Kent ormanı

Şehirlerin kalabalığından, kalabalıkların gürültüsünden kaçan insanların huzur bulduğu yerlerdir piknik alanları, ormanlar. Motorlu araçların ekzoz dumanlarını, fabrikaların bacalarından yayılan zehirli gazları soluyan insanlar, hiç değilse haftada bir soludukları kirli havayı arıtmak düşüncesiyle, ağaç altına, dere kenarına, ormanlık alanlara koşuştururlar.

Dünya ülkelerinde gittikçe yaygınlaşarak şehirlilerin kullanımına açılan kent ormanı uygulaması, Bolu’da da insanların hizmetine sunuldu. 80 il üzerinden kırkıncısı D-100’den Abant’a giden sapakta hizmete girdi. Coğrafi konum olarak insanların çok rahat ulaşıp huzur içinde dinlenebilecekleri kent ormanına Koru Otel’den de girilebiliyor.

Uzunluğu 1590 metre, genişliği 1070 metre, çevre uzunluğu da 4965 metre olan Kent ormanının içinde yapay gölet, biri 2791 m2, diğeri 1274 m2 açıklığında çayırlık olmak üzere toplam 5064 m2 alan bulunduğunu söylüyordu Bolu Orman Bölge Müdürü Sn. Veli Baraklı. İnsanların ruhen ve bedenen dinlenmesini sağlayacak kent ormanının içinde flora ve fauna zenginliğine işaret ediyor, sarı ve karaçam, kayın, meşe, akçaağaç, kuşburnu gibi ağaçların arasında tavşan, karaca, geyik ve gelincik hayvanlarının varolduğunu söylüyordu.

Orman Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine hazırlanıp, hizmete sunulan alan içinde oturma mahalleri, ikişer adet bayan ve erkek tuvaleti, gelecekte bir futbol sahasının yapılacağı, alan içinde 5150 m uzunluğunda kros ve patika yürüyüş yollarının bulunduğu, bu alanda insanların dumansız piknik yaparak, dinlenip stres atabileceklerini ifade etti Sn. Bölge Müdürümüz.

Daha sonra konuşmasını yapan Orman Genel Müdürü Sn. Osman Kahveci 40. Kent ormanını açıyor olmanın mutluluğu ile başladı sözlerine.

-Herşeyde olduğu gibi ormancılık alanında da gelişim ve değişimin yaşandığını,

-Ağaç kesmek yerine ormanların başka fonksiyonlarını da hayata geçirdiklerini,

-Ormanların sadece köylerle değil, şehirlerle de iç içe olacağını,

-Şimdiye kadar ormanlardan değer alarak sadece odun alıyorduk. Şimdi bu değerlerin ikibinin üzerine çıktığını.

-Yıllarca şehrin kenarlarındaki ormanlık alanları tel örgülerle çevirdik. Artık tek örgülerle koruma döneminin bittiğini, bundan böyle ormanlarımızı insanlarımızın sevgisiyle koruyacaklarını,

-Toplumsal bilincin her geçen gün daha da gelişmekte olduğunu.

-Zaman zaman ormanlar iyi korunuyor mu diye konuşuluyor. Kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye çöl olmayacaktır.

-Orman yangınları ormanın olduğu yerlerde olur. Suudi Arabistan’da orman yangını oluyor mu? Çünkü orada ormanın bulunmadığını.

-Orman yangınlarının %97’si insan ihmalinden ve dikkatsizliğinden kaynaklandığını.

-Halk bizden gidebileceği sakin ve huzurlu mekanlar istiyor. Ancak böylesi geniş alanları korumanın kolay olmadığını, buraların korunmasından sorumlu olduğumuzu,

-50 trilyonluk bir bütçeye sahibiz. Orman ürünlerini işleyen tesislerin de çoğalmasını istediğini, Bolu’nun ormancılığın okulu olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşma sırası Belediye Başkanımız Sn. Alaaddin Yılmaz’a gelmişti. O da sözlerine Bolu’nun yeşille bütünleşen güzelliği ile başladı.

-Yeşilin kıymetini benim gibi üç yıl çöl ortasında çalışanlar çok daha iyi bilir.

-Şehrimizin içini de çevresi gibi yeşillendirmek için çalışıyoruz.

-Orman parkını bize kazandıran Genel Müdürümüzdür. Burasının da işletmesini de Belediyeye verebileceğini düşünüyorum dedi.

Protokol konuşmalarında son söze Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan’la nokta konuyordu. Olaya bir başka pencereden bakmak istediğini. Eskiden nüfusun %20’sinin köylerde yaşadığını. Bu aranın günümüzde hemen hemen % 70’ler civarında tersine döndüğünü, ormanların, şehirlerin akciğeri olduğunu, gelişmişliğin ölçüsünün kişi başına düşen yeşil alan olarak hesap edildiğini. Bunun da kişi başına 25 m2 alan olduğunu, bu durumun Türkiye’de 1.9’lar civarında çok düşük olduğuna işaret etti. Gözümüzü açtığımızda, yeşilin görüldüğü ilimizde, böylesi trafiğin yoğun olduğu bir nokta da, hizmete sokulan kent ormanı çok çok güzel. Bu güzelliği korumak bizlere düşen en önemli görevlerden biri. Umarım koruyabiliriz. Umarım temiz tutabiliriz. En büyük umut Jandarma’nın yakınında olması. Umarım dumansız piknik alışkanlığı gelişir.

Hayırlı olsun.

03.07.2006

Bu yazı toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.