KASIMIN HÜZÜNLÜ GÜZELİ

       Kasım ayı gelince, Bolu Belediyesi (Park ve Bahçeler Müd.);doğru   zamanda ,doğru çiçeği( kasımpatıları),diğer senelerden  daha  fazla  sergileyerek  çevreye  mutluluk ve iyimserlik  dolu çeşniler  hissettirmiştir.

Asıl adı krizantem (Latince Chryssianthemus ssp.)olarak adlandırılmıştır.Ancak  ülkemizde  Türkçe olarak bitkiyi  adlandırırken fenolojisine  (bitkilerin iklime bağlı uyanması,tomurcuklanması,çiçeklenmesi v.b. bilimi)   bağlı  olarak isim verilmiştir.

Neredeyse  48 yıl öncesi,  Orman Fakültesi  Bahçesinde, Rahmetli   Prof.Dr.Abdulgafur  Acatay Hocamız   sohbet esnasında;” Gençler, bilin  bakalım!  Kasımpatılar  niye  kasımda patlar?   demişti. Bizlerden iyi  kötü bir ses çıkmayınca da ,bilimsel sayılabilecek  yanıtı açıkladı. “Kasımpatı bir kısa gün bitkisidir. Gün uzunluğunun 12 saatten fazla olduğu   günlerde (yazın)  çiçek tomurcuğu oluşturamaz.En uygun zaman Türkiye  için kasım ayı olmakta, çiçeklenme sırasında - gece sıcaklığının +15 santigrad derecesinden aşağıda olması- gerekir. -20 dereceye  kadar  soğuğa  dayanabilen  kanaatkar bir kış  bitkisidir.”

İsmiyle  ilgili bir  güzel  hikayeyi  ise; “Selma’nın Günlüğü “rumuzlu köşe yazısından aldım (bizimhendek.com .2012).

Bir  rivayete göre: kasımpatı çiçeği adını, Crisan  adlı bir Fransız  gençten almıştır. Crisan bir köy ağasının yanında çalışmakta olan yakışıklı bir gençtir.Köy ağasının kızına aşık olmuştur.Tabii ki kızda ona.Genç kız ve Crisan’ın aşkını öğrenen Kızın Babası  Crisan’ı işten çıkarır ve bir daha topraklarına yaklaşmamasını söyler.Crisan’dan haber alamayan genç kız aşkından yataklara düşer. Duruma daha fazla kayısız kalamayan evin hizmetçisi Crison’a, mesajlarını genç kıza iletebileceğini söyler.Romantik Crison ormandan her  gün sevgilisi için çiçek toplar.Çiçeğin adı kasımpatıdır.Topladığı çiçeklere  bir not iliştirir.”Crisan t’aime  (Crisan seni çok seviyor.)” .

Çin ,Japonya, Rusya’da iyimserlik,neşe,uzun ömür, ve  mutluluk anlamlarını taşıyan (Doğu  çiçeği veya Yaşam çiçeği )olarakta  anılır.

Çin  FENG-SHUİ sanatına göre, kasımpatılar evinize  mutluluk ve  güç  getirir.

Rusya- Kırım‘daki Nikita  Botanik Bahçesinde , geleneksel Kasımpatı Balosunun bu  günlerde , 62’incisi kutlanacaktır.Bu  bahçede 300’ü aşkın kasımpatı her  sene sergilenir.

Kasımın hüzünlü güzeli, soğuğun sıcak bekçisi kasımpatıların kokularıyla  çevrelenip  harmanlanmış olarak Anıt Parkta, 10 Kasımın, Atamızın ölüm yıldönümünün  daha bir anlamlı  kutlanmasını dilerim. 

Bu yazı toplam 2469 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.