Kış sıkıntısıyla geliyor

Kış sıkıntısıyla geliyor

Kış yavaş yavaş yaklaşırken, kömür ve soba derdi orta direk vatandaşı yine oldukça düşündürmeye başladı. Soğuk yaklaştıkça da, düşük gelirli ailelerin evlerini ısıtan soba satışları arttı. Bolu Gündem Gazetesi Muhabirleri, sobacıl

Kış yavaş yavaş yaklaşırken, kömür ve soba derdi orta direk vatandaşı yine oldukça düşündürmeye başladı. Soğuk yaklaştıkça da, düşük gelirli ailelerin evlerini ısıtan soba satışları arttı. Bolu Gündem Gazetesi Muhabirleri, sobacılar çarşısını gezerek hem fiyatları araştırlar, hem sorunları dinlediler, hem de sizin için bir söyleşi gerçekleştirdiler.

"Ucuz mal kısa sürede deforme oluyor"

Baba mesleğini devam ettirdiğini söyleyen Mithat Ceyhan, aileler genelde birinci el soba alırken, öğrencilerin ikinci el soba aldığını belirterek, "Sıfır sobalar 80 milyondan başlıyor. Ama bunlar ucuz olanları. Bunların bir de iyi olanı, yani garantilisi var. O da 140 milyonla 160 milyon arasında. İkinci ellerin fiyatları ise hiç belli olmuyor. Sobanın kullanılabilirliğine göre fiyatı da değişiyor. Markaya düşkün bir millet olmadığımız için, Bolu halkı da bütçesine uygun olan ucuz sobayı tercih ediyor. İnce soğuk saçtan yapılan bu sobalar uzun ömürlü olmadıkları için kısa sürede tamir gerektiriyor. Satışlar hava soğumaya başladığı için yavaş yavaş artmaya başladı. Zaten biz de 3 ay satış yapabiliyoruz, ondan sonra hiç iş olmuyor" dedi.

Çöpe giden fındık kabuğu değerlenince

Marketlerin soba satmasını eleştiren Ceyhan, sözlerine şu şekilde devam etti. "Bu bizim asıl işimiz, baba mesleğimiz. Peşin parası olmayan için, taksit de yapıyoruz. O da fabrikanın bize verdiği imkanlar dahilinde, yoksa müşterilere o konuda da yardımcı olamayacaktık. Geçtiğimiz senelerde fındık sobasının satışında bir artış yaşanmıştı. Fındık sobası fazla satılınca, fabrikaların daha önce çöpe döktüğü fındık kabuğu değerlendi. Şimdi neredeyse kömürle eşitlenecek. Durum böyle olunca da, fındık sobası önemini yitirdi."

"Koltuk takımı satmaya başlayacağız"

Ceyhan Soba'nın sahibi İmdat Ceyhan ise, gazetemiz muhabirlerine şunları söyledi: "Düşük gelirli vatandaş ikinci el soba alırken, parası olan yeni soba alıyor. Daha fazla parası olanda kaloriferli evde oturuyor. Bizde soba fiyatları 50 milyondan başlıyor. Öyle insanlar soba almaya geliyor ki, şimdiye kadar hiç soba yakmamış, nasıl yakacağını bile bilmiyor. İşlerimizde bu sene yarı yarıya düşüş var. Mobilyacılar soba satmaya başladı, biz de sobacılar olarak, yakında koltuk takımı satmaya başlayacağız."

"Bütçemiz elvermiyor"

Sobacılar çarşısına, ailesi için soba almayan gelen Mustafa Acar, "Soba alırken fiyat ve kalitesine önem veriyorum. Bir soba için 160 istiyorlar, buna da bizim bütçemiz elvermiyor. Alabilirsem peşin almayı düşünüyorum, belki taksitle de alabilirim" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.