Kent Kültürü

            24.09.2004

Modern kentler mimarı, görünümleri, estetik görüntü sergilemeleri, kolaylık sağlayan imar projelendirmeleri sonucu meydana getirilmiş olsalar da, modern olma vasfını kazanamazlar. Modern kentin içinde yaşayanlar, kendilerini modern kültür kalıbına uyduramamışsa, güzellikler bir yerlerinden deforme olup çirkinliğini teşhir ediyor.

Toplumda modern kent kültürü oluşmamışsa, birey kendini orman yasası uygulamaktan soyutlayamamışsa, davranışlarını kendinden başkalarının da olduğunu umursamadan uluorta sergiliyorsa, kendi yarattığı pislik içinde olmaktan rahatsız olmuyorsa, modern görünümlü kentin üzerinde kara leke gibi oturur.

Yaşamı paylaşımda insanca davranışlara yer vermedikçe, bu kentte, ben yerine biz yaşıyoruz deme erdemini gösteremiyorsa, ayağına takılan taşı kaldırıp bir kenara koyamıyorsa, park kurallarına uymuyor, başkalarının geçişini engelliyorsa, çocuğuna temiz ol derken kendi çöpüyle sokağını, parkını, bahçesini kirletiyorsa, toplum hizmetine sunulan araç-gereç mekanı tahrip ediyor, yıkıp yakıyorsa, devlet malında kendi katkısının da olduğunu unutup hor kullanıyorsa, modern kent yaratmak mümkün mü?

İnsanlarda kent kültürü gelişmedikçe modern kentleri oluşturma olasılığı yok. Komşuluk ilişkilerinde merhabayı esirgeyen insanlarla, geceyarısı yasaklarına aldırış etmeden gürültü sınırını aşan apartman sakinleriyle, kamu kurum ve kuruluş görevlilerinin yaptığı hizmetlere yardımcı olmak yerine kundaklayanlarla, çirkin görüntülerin oluşumu için adeta yarışanlarla modern kent yaratmak sadece hayallerimizi süsler.

Cebinde mendil taşıma alışkanlığını kazandıramadığımız insanların sokağa sümkürmesi, oturduğu yeri çöplüğe çevirenlerin sorumsuzlukları, kendilerinin göz zevkleri için dikilen çiçekleri çiğneyen, dibinden söken ya da tepesine çıkıp oturanların çoğaldığı bir kentte modernleşme özlemi daha epey süreceğe benziyor.

Bütün bu olumsuzlukların sonucunda kent kültürünün ne kadar gelişmiş olduğunu görmek mümkün. Lütfen bulunduğumuz yerlere, sokaklarımıza, parklarımıza, bahçelerimize, toplantı salonlarımıza başımızı çevirip bakalım ve kendimize soralım, bizim kent kültürümüz ne kadar gelişmiş???

Bu yazı toplam 699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.