Komşu köyün delisi

Üstün Dökmen'in “Komşu Köyün Delisi”ni sahneledi Koç İlköğretim Okulu öğrencileri. İçinizdeki deliyi keşfedin diyordu oyun başlamadan önce açılışı yapan öğrenci.

“Kimi zaman saklanırız kuytu köşelere, yüzleşmek istemeyiz gerçeklerle; sadece içimizdeki deli saklı kalsın diye...

Öyle anlar gelir ki bambaşka biri oluveririz. Tutunduğumuz hayata dair ne varsa unutur. Yüreğimize ekeriz. Taa derinlerdeki gerçekleri dışarıya çıkmasını engellemek için kilit vururuz yüreğimize.

Kendilerini akıllı sanıp içlerindeki deliden habersiz gezenler, sokaktaki deliyi “öteki” zannedenler ve herşeyden bihaber yaşayanlar! Size sesleniyoruz. İçinizdeki deliyi keşfedeceksiniz.” Bu kısa girişten sonra oyun başladı.

Eskiden, alışkın olduğumuz bu tür sosyal etkinlikleri ders yılı sonlarında yalnızca ilköğretim okullarında izleyebiliyoruz. Zaman zaman yaşam içinde karşımıza çıkan olumsuzluğun faturaları hemen eğitime kesiveriyoruz. Bir tarafta bu serzenişler, diğer tarafta eğitim-öğretimde çocuklarının geleceğini belirleyecek sınavlara hazırlanamama kaygısıyla sosyal etkinliklere katılmama direnci.

Oysa bu tür faaliyetler çocukların ufkunu açıyor. Düzgün konuşma yeteneğinin gelişmesine yol veriyor. Çocuklar okumaya alışıyor okuduğunu anlıyor, anladığını karşı tarafa anlatabilme becerisini kazanıyor.

Sonuçta insanların birbiriyle ilgili iletişim kurmaları sağlanıyor. Sonu kavga ile biten anlaşmazlıklar ortadan kalkıyor. Tiyatro; yaşamdan kesitleri sergiliyor insanlar arasındaki gelişmelerin aydınlığını saçıyor. Spor; bedensel ve zihinsel gelişmeyi sağlıyor. Resim, müzik; güzelliklerin oluşması için güzelliklerin düşünülmesine neden oluyor.

Koç İlköğretim Okulu’nun sergilediği Komşu Köyün Delisini izlerken bu düşünceler geçti aklımdan. Bu tür etkinlikler neden yaygınlaştırılamaz diye düşündüm. Belki o zaman şiddet ortadan kalkar. Belki o zaman sevgiye yönelik iletişim sağlıklı olarak kurulur, güven sağlanmış olur. Belki o zaman okul devamsızlıklarının, internet kafelerin şikayetleri ortadan kalkar. Sahne gerisinde görevli Ahmet Koçak, Osman Çetinkaya, İsmail şanlı, S. Güven Yılmaz, Adem Kirkit, Serap Fidan, Hasan Yılmaz, Aysun Küçük, Hayriye Yavuz, Fatma Gürel, Güneş Özdemir, Filiz Özdemir görevlerini çok iyi yapmış olmalılar ki sahnede becerilerini sergileyen, Gülşah Öztekin, E. Harun Tut, Mustafa Gökçeoğlu, Harun Tutum, Erhan Boztaş, Barkın Köse, Ahmet Şener, Ufuk Akçay, Çağlar E. Gökdemir, Can Kocaoğlu, Hatice Baştürk, Sümeyye Şen, Ümmihan Yardımcı, Nurcan Özalp, Neslihan Becer, Muhammet Bilgin, Y. Emre Üstün, Kübra Durak, Öznur Çakır, Meltem Eskicioğlu ve Cihat Gürkan görevlerini profesyonel tiyatro oyuncuları gibi başarıyla yaptılar ve hakettikleri alkışı aldılar.

Böylesi güzellikleri bu okulumuz her zaman yapıyor. Bu güzellikleri halkla paylaşıyor, öğrencilerinin düşünce ufuklarını açıyor öğretmen ve yöneticilerini kutluyorum. Yaptığım soruşturmada sahnede ve sahne gerisinde rol alanlar başarılıymışlar. Çalışmalar derslerini etkilemediği gibi daha da başarılı olmalarını sağlamış. Güzel bir geceydi. Herşey için kendilerini kutluyor başarılar diliyorum.

03.05.2006

Bu yazı toplam 1355 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.