KARDEŞTİR BÖLMEK İSTEYEN KALLEŞTİR.

BİZ ET İLE TIRNAK OLMUŞUZ. Herkes hesabını iyi yapsın. Konuşurken iyi niyetle bile olsa sözlerin nerelere gittiği iyi hesaplansın.

Hz. ÖMER: “ Yöneticiler adaletli yönetim yaptıklarının sanıp; Adaletsizliğe hükmedebilirler. Çoğu kez bunun farkında olmazlar.”

30.11.2007

Bu yazı toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.