Karne heyecanı

            18.01.2005

100. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri karne heyecanlarını Sn. Vali ile paylaştılar. 100. Yıl İlköğretim Okulu’nda hareketli birgün. Öğrenci velileri çocuklarından daha fazla heyecanlı. İlgi fazla, oldukça kalabalık. Öğrenciler çocuksu heyecan içinde kıpır kıpır. Onların dünyaları bir başka...

Tören başlıyor. Saygı duruşu, İstiklal Marşı. Bazı resmi araç sürücülerinin araçlarından çıkmamış olmasını yadırgıyor alanda toplananlar. Anladık kapalı yerlerde ayağa kalkılmaz, hazır olda durulmaz ama arabadan inivermemek de pek hoş olmasa gerek diye mırıldanıyordu insanlar.

Önce "Ben Öğretmen Olacağım" şiirini okuyor küçük öğrenci. Sonra Okul Müdürü kürsüde. Okul adına, ili adına hoşgeldiniz diyor, Sn Valimize. Okulundaki eğitim öğretimden kısaca bahsediyor başarılar diliyor öğrencilerine. Teşekkür ediyor öğretmenlerine, velilere.

Yarıyıl tatilinin karne heyecanı olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Sn. Halil Ecevit, velilere göndermelerde bulunuyor, olumsuz karne sahiplerine yanlış davranışlarda bulunulmaması için.

Karneye bakarken önce başarılı derslerin görülmesini istiyor. Öğretmenlerin, öğrencilerin başarısında önemli unsur olduğunu vurgulayarak teşekkür ediyor.

Öğrencilere yorucu geçen bir yarıyılın ardından üç haftalık tatilin iyi değerlendirilmesini, dinlenmiş, zinde bir kafa ile ikinci yarıyıla başlamalarını istiyor.

Öğrencilerin coşkulu alkışları arasında kürsüye gelen Valimiz, eğitim, bir ulusun geleceğini etkileyen en önemli alandır. Eğitime gerekli olan önem verilecektir. İki yıl içinde ilköğretim okullarımız normale dönecek, ikili eğitim-öğretim yapan okullarımız kalmayacak müjdesini veriyordu.

Böylesi günlerin körpe beyinlerde bırakacağı etki bir başkadır. Vali elinden alınan karnenin sevinci belleklerde kazınacak anılarda hep yaşayacaktır.

Emeğin karşılığındaki bir aferin çalışma hızını artıracak kendine olan güveni sağlayacaktır. İstenen başarıyı yakalayamayanları kamçılayacak, başarılı olabilmenin arayışı içine sokacaktır.

Böylesi törenlerin kenar okullarda yapılması öğretmene, öğrenciye, veliye ayrı bir coşku, ayrı bir şevk verecektir. Valinin, Belediye Başkanı’nın, Milli Eğitim Müdürü’nün ve diğer saygın insanların elinden alınan karnelerin fotoğrafları yıllar sonra kendi çocuklarına gösterilmek üzere saklanacaktır.

Yarıyıl tatilinizin sağlık içinde, mutlu geçmesi dileğimle iyi dinlenceler.

Bu yazı toplam 677 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.