Kentli olmanın sorumlulukları

Kentte yaşayan insanların özlemidir; birbirini kesen sokak ve caddeleri, trafik akışını kolaylaştıran genişlikte olsun. Kaldırımları işgal edilmesin, yayaları rahat yürüsün. İmarı göze hoş gelen yapılarla zenginleşmiş, içinde parkları bahçeleri, çocuk oyun alanları olsun. Havası temiz solunabilir, suyu içilebilir, yolları, açık alanları, çöpten, kirli atıklardan arınmış olsun, işletmeleri, organize alanları, alt yapı da kanalizasyonu arıtılmış şekilde, derelere çaylara karıştırılmış olsun.

    Yerel yönetimleri, halka hizmette kusursuz, vatandaşının gönlünü huzurlu, yüzünü güldürür şekilde sevecen ve güvenli olsun.

    Peki böylesi güzelliklerin özlemini çeken bizlerin, bu oluşumlarda katkımız ne olmalı? Hangi konularda komşumuzla müşterek hareket etmeliyiz ki herşey güzel olsun? Toplumun hizmetine sunulan en küçüğünden en büyüğüne herşeyin korunmasında, kollanmasında davranışımız nasıl olmalı, vatandaşlık görevimiz nasıl yerine getirmeli hiç düşünüyor muyuz?

    Doğumlar ve iç göçler nedeniyle şehir merkezlerinde nüfus çoğaldıkça herkes kendi alışkanlıklarına, kendi kültürüne yer açabilmenin telaşında o kentin kültüründeki yaşam kalitesini, davranış mozaiğini, renk armonisini bozarak ocak ocak oluşan her kümede farklı türküler en yüksek frekansta söylenmeye başlanıyor. Demokrasi ve özgürlük anlayışımızı “herkes yaptığında serbestse özgürdür” mantığında sergilemeye çalışıyoruz.

    Böylesi bir mantıkla apartman hayatındaki kuralları hiçe sayarak gecenin bir yarısında müzik aletinin sesini çok açıyoruz, ya üst katta çıra paralıyoruz. Ya da tangır tungur evin düzenini değiştiriyoruz. Geldiğimiz yerden sığır, sıpa ile gelmişsek, geçim kaygısıyla sütünü yoğurdunu satar aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla, derme çatma bir barınakta hayvanlarımızı beslemeye çalışıyoruz. Kokusuna ve görüntüsüne alışık olduğumuz çirkinliklerden komşumuz rahatsızmış ne gam! Demokrasi var ya beğenmiyorsa kalkıp gidiversin mantığı. Sokak ve cadde kirleniyorsa çevre ve temizlik vergisi veriyorum ya gözü kör mü o da görevini yapsın anlayışı.

    Toplu yaşamlarda, bireysel özgürlüklerin sınırını belirleyen, komşuluk ilişkilerinin nasıl olmasını gerektiren yasalar çıkarılır. Bu yasaların da uygulayıcı makamları, kurumları olur. Bunların başında gelen idari bilim belediyelerdir. Kent nüfusunun gelişimi yerleşim alanlarındaki sınırları zorlar. Sınırlar genişler, köyleri, belediye hudutları içine mahalle olarak katar. Dün köyünde çeşitli hayvanlarıyla iç içe olan insanlar şehir hudutlarına girdiğinde eski geçim kaynaklarından kopmak istemezler. Yeni yeni binalar dikildikçe sorunlarda ortaya çıkmaya başlar. Yasaya göre hayvan beslemenin yeri tanımlanmıştır. Yasa takipçisi gereğini yerine getirmek için baskı yapar ve huzursuzluğun tohumları filizlenmeye başlar.

    Geçim için alternatif bir geçim kaynağı üretemeyen devlet babanın yasaları iş göremez hale gelir. Bir tarafta zaruretten mahalle olması gereken köyler, bir tarafta mahalle olduktan sonra vazgeçilemeyen alışkanlıklar nedeniyle yaşanan karmaşa sonuçta, mahalle olmanın ön koşulu referandumu etkileyen olumsuzluklar nedeniyle belediye sınırlarının genişletilememesi.

    En önemlisi de modern kent için yetkilendirilmiş Orman Çevre, Bayındırlık, Sağlık, Tarım İl Müdürlüğü ve Belediye’nin ortaklaşa yapacağı çalışmalara ait bir dizi yasa çıkarılır ama koordinasyon sağlanamadığı için bir araya gelinmez ve fatura çoğu kez zabıtaya kesilerek işin içinden çıkılır. Sorumluluklarımızı bilemiyorsak zordur modern kent olmak.

    Not: Gelişen üzücü, acı olay sonucunda yaralanan Sn. Avukat Yüksel Gültekin’e geçmiş olsun.

13.03.2006

Bu yazı toplam 862 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.