KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Şentürk; "Asıl amaç ne?"

KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Şentürk; "Asıl amaç ne?"

Geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde bir basın açıklaması yapan KESK Bolu Şubeler Platformu, Bolu'daki orman talanını araştırmak için görevlendirilen müfettişlerin asıl amaçlarının ne olduğu konusunda, kamuoyunun kafalarının

Geçtiğimiz Cumartesi günü öğle saatlerinde bir basın açıklaması yapan KESK Bolu Şubeler Platformu, Bolu'daki orman talanını araştırmak için görevlendirilen müfettişlerin asıl amaçlarının ne olduğu konusunda, kamuoyunun kafalarının karıştığını söyledi.

    Bir süredir gazete sayfalarında yayınlanan ve Bolu'da yaşanan orman talanını gündeme taşıyan haberlerle ilgili olarak, Ankara'dan görevlendirildiğini belirten müfettişlerden ikisinin orman talanını araştırmak yerine, bu talanı ortaya çıkaranların, bilgi verenlerin kimler olduğunu ve nerede görev yaptıklarını ısrarla sormalarının, müfettişlerin asıl amaçlarının ne olduğu konusunda kafalarda soru işareti bıraktığını ifade eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayhan Şentürk, orman talanının ve talana ortak olanların ortada olduğunu söyledi.

Baskı altına mı almak istiyorlar?

    Daha önce gerek Bolu yerel basınında, gerekse de ulusal basında yayınlanan; Bolu'daki orman talanıyla ilgili olarak görevlendirildiğini ifade eden ve soruşturma için ilk iki müfettişin, orman talanının nerede yapıldığının açıkça gazetelerde yer almasına rağmen, orman talanının olup olmadığını araştırmak yerine, olayla ilgili gazetelerde yer alan haberlerin kaynağını muhabire sormalarının kafaları karıştırdığına dikkat çeken KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Şentürk, "Bu orman talanındaki suçluları tespit etmek yerine, bu işi yapanları kurtarmak için olayı başka yönlere çekerek saptırma girişiminde mi bulunmak istiyorlar? Görevini kanunlar çerçevesinde yapan kamu görevlilerini baskı altına mı almak istiyorlar?" şeklinde konuştu.

Edindiğimiz bilgiler doğrulanıyor

    "İlimizdeki bir yerel muhabirle görüşen iki müfettiş, Ankara'dan olayı araştırmakla ilgili olarak görevlendirildiklerini ifade ederken; muhabire, 'Size bilgi veren orman muhafaza memurları kimlerdir?', 'Hangi bölgede çalışıyorlar?' şeklinde sorular sorması ve bunda ısrarcı olması, müfettişlerin asıl amaçlarının ne olduğu konusunda kafalarda soru işareti bırakırken, insanların adalete ve hukuka olan inancı zayıflamaktadır" diyen Ayhan Şentürk, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz kişiler ise, orman talanına Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki üst düzey yetkililerin izin verdiğini ve bu kişilerin de, daha da üst düzey yetkili kişiler tarafından korunduğunu kaydettiler. Gazetelerde yayınlanan haberlerin ardından yetkililerin de, bunu doğrularcasına hareket etmeleri dikkatleri çekti."

Görevlerinden el çektirilsin

    Öte yandan müfettişlerin geldiği gün görüştükleri bazı orman köylülerinin, delillerin karartılmaya çalıştığını söylediğini belirten Şentürk; "Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Bolu Şubeler Platformu olarak, ilimizdeki bu orman talanını ortaya çıkartan başta orman köylüleri olmak üzere, tüm emeği geçenlere minnettarız. Orman, çocuklarımızın bize emanetidir. Ormanlar doğan insanın beşiği, ölen insanın mezar tahtasıdır. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz. Bolu kamuoyu önünde açık bir şekilde orman talanı ve bu talana neden olanlar ortadadır. Siyasi iradeden beklediğimiz, bu işin içinde olan Orman İşletme Müdürü Vekili ve Bölge Müdürü'nün soruşturmanın selameti açısından görevlerinden el çektirilmesidir."

12.12.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.