KİTAP KONSER BİLE BEDAVA …

 

 

“Bilgi en büyük güç, okumak en güzel ayrıcalılıktır.”

Ne anlamlı, insanı insan yapıcı söz. Öncü,girişimci, mücadeleci,tutumlu, ilkeli ve hakkaniyetli  bir sanayici, hayırsever rahmetli Büyüğümüz  İzzet  Baysal ‘a ait.

Yale   Üniversitesinde (2016  yılında)yapılan araştırmalarda; haftada 3.5 saat kitap okumak, biraz daha uzun yaşamak için (en az 2 yıl)  ideal. Araştırma 3635 kişi üzerinde yapıldı.

Akademisyenlere göre;  kitap okumak sadece eğlenceli bir  uğraşı ve bilgiyi artırma amacı değildir. Kitap okumanın öneminin bunun yanı sıra 4 gerekli sebebini de açıkladılar.

-Kitap okumak tüm hastalıkların %60 ,ayrıca insult(Sinir bozucu) ve kalp-damar  hastalıklarının sebebi olan stresi giderir.Kuşkusuz hayatımızı streslerden korumak bizim elimizde değil.Fakat kitap okumak ,stresin vücudumuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.

-Kitap okumak,uykunun kalitesini artırır.Yani uykulu durum ile uykusuzluk arasındaki geçişi kolaylaştırır.

-Kitap okumak beynin işlevini ve hafızasını geliştirir.

-Kitap okumak sosyal becerileri geliştirir, entellektüelliği artırır.

Tüm bunlara sözle hemen herkes “aynennn” diyerek katılır.Fakat uygulamada hiçte” aynennn değil”.

Yaklaşık  altı aydır Bolu Halk Kütüphanesine 10-15 günde bir uğramaktayım.

Kendi açımdan,bana ayrı haz veren bu mekan, Bolu’nun  en huzur ve sükun dolu ve gençliğin ödev,ders yaptıkları,imtihanlarına hazırlandıkları  nezih bir  ortam. Ödünç  aldığımız kitapları koymak üzere verdikleri  estetik bez çantada ve giriş merdivenlerinde Sayın İzzet Baysal Büyüğümüzün yukarıdaki veciz sözleri yazılı.

 Bu bedava kıymetli hizmetlerden sonra ; değerli şair Orhan Veli’nin “ Bedava”adlı şiiri aklıma düşüverdi .Ve yine değerli sanatçılarımızdan Cem Karaca ve Özdemir Erdoğan’ın özellikle caz formatında bestelediği ironik bir şarkı.Yüksek izinleriyle  bir mısrada ben kattım.

Bedava yaşıyoruz,

Hava bedava, bulut bedava…

Konser, kitap bile bedava…

 

   Buraya kadar her şey güzel,ancak on metrelerce uzanan kitap raflarının önünde kitap seçen okura pek nadiren rastlamam beni endişelendirdi doğrusu.

 Altı aydır  10-15 günde bir aldığım kitaplardan %80’ ninde   kitaba vurulan iade tarihi kaşesinin ilkinin benim kitaplarımda oluşu beni oldukça şaşırttı.Alınışından henüz birkaç yıl geçmiş pek çok alanda yeni ve  açılmamış kitaplar okurlarını bekliyor.

Doğrusu bazılarını okuyup sonra içimden teslim etmek zor geliyor, zira tekrar okumam gerekecek dediğim kitaplar ayrı bir hazine değerinde…

Kentimizde folklor,Türk sanat musikisi,yerel ve misafir toplulukları bedava olarak halkımıza değerli , başarılı ve özverili hizmetler sunmaktadırlar.Onlara da bu gayretlerinden dolayı çokca  teşekkürler.

Bu yazı toplam 1671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum