Kirpiklerde tutsak edilemeyen gözyaşları -1

Dünyanın kabullendiği önemli günler vardır. Rengi, dili, dini farklı olsa da uluslararasında anılır, kutlanılır. Ortak paydası vardır bu günlerin. Her ulus kendinden bir şeyler bulur ya da yaşamı ortak paylaşmada konan kuralları korumak, kollamak için birlikte hareket etmenin önemini vurgular bu gün ve haftalarda.

    Uluslar da aynıdır. Varoluşundan günümüze uzanan yol haritasında önemli günlerin senaryoları yazılı kalmıştır kilometre taşlarının üzerinde.

    Yeni yolculuğa çıkan her birey senaryoları okuya okuya tamamlar ömrün çizgisini. Deneyimler, yazılanlarla yaşananların sentezinde şekillenir belleklerde. Dünü bilmeden geleceği şekillendirmenin reçetesi kolay değildir. Dünü tanıyıp bilmeden aydınlık yolu bulmak kolay değildir. Acıyı ve tatlıyı damağımızda bıraktığı lezzete göre tanımlar tarifini yapabilirsiniz. Acı ve tatlı yaşanmadan, tadılmadan doğru ve yanlışın nasihatını örnekleyemezsiniz. Geçmişe bakmak, geçmiş tarihi bilmek, geleceğin fotoğrafını aynada görmemizi sağlar.

    18 Mart tarihi cumhuriyet idaresinin oluşumunda en önemli kilometre taşlarından birsidir. Orada cihan tarihine damgasını vuran koca bir imparatorluğun parçalanmasına, yok edilip haritadan silinmesine ait düşüncelerini uygulamak isteyen şergüçlerin planlarının bozulduğu tarih yazılıdır. Orada Cumhuriyeti kuran 21. asırda da yüzyılın liderliğini elinde tutan Gazi Mustafa Kemal’in doğuşu vardır. Orada göç yollarının kesiştiği Anadolu üzerindeki emellerin çöküşü, yeraltı, yerüstü zenginliklerine sahip olabilme arzularının yok oluşu vardır. Orada mermilerin birbirini kestiği, cehennem içinde sevgisiyle, yardımıyla, barış düşüncesiyle yüreği dolu dolu Türk insanının düşmanına kucak açışındaki insanlık örneği vardır. Orada özgürlük ve barış için yüreğinde imanı, elinde Kuran'ı, ölüme koşa koşa gitmenin, inanmışlığı vardır. Orada vatan toprağının azizliğine inanmak, orada bayrağa sahip çıkmak, orada namusu korumanın bilinci vardır. Orada liderlik örneği, lidere güven göstergesi vardır, ve orada aç susuz, çıplakta olsa bağımsızlıktan ödün verilmeyeceğinin kararlılığı vardır. Orası Çanakkale’dir. Orada ölünmüştür ama geçit verilmemiştir.

    Bolu Anadolu Atatürk Lisesi öğretmenleri Ercan Deveci, Ayşe Aksoy, Hasan Yeğin, S. Cenk Çetek, Aşkın Gökalp ve Can Garipoğlu’nun hazırlayıp, öğrencilerin sahnelediği “DÜNÜ BİLİYORSANIZ BUGÜNÜ ANLARSINIZ” gösterimi sonunda gözyaşlarımızı kirpiklerde tutsak edemedik. İşte Atatürk gençliği, işte geleceğin mimarları. İşte bilimsel düşünceyi rehber edinen aydınlık gençlik dedik. Gururlandık, onurlandık, coştuk, ağlaştık, alkışladık.

    Her ne kadar mezar taşlarında “bunca gayretin sonu, bir avuç toprak. Ölümden yana korkum yok. Tek korkum var. O da unutulmak” yazılmış olsa da Atatürk gençliği 91 yıl sonra aynı heyecanı yaşattı insanlara. Aziz şehitlerin önünde saygıyla eğiliyor, bir kez daha rahmetle anıyor, sağ olan gazilerimize sağlıklı yaşamla şükranlarımı arzediyorum.

    Ve perde açılıyor. Saygı duruşu, İstiklal Marşı sonrasında Okul Müdürü Sn. Remzi Kocaman hoş geldiniz dilekleriyle vurguluyor günün anlamanı kısa ve öz.

    “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bireyi olmanın mutluluğunu, onurunu paylaşıyor, özgür yaşıyorsak; geçmişimizi hiç unutmadan bu günümüzü iyi anlarsak geleceğimiz o denli sağlam temeller üzerine oturur. Tarih büyük bir öğretmendir anlayana. Bugün bir vatanımız var. Ve çağdaş uygarlığa giden yolda küçümsenemeyecek yol almış bir ülke konumundaysak işte bunu Çanakkale’deki direnişe borçluyuz” diyor ve sözü öğrencilerine bırakıyor.

23.03.2006

Bu yazı toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.