Keder bu ne söylense boş

Çok değil yaklaşık dört yıl öncesine kadar, bizi başkalarımı idare edecek diye, bal yapmaz arı gibi kendi kendimize vızırdar dururduk. O dönemlerde arada sırada acı da olsa, bir petek bal soframıza konur, ağzımız tatlandırılırmış. Sanki haksızlık etmişiz.

Belki siyasetin içinde değildik ama, çok partili döneme geçildiğinden bugüne gelişmeleri orasından burasından izleyerek bugünlere geldik. Görünen o ki, bizler yatıp kalkıp rahmetle andığımız İzzet Baysal babaya duacı olalım.

Bir zamanlar partisinin amblemini bilmeyen kadınlarımıza “gelin olup giderken bindiğin kır ata bas ki, kırat şahlansın” diyerek kale konumuna gelene Bolu da, hangi fabrika bacaları tüter konumda işlevini sürdürüyor merak ediyorum...

Ayağı üç noktada yere basan bir düzlemin dengede nasıl sağlam durduğunu bilim açıklamış. Şu andaki siyasi panodaki konumumuz üç noktadan basarak ayakları üzerinde duran bir Bolu. Bilimsel verilerin tersine hala dengede durmakta zorlanıyoruz gibi.

Sanki beddualı bir şehir olduk. Et-rafta cıvalı ampuller ortalığı pırıl pırıl aydınlatırken bizler 110 voltla karanlığı delmeye çalışıyoruz. Uzandığımız her dal elimiz değmeden kırılıyor. Ne toplumun huzurunu sağlayacak ekonomik girdiler, ne insanları özendirecek teşvikler, ne de kalkınmada öncelikli düşüncelerde yerimizi bir türlü bulamadık.

Tüm Bolu turizm konusunda odaklandık. “Elden gelen öğün olmaz o da vaktinde bulunmaz” diyerek kendi yaramızı kendi gömleğimizden yırtıp aldığımız bezle sarmaya çalıştık. Doğal varlıklarımızı nasıl insanlara sunar, ortalığı hareketlendiririz diye düşünce üretmeye çalıştık. Sivil toplum kuruluşları ve mahalli idarelerle yapılan çalışmalarda sıcak su kaynaklarımızın değerlendirilmesi üzerine yoğunlaştı tüm çalışmalar.

Çalışmaların paralelinde Ankara'-dan da iyi sinyaller geliyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Termal turizm alanları diye yerler belirlemiş tahsise açacak. Basında çıkan haberlere göre en az 100 bin metre kare olması istenen alanlarda ter-mal turizminin açılacağı uygunluk-ta 17 il tespitinin yapıldığı yazılıyor. Ne yazık ki bu illerin arasında da Bolu pas geçilmiş. Alınan duyumlarda 21 il olacağı ifade edilen ter-mal tahsisinde Bolu geride kalan dört ilin arasında sonradan mı değerlendirilecektir? Şimdi Bolulular bunun cevabını aramaktalar. Bu sorunun doğru yanıtı siyasilerimizde...

Bizim Termal Turizme uygun olarak daha önce ayrılmış 130 bin metre kare alanımız var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımızın ortaklaşa belirlediği alanda yaklaşık 40 bin metre karelik bölümün Sağlık Bakanlığına daha önce verildiği biliniyor. Eğer burada bir sorun varsa onu çözüm anahtarı da siyasilerimizde. Orman Parkını sembolik bir bedelle aldığını ifade edenler kendi varlığımızın baba ocağına terki için yere ne kadar sağlam basıyorlar, şimdi Bolu insanı bunun merakı içinde. Kader bu deyip ağlamak istemiyoruz. Haydi kolay gelsin. Bitirin bu işi alın duayı.

09.08.2006 

Bu yazı toplam 679 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.