Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Koca Sinan

            06.04.2005

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubemizden mail’ime bir davet geldi. Kayseri’nin Ağırnas beldesinde yapılacak olan Mimar Sinan’la ilgili etkinliklerin programını okuyunca, 9 Nisan’ın Mimar Sinan Günü olduğunu hatırladım.

Eskiden 9 Nisan Mimar Sinan Haftası’nda veya Ekim ayının ilk Pazar günü olan Dünya Mimarlık Günü tarihlerinde Bolu’da çeşitli etkinlikler yapar, balo ve geceler düzenlerdik. Bolu’ya hizmeti geçenlere, meslekte belirli seneyi dolduran meslektaşlarımıza plaketler verir, rozetler takardık.

9 Nisan; Mimarlar olarak esinlendiğimiz ve gurur duyduğumuz Mimar Sinan’ın ölüm yıldönümüdür. Biz mimarlar bu günü bir matem havasında değil, çeşitli mesleki etkinliklerle kutluyoruz.

Mimarlar Odamız bu sene Mimar Sinan’ın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Kayseri’nin Ağırnas beldesinde Genel Başkanımız Oktay Ekinci, Çekül Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ve pekçok mimar konuşmacı ve yörenin üst düzey bürokratlarının katılacağı Mimar Sinan’ı anma toplantısı düzenleyecek.

Peki Mimar Sinan kimdir? Kısaca özgeçmişinden bahsedelim.

Yusuf Efendi’nin oğlu olan Mimar Sinan, 1940 yılında Kayseri ilinin Kesir bucağına bağlı Ağırnas Köyü’nde doğmuş ve çocukluğu bu köyde geçmiştir. 1512 yılında İstanbul’a getirilerek Atmeydanındaki kışlalarda bulunan Yeniçeri Acemi Oğlan Okulu’na girmesi ile kaderi tamamen değişmiş, köy hayatından şehir hayatına yönelmiştir. Sinan, Yeniçeri olarak 1514 yılında Çaldıran Seferi’ne katılmış. İran’ı görmüş; 1516 ile 1520 yılları arasında Yavuz Sultan Selim ile Mısır’a gitmiş, oraları görmüş; 1521’de Bağdat’ı ve hemen arkasında da Kaptanı Derya Barbaros Hayrettin ile birlikte Rodos seferine katılmış, oraları görmüş ve Yeniçeri subaylığına terfi etmiştir.

Bu seferler Sinan’ı çeşitli ülkelerdeki değişik san’at ve kültür eserleri ile temasa geçirmekte, bunları incelemesi imkanını kendisine vermektedir.

Mimarlıktaki ustası Edirne ve İstanbul’daki Beyazıt camilerini yapan Mimar Hayrettin’dir. Osmanlı ordusunun seferleri sırasında pekçok köprü ve konaklamak için hanlar yapmıştır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından tanınması, Buğdan seferinde Prut Nehri üzerine 13 gün içinde mükemmel bir köprü yapması sebep olmuştur.

1529 yılında Başmimar Acem İsa ölünce, yerine Sinan Başmimar olmuş ve ölünceye kadar da bu işin başında kalmıştır.

Selimiye, Süleymaniye gibi camileri ve 600’den fazla muhteşem mimarlık abideleri meydana getiren Sinan, 1588 yılında öldü. İstanbul’da Süleymaniye Camii ve külliyesinin bir köşesinde dışarıda açıkta küçük bir türbeye gömülüdür.

Mimar Sinan başta İstanbul olmak üzere o kadar çok eser bırakmıştır ki, Sinan’a ait veya Sinan’a atfedilen binlerce eser bulunmaktadır.

Benim hangileri olduğunu tam bilemediğim Tezkiret-ül Bünyan, Tezkiret-ül Ebuiye, Tuhfet-ül Mimar’ın 1/ 49-1/48 nolu belgelerden öğrendiğim, Bolu’daki eserleri Ferhat Paşa Camii, iki tane han, Mustafa Paşa Camii, Şemsi Paşa İmretidir.

Mimar Sinan’ın Bağdat seferine katıldığından da bahsetmiştik. Daha sonraki yıllarda Sinan, Bağdat’ta İmamı Azam Camii, İmamı Azam Takkesi, Murat Paşa Camii, Şeyh Abdulkadir-i Geylani Camii, Şeyh Abdulkadir-i Geylani Tekkesi, Basra’da Ayas Paşa Camii eserlerini yapmıştır.

Bugün Irak’ta savaş var, acaba bu eserlere ne oldu? Irak’ın bombalanmasında Amerika tarafından yıkıldı mı? Merak ediyorum.

Avrupa’da da pekçok tarihi eserlerimiz bir bir yıkılmış ve yıkılmaktadır. (Mostar Köprüsü vs.gibi) Hele tarihi olmayan Amerika’nın bu eserleri koruyacağını da hiç düşünemiyorum.

Bu yazı toplam 1510 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.