KIYAMET KASASI

                

Dünyada en güçlü şeyin ne  olduğu?  sorulduğunda;

-Fizikçilere göre; yerçekiminin, eloktromanyetizmanın ve nükleer kuvvetlerin birleşik halidir. Bazılarına göre ise; para veya insan beynidir.

Oysa; Amerikalı doğa bilimci yazar sayın  Janisse Ray;” Yeraltındaki Tohum.“kitabında (2012);  Dünyadaki en güçlü şeyin ne olduğunu size bir kez  daha hatırlatmak istiyorum:  O da “Tohum” dur.

Tohum hayat demektir. İklim krizi veya petrol ve toprak zirvesi,ya da finansal çöküş söz konusu olduğunda bile bizim ihtiyacımız olan bütün bilgilere sahip tohumlar olacaktır ve bende bu nedenle tohumların –nihai metafor- olduğunu düşünüyorum” diye belirtir.

20.Yüzyıla girerken Dünyadaki tüm tohum türlerinin %94 ‘ü sonsuza dek yitirilmiş, geri kalanlar ise tehdit altında olduğu söyleniyor.

Beslenmemizde yararlanılan 250 bin bitki türünden 103 adet bitki çeşidi, çok az sayıda belki ama çok fazla insanı doyuruyor. Buğday bile , Dünyanın yiyecek ihtiyacının %23’ünü karşılıyor.

Yazar,kitabında; besin seçeneklerinin azalması ile ilgili olarak büyük uluslarası şirketleri suçluyor.Çevremizde gen kirliliği pahasına, 1930

yılında (melez ırklar) ve 1996 yılından sonra geleneksel besin yetiştirme yöntemlerimiz büyük şirketler tarafından çalındı ve yerlerine kimyasallar ve kökten değiştirilmiş tohumlar( GDO’lu) konuldu.

Amerika’da çiftçilere son 30 yılda söylenen şey şu;  Ya büyü ,ya da çık git!

Tohum uzmanı sayın Wendell Berry ise: Büyük şirketler ne yenmesine karar verirse , insanlar onu yiyecek! demekte.

BEREKETLİ HİLAL TOHUMLARI

Yazar, yurt içindeki olumsuzlukları sergilediği gibi,yurt dışında,Irak işgalinde  yerel tohumlar  üzerinde yapılan uygulamaları da endişe ile  karşılamaktadır.

Bereketli Hilal’de yer alan Irak’ın kökleri,Dicle ve Fırat Nehirlerinin kıyısında serpilip büyüyen Mezopotamya’ya dayanıyor. Bölge; Dünyanın, ilk yazısının,ilk takviminin,ilk kütüphanesinin,ilk şehrinin ve ilk demokrasisinin yaratıldığı yer olarak övülmektedir.

2004 yılı itibariyle Irak’ın işgali ABD  tarafından sonlandırılmış,yeni bir yönetim modeli olarak Geçici Koalisyon Hükümeti Yönetimi oluşturulmuştur.Bu yönetimin çıkardığı yüz adet talimattan(yasa gücünde) bir tanesi özellikle tuhaftı. 81 No’luTalimat:”Patentler,endüstriyel tasarım,ifşa edilmeyen bilgiler,entegre devreler ve bitki çeşitliliği yasası tadilatı”başlığı altında GDO’lu bitkilerin piyasa sürülmesine izin veriyordu.Aynı zamanda tohum geliştirenler için –fikir mülkiyet hakları- tesis ediliyordu.Talimat,GDO’lu türlerin çiftçilerce gelecek yıla saklanmasını yasa dışı kılıyor ve her yıl  tohum satın almaya zorunlu bırakıyordu.Irak’ta 2 milyon hektarı aşan arazide buğday tarımı yapılıyordu.Bu talimatla, halkın beslenmesine katkı sağlamak gibi bir amaç gösterilmekteyse de,asıl tek amaç; çok uluslu şirketler için yeni  potansiyel kazançlı bir tohum piyasası açmaktı.Yine sessizce  çiftçilerin atadan gelen yerel tohumlarının  patentlerini alarak  birdenbire  çiftçileri hırsızlıktan sorumlu tutuyorlardı.ABD’li askerleri ise bir yandan çeşitli bölgelerdeki köylülere bedava GDO’lu  buğday,arpa,gübre dağıtıyorlardı.

Bir önemli yağma ise ; Bağdat’ın dışındaki Ebu Garip Kasabasında bulunan ülkenin Tohum Gen Bankasındaki yerel tohum koleksiyonlarının  istilacı birlikler tarafından ele geçirilmesiydi.Bu olumsuz haberlerden  sonra tohuma yönelik bir iyi haber vererek sevinelim.

KIYAMET KASASI

Norveç, gazete muhabirlerinin “Kıyamet Kasası”adını verdikleri tuhaf bir yapının inşaatını bitirdi.Norveç’liler, Kuzey Kutbunun yaklaşık 1000 km. güneyinde bir adanın üzerinde yer alan donmuş kara parçası içindeki masif taştan bir dağın içersine bir tünel kazdılar ve bu tüneli güçlendirilmiş betonla kapladılar.Bu  Svalbord  Küresel Tohum Gen  Bankasına Dünyanın dört bir yanından 4 milyon aşkın tür depoladılar. Bankada sıcaklık sürekli olarak donma seviyesinin altında (Yaklaşık olarak  -5 C derece).Soğutma ünitelerinde sıcaklık -20 C derece seviyelerine düşürülüyor.Neden bu inşaata gereksinim duyuldu?

Genetik Mühendisliğininin çıldırdığını varsayın,bir kuyruklu yıldızın Dünyaya çarptığını,iklim değişikliğinin tarımın halihazırda bugün uyguladığımız biçimini değiştirdiğini varsayın,denizlerin yükseldiğini varsayın(Banka denizden 130 m.yüksekte konumlandı.).

Bilim  adamları, Dünya genelinde 1400 Tohum Bankasının kısa vadede genetik koruma için bir sigorta görevine inanmaktadırlar.

Yerküremizde, tarla ve bahçelerinde -büyük şirketlerin kontrolu dışında –doğadaki genetik çeşitliliği korumak için çırpınan,daha akıllıca ve daha güzel yöntemlerle doğru beslenmemize katkı sağlayan vefakar,cesur çiftçi ve bahçıvanlara nasıl teşekkür etsek azdır.

Herkesin  her zaman iyi haberler alması dileğiyle hoşçakalın.

 

 

 

Bu yazı toplam 2689 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum