Kıymet bilmek

İnsanoğlunun en çok tartışılan yanı, en çok istediklerine aynı arzuda gerekli özeni göstermemiş olması. Bunun nedeni belki de, kavuştuğu ürün için alınteri dökmemiş, emek harcamamış olmasında gizlidir. Her ne kadar “Bedava sirke baldan tatlıdır” deyimi dilimize girmiş olsa da, bedava kazanılan hiçbir şeyin değerini bildiğimiz söylenemez.

    Nereden çıktı şimdi bu diyebilirsiniz. Bu düşünce, Solmaz ve Ahmet Baysal ailesinin yaklaşık dört trilyona yakın harcama yaparak, Bolu öğretmenlerine armağan ettikleri öğretmenevinin devir teslim protokolünde duygularını dile getiren, Sn. Ahmet Baysal’ın işaret ettiği anlamlı sözlere, öğretmenlerimiz kadar tüm Bolu halkının da dikkate alması gerekiyor.

    Ne diyor Sn. Baysal? Siz dediniz ki; “Siz yalnız binayı yapın, biz gerisini tamamlarız. Gördüğünüz gibi her şeyi ile tamamlanıp teslim edilen bir yuvaya kavuştunuz. Bizim isteğimiz bu tesisin iyi korunmasıdır. Hizmet; amacına yönelik yürütülmeli. Zor diyorsanız bu bir mukaveledir. Korumak; amaca uygun olarak çalıştırmaktır.

    Burası iktisadi bir işletme gözü ile korunmalıdır. Bu nasıl olacak? Nasıl sağlanacak? Elbette sahip çıkmakla.

    Burasına sahip çıkın.

    Burada verilen her hizmetin bir bedeli vardır. Buraya her gelişimizde verilen sözün yerine getirildiğini görmek istiyoruz. Ben bir ağabey olarak sizden bu duyarlılığı göstermenizi istiyorum.”

    Bu da Sn. Baysal ailesinin bizlere yaptığı vasiyeti olmalı. Bunun özü özeti, yapılanın kıymetini bilin. Müşteri hizmetinde memnuniyetin yaratılması için burasının iyi hizmet üretmesine bağlıdır. Bunun için de burada doluluk oranının sağlanmasına katkıda bulunulması gerek. Yani kısaca burasının değerini bilin, değerlendirin mesajı verilmiştir.

    Bolu ilinin tanıtımına yönelik bir dizi etkinliklerin uzun süredir yapıldığı bilinmekte. Turizme yönelik işlemlerde D-100 üzerinde olması bakımından öğretmenevimiz bu amaçla değerlendirilebilir. Bolu’ya özgü yemeklerin damak tadı için durak yeri olarak kullanılabilir.

    Uygun toplantı salonlarının olması bir kısım toplantıların konferans ve panellerin yapılması için tercih edilmelidir.

    Sanatsal faaliyetlerde sergilerde uygun mekanların oluşu, ayrı bir avantajdır. 26 odası ile 52 kişiye yatak hizmetinin verilebilmesi ayrı bir avantajdır.

    Tesisin ayakta kalması için müşteri hizmetlerindeki sirkülasyonun önemi bellidir. Doluluk oranının sağlanması işletmenin devamlılığı açısından çok önemlidir.

    Umarım bu görevimizi yerine getirebilir, sahibi olduğumuz evimizin kıymetini biliriz. Bütün bunlar için de profesyonel işletmeci gözüyle personelin de yeterli olması gerekir.

06.12.2005

Bu yazı toplam 981 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.