‘Katılanlar saygın değil mi?’

‘Katılanlar saygın değil mi?’

Günlerdir kamuoyunun gündeminde bulunan ORÜS’ün üniversiteye devri ve 22 sivil toplum örgütünün başlatmış olduğu kampanya ile ilgili Milletvekili Metin Yılmaz’ın bu kampanyaya BTSO, BOSİAD, Mimarlar Odası gibi saygın kurumların ka

Halkevleri Bolu Şube Yönetim Kurulu; “Bu kampanyaya katılan örgütlerin saygın olmadığı ve kasıtlı, uydurma, siyasi çalışmalar suçlamalarına katılmamız mümkün değil. Ayrıca BOSİAD, BOGİAD ve Mimarlar Odası da şu an 50 örgütlük blokta bizimle beraberdirler” dediler.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Kalaycıoğlu’nun AKP ile aynı dili konuştuğunu ifade eden Halkevleri Bolu Şube Yönetim Kurulu, Kalaycıoğlu’nun açıklamalarını son derece tehlikeli, insani yaklaşımdan uzak ve özensiz bulduğunu belirtti.

‘Kalaycıoğlu AKP ile aynı dili konuşuyor’

Halkevleri’nin “ORÜS Üniversiteye geri verilsin” çağrısı, önce 22 sivil toplum örgütü ve 6 siyasi partice kabul görmüş, önce toplantı yapılmış ve ardından bir açıklama yayınlanmıştır.

Yapılan toplantıda alınan karar gereğince, AKP’den geçen Salı günü (saat:11.30-14.00 arasında) 3 görüşme yapılarak randevu istendiğini belirten Halkevleri Başkanı Osman Şimşek, “Bize yanıt olarak “İl Başkanı ve yönetimlerin bir hafta boyunca il dışında ve yoğun oldukları söylenerek” randevu verilmemiştir” dedi.

KATILANLAR SAYGIN DEĞİL Mİ?

Ardından imza kampanyası başlatıldığını, tüm bu metinlerin başta milletvekillerinin Meclis faksları olmak üzere her yere gönderildiğini belirten Şimşek, “Kaldı ki, bütün Bolu medyası konuyu onlarca haber ve manşetle günlerdir işlemektedir. Kısacası, “Kurdun, kuşun haberi olmuştur.” Buna rağmen, AKP’den ilk tepki geçtiğimiz Pazartesi Milletvekili Sayın Yılmaz’ın haftalık bir gazeteye yaptığı açıklamayla gelmiştir. Sayın Yılmaz’ın açıklamasının büyük bir bölümü bizim de bildiklerimizden oluşmaktadır. Ancak “.... saygınlığı bulunan Bolu Ticaret Odası, BOSİAD ve Mimarlar Odası’nın katılmadığı” ibaresinde katılan örgütlere “Saygın olmadığı” ve ayrıca “Kasıtlı, uydurma, siyasi” bir çalışma olduğu suçlamalarına katılmamız sözkonusu değildir. Ayrıca BOSİAD, BOGİAD, Mimarlar Odası şu an 50 örgütlük blokla ve bizimle beraberdirler” şeklinde konuştu.

İDDİALAR CEVAP VERİLEMEYECEK KADAR KOMİK

“Katılan 22 örgüt ve siyasi partinin üye toplamı 20.000 kişiye yaklaşmaktadır. Bu en basit deyimiyle ‘hafif’ bir yaklaşımdır” diyen Halkevleri Bolu Şube Başkanı Osman Şimşek, “Çalışmanın siyasi olduğu iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. 22 kitle örgütü ve MHP, CHP, DSP, ANAP birleşip siyaset yapıyor gibi bir iddia cevap verilemeyecek kadar komiktir.

Bizim sonradan katılan örgütlerle sayısı 50 olan girişimimizin istediği tek şey 57.hükümetçe AİBܒne verilip sonradan geri alınan ORÜS’ün yeniden üniversiteye verilmesidir. Bütün kurumların tek istediği şey budur” dedi.

KALAYCIOĞLU AKP İLE AYNI DİLİ KONUŞUYOR

BTSO Başkanı Kalaycıoğlu’nun açıklamalarını gazete ve Tv’den izlediklerini belirten Osman Şimşek, “AKP ile aynı dille konuştuğu" açıklamasında Kalaycıoğlu, “İzzet Baysal Vakfı siyasete çekilmeye çalışılıyor” demektedir. Son derece tehlikeli, insani yaklaşımdan uzak ve özensiz bulduğumuz bu açıklama bizi son derece üzmüştür.

Vakıf adına açıklamayı Vakıf Başkanı Sayın Ahmet Baysal yapmış ve “ORÜS AİBܒnün olmalıdır” demiştir. Tıpkı bizim söylediğimiz gibi. Vakfın değerlendirmesi en yetkili ağızdan Ahmet Baysal’dan gelmiştir. Sayın Kalaycıoğlu bunu bildiği halde ne demek istemektedir? Açıklamasını yaptığı İzzet Baysal’ın resminin altında bunları saygı sunmayı ihmal etmeden söylerken, Ahmet Baysal’ın söylediği her şeyin tersini söylemekte “ORÜS satılmalıdır” demektedir. Yani Vakıf ve iradesini yok sayan, tartıştıran, siyasete bulaştırılıyor diyen biz miyiz, yoksa Kalaycıoğlu’nun kendisi midir? Halkevleri’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Onursal Genel Başkanı ve üçüncü olarak Onur Nişanı taşıyan kişi İzzet Baysal Vakfı ve onun kurucusu İzzet Baysal’dır. Vakıf ve İzzet Baysal konusunda bizim de, Bolu’da hiçbir kimsenin de derse ihtiyacı yoktur” şeklinde konuştu.

ORÜS’Ü SATTIRMAYACAĞIZ

ORÜS’ün halkın vergileriyle ve Karacasu halkının gönüllü arsa katılımıyla kurulduğunu, yani birilerini zengin etme aracı ya da peşkeş metası olmadığını belirten Osman Şimşek, “Özelleştirme uygulamalarının bu ülkede nasıl yürüdüğü IMF veya Dünya Bankası raporlarında bile (%80 oranında başarısız ve amaçlananın dışında) görülmektedir. Biz hangi miktarda satılırsa satılsın ki-sattırmayacağız-gerçek değerine ulaşmayacağını ve Bolu ekonomisine katkı sağlamayacağını söylüyoruz. Burada dayandığımız temel nesne özelleştirme uygulamalarının bu ülkede nasıl yürüdüğü gerçeğine uygun belirlenmektedir. (Örneğin; SEK, BOTAŞ ihalesinde onlarca şartnamenin ihale yapıldıktan sonra tekrar değiştirilmesi gibi).

Bizim ORÜS’ü bilmediğimiz, şartnameyi okumadığımız, telafuz edilen milyon dolarlı rakamlar bizim iddialarımızı çürütmüyor. 3 yılda 10 milyon cironun, yatırım ve finansman olanaklarının, makine teçhizat ve donanımın, 750.000 dolarlık ceza şartının ne olduğunu şimdiden de görüyoruz. 3 yıl sonra da göreceğiz.”

EN PAHALI YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR

En uzun en zor ve en pahalı yatırımın yani insana yapılan yatırım olduğunun altını çizen Halkevleri Bolu Şube Başkanı Osman Şimşek, “Biz ORÜS’ün AİBܒne verilmesinin Türkiye’ye sağlayacağı bu uzun erimli faydanın yanında bu projenin Karacasu’ya, Bolu’ya trilyonlarca maddi kaynak yaratacağını da görüyoruz. 300’ü aşkın idari, akademik ve diğer personelin istihdamı ve yıllar sonra ulaşacağı binlerce öğrenci ile bunu görmek zor değil” şeklinde konuştu.

BU BİR BAŞLANGIÇ

BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu’nun “Alınacak öğrenci ilk başta 25 kişidir” sözlerine Şimşek, “Tıp Fakültesi’ne yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ve yalnızca 25 öğrenciyle eğitim yapıldığını bilmiyor mu? Bu yalnızca başlangıç değil mi?” şeklinde konuştu.

ORÜS ÜNİVERSİTEYE VERİLMELİDİR.VERİLMEZSE MÜCADELE YALNIZCA İHALEYLE SINIRLI DEĞİLDİR

“ORÜS’teki bina ve müştemilatın üniversiteye kullanılabileceğine karar veren hükümet ve AİBÜ Rektörlüğü, oranın eğitime müsait olmadığını bilmiyor da, Kalaycıoğlu mu biliyor?” şeklinde soru soran Osman Şimşek, “Kalaycıoğlu; “Karacasu’ya üniversite kurulması Bolu’yu 7-8 yıl geride götürür” diyor. Bolu’nun geriye gitmesinin nedeni sanayi ve turizmde mesafe alınmamasıdır. Bolu’yu geriye götüren kalkınmada öncelikli il statüsü alınamamasıdır. Organize sanayiden ve eğitimden kaçışların başlamasıdır. Bütün bunlar Ticaret ve Sanayi Odası’nın varlık alanı ve ilgi nedenleridir. Sayın Kalaycıoğlu haklı, biz konuttan, anıttan, ihaleden anlamayız. Ama halkın çıkarlarının, kamu yararının ve bu ülkenin geleceği kaygısı ve kavgasının ne olduğunu sizden iyi biliriz. Halkevleri, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yetmişbir yıldır bu nedenle yürüyor. Bugün Bolu’nun siyasi parti, oda, dernek 50’yi aşkın onurlu örgütüyle bunun kavgasını birlikte yürütüyor.

Bolu’nun %75’ini üyesi ve seçmeniyle oluşturan 50 örgüt diyor ki;

ORÜS halkındır, AİBü’ne verilmelidir.

Verilmezse mücadele yalnızca ihaleyle sınırlı değildir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.