Kazaya davetiye çıkarmak

            30.08.2005

Günümüzde mekanik kusurlardan meydana gelen kazalar hemen hemen olmuyor gibi. Ne bir makine parçasının imalat hatasından meydana gelen iş kazaları ne de, rot çıkması nedeniyle olan trafik kazalarına günümüzde pek rastlanmıyor.

Kazalar; insan kusurlarından ya da, kuralları hiçe sayıp aldırış etmemekten kaynaklanıyor....

Şehiriçi trafik düzenlemesinde İl Trafik Komisyonu tarafından uygulamaya konan trafik lambaları, halen daha tartışılmaya devam ediliyor. Kimimiz beş yüz metrede bir ne gereği var diye, kimimiz; kısa mesafelerde dur kalk sonucu araç amortismanı ve benzin sarfiyatını bahane nedeniyle, kimimiz; siyasi düşüncelerimizin etkisiyle tartışıyoruz. Sonuçta bazı önemli bölgelerde trafik akışını sağlayan lambalar, ya günün belli saatlerinde ya da, hepten ikaz lambası şeklinde sinyalizasyona döndürüldü. Yolu boş gördüğünü sanan sürücü ne diğer sürücüyü ne de, yayayı dikkate almadan basıp gaza geçmeye çalışıyor. Sonuçta istenmeyen olaylar...

Kısa aralıklarla kazaların olduğu bir kavşağı ilgililerin dikkatine sunmak istiyorum. Burada ölümcül bir kaza olmadı ama bu olmayacak anlamına gelmez!

İsmetpaşa Caddesi üzerindeki bu kavşak, Ferit Talay Caddesinin İsmet Paşa Caddesi’yle kesiştiği yer. O noktadan kuzeye Konuralp Caddesi’ne, Pazar yerine gidiş geliş. O noktadan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin güney ve kuzeyinden Atatürk Bulvarı’na tek yönlü gidiş. Tam altı yolun birleştiği kavşak. Burada Konuralp Caddesi’nden gelişte hemen barış Pastanesinin doğusunda, İsmetpaşa Caddesi üzerinde Sezen Eczanesi önünde, Orman Bölge Müdürlüğü’nün doğusunda Tüzün Kırtasiye’nin önünde trafik lambaları var ama nedense hep sinyal verir halde. Üstüne üstlük Ferittalay Caddesi’den İsmetpaşa’ya çıkış yasağını gösteren levhanın belirgin yerde olmaması nedeniyle buradan caddeye usulsüz çıkışlar, günün birinde telafisi mümkün olamayan bir kazaya neden olursa kimlerin vicdanları rahatsız olur yüreği sızlar bilemiyorum. Gelin şu kavşağa bir bakın! Gelin eve hırsız girmeden kapımızı kilitleyelim! Çoğu zaman kazaya davetiyeyi kendimiz çıkarıyoruz diye düşünüyorum. Belki insan aklı gerekeni yapar diye düşünüyoruz ama eğer böyle olsaydı toplumların yönetimleri için belli kurallar konmaz, yasalar çıkarılmazdı. Sn. Valimizin yaptığı basın toplantısında ki açık mesajlarından cesaretle konuyu ilgililerin bilgisine arzediyorum.

Bu yazı toplam 631 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.