Kızlarımızın eğitimi üzerine

            07.10.2005

Müftümüzün halkın bilgilenmesine yönelik verdiği bu konferans kadınlarımızın eğitimli olması üzerineydi. Toplumda ağırlıklı olarak hükmünü yerine getiren hurafe inançlar islam felsefesinin önüne geçerek kadınlarımızın yolunu kesercesine kadınlarımızın bilgisiz kalmasına neden oluyordu. Bu konuda islami görüş ne diyordu. Gerçek nasıldı işin doğrusunu dinliyorduk yetkili ağızdan.

İslam inancındaki doğruları öğrenmenin yolu, anayasal bir kuruluş olan müftülükten geçer. Bu konferanslardan amaç doğruların halkımıza aktarılmasıdır. Benim görevim, toplum yaşamındaki her davranışın islami görüş içindeki yerini anlatmaktır derken sanki bu toplantıların yanlış değerlendirilmesine yönelik bazı duyumlar alınmış gibiydi.

-İnsanları beyinlerinde örümcek ağı gibi örülmüş düşüncelerden kopamıyoruz. Atatürk’le kavgası olmayanların müftülükle kavgası olamaz, derken gönül burukluğunu hissediyordum.

- İslam toplantıları dünyada geri kalmış toplumlardan birisi olarak gösteriliyorsa, bunun nedeni hurafi inanışlar ve kadına değer verilmeyişindendir. Gelişmişlik düzeyi eğitimle doğru orantılıdır. Eğitim konusunda kadını devre dışı çıkarırsanız toplumu tek kanatlı hale getirirsiniz. Şu çok iyi bilinmeli ki tek kanatla uçmak olmaz. Ancak sürünürüsünüz.

-Eğitim toplumların hızlı değişimlerini sağlar. İslam bu konuda kadınında erkekler kadar eğitimli olmasına önem verir. Çünkü toplumlar ilk eğitimlerini analarından alır. Bedir Savaşında alınan esirlerin serbest bırakılma koşulu, okuma yazma bilmeyen on kişiye okuma yazmayı öğretmek olmuştur.

-Cennetin yolu ilimden geçer. İlim nafile ibadetten üstündür. Az ilim çok nafile ibadetten iyidir.

-İslam dini kızlarına ok atmayı, yüzmeyi, tıp ve tarih ilmini öğretiriz der. Kadınlarımız cahil bırakıldıkça hurafe daha yaygın hale gelecektir. Hurafeye ait yayılma camilere gelmeyen kadınlarımız tarafından olmaktadır. Camilerimiz toplumsallaşmanın bir aracıdır. Öğrenmenin metodu soru sormaktır. Düşünen ve bilen insanlar soru sorabilir. Eğitim istikbale güvenle bakmanın teminatıdır. Kabahat kadınlarımızda değil onu okutmayan kafalardadır. İslam dini dünya ve ahiret eğitiminden ibarettir. Birinin suçu nedeniyle bir başkası ceza çekemez, çekmemelidir. Kadın cinsiyetiyle değil bilgisiyle değerlidir. Hazreti Ayşe’yi okumak gerek. Bir islam ülkesinde okuma yazma seferberliği yapılmaz. Çünkü herkes okuma yazma bilmelidir.

Konferansta tutabildiğim notlar bunlardı. Haydi kızlar okula kampanyalarının başlatıldığı şu günlerde islami açıdan da verilmesi gerekli mesajlar olmalıydı. Müftümüzde doğrularla bu görevi yerine getiriyordu.

Bir taraftan yüce Allah insanları eşit yarattı derken diğer taraftan da bir bütünün iki önemli parçası olan kadını erkekten ayırıp ikinci sınıfa koymak hangi aklın hangi mantığın işidir anlamak mümkün değil.

Yuva kurup yaşamı paylaştığımız kadınımızı ekonomik güçten yoksun bırakırsak onu kocasının tutsağı haline getirmekten kurtaramayız. Hem dünyanın geleceği olan çocuklarımıza ilk eğitimin ana kucağında verileceğini söylüyoruz. Hem eğitecekleri eğitimsiz bırakıyoruz. Hem yuvayı dişi kuş yapar diyoruz. Hem de kadını dört duvar arasına sıkıştırıp dünyaya açılan pencerelerini kapatıyoruz.

Ahlak yozlaşmasının altında işsizlik sorunu kadar eğitimsizlikte olmalı.

Bu yazı toplam 834 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.