Koçyiğit’in fırçasından "Ebru-Tezhib" sergisi

            04.05.2005

Hani derler ya koç gibi. İşte öyle birşey Neşe Koçyiğit’in yaptığı eserler. Ebru ve Tezhib sanatının inceliklerini renk renk desen desen çizen Neşe Koçyiğit, Van doğumlu. İlkokulu Ankara Sincan, ortaokulu ise, Adıyaman’da bitirmiş. Trabzon Beşikdüzü Öğretmen Lisesi ile eğitimini tamamlamış. Öğretimle ilgili olarak, kendine özgü yeteneğini Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde uzman eğitimci Ebru Kömürel’in Ebru ve Tezhib çalışmalarına katılarak, ortaya çıkarmış.

Sanatın inceliğindeki güzellikleri anlatmak için, bazen yeterli kelimeleri bulmakta çaresiz kalırsınız. Anlatmak istediklerinizi ifade etmekte zorlanırsınız. Böylesi durumlarda anlatmak yerine, görmek gerekir diye işin içinden çıkmak yolunu tercih edersiniz. Benim yapabileceğim de o. Sergiyi mutlaka gezin görün.

Eserlerin herbirindeki gözü okşayan estetik güzellik, renklerdeki uyum, dizayn, gerçekten fevkalade dinlendirici ve keyif verici. Hat sanatındaki özen, ebrudaki desenlerin yaratılması sanki yağlı boya tablo yaparcasına nokta nokta işlenmiş gibi. Hat sanatındaki kenar süslemeler Türk motiflerinin en zor ve güzelleri seçilmiş, büyük bir sabır ve emek harcanarak ilmik ilmik işlenmiş.

Bu sergide göze batan bir başka güzellik de canlı yapraklar üzerine Tezhib sanatının doğal güzelliği kuyumcu titizliği ile işlenmiş güzelliğin her yönü en ince ayrıntısına kadar sabırla ortaya çıkarılmış.

Hep söylüyorum. Bu tür uğraşlar insanların güzelliklerle kucaklaşmasını sağlar. Bu tür uğraşlar insanları güzellikleri araştırmaya sevk eder. Bütün bunlara karşın, böylesi güzelliklerle uğraşan insanların da teşvik edilmesi gerekir. Bunun için de üretilenlerin tüketilmesi gerek.

Bu ve benzeri çalışmaları yapan kişiler, ürettiklerini değerlendiremezlerse, nereye kadar devam edebilirler, yanıtını vermek zor.

Bu güzelliklerin oluşumunda, yalnızca beğendiğimizi ifade edip teşekkür etmek, itici güç olur mu? Düşünmek gerek.

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.