KONGRE SONRASI NE DEDİLER?

KONGRE SONRASI NE DEDİLER?

CHP İl Kongresi'nin ardından CHP'nin kamuoyu tarafından yakından tanınan yüzlerine kongrede yaşananları sorduk. İşte o cevaplar.

Kongre öncesi yaşanan gerilime rağmen Cumartesi günü yapılan CHP İl Kongresi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP'li milletvekillerinin katılımı ile oldukça coşkulu geçti. Kongreye elbette CHP'li eski yöneticiler de katıldı. Biz de kongre sonrası bir değerlendirme yapmak için kendilerine kongreyi sorduk.

BENİM HERHANGİ BİR TALEBİM OLMADI

Necdet Gören kongreyle ilgili “Genel Başkanın Bolu il kongresine gelmiş olması gerçekleştirilen kongrede katılımın artmasını sağladı. Ayrıca Genel Başkanının gelişi parti içinde ayrılıkların kırgınlıkların ortadan kalkması içinde olumlu bir ortam oluşturmuştur. Bu anlamda genel başkanın katılımının olumlu ve yapıcı olduğunu düşünüyorum” dedi. Kurultay delegeliği de dâhil olmak üzere herhangi bir görev almayışını gören şu şekilde açıkladı: “Benim herhangi bir talebim olmadı.”

AYNI COŞKU VE HEYECAN KALMADI

Kongre hakkında değerlendirme yapan Yener Bandakçıoğlu, “Kongre son derece coşkulu ve ateşliydi. Ancak Sayın Genel Başkan konuşmasını yapıp salondan ayrıldıktan sonra aynı coşku ve heyecan kalmadı. Demek ki insanlar siyaseti liderlerle eş görüyorlar. Oysa Genel Başkan ayrıldıktan sonra canlılığın olması gerekiyordu. Bu durumun ortaya çıkmasında İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in kongreyi yönetim biçiminin de etkili olduğunu düşünüyorum” dedi. Bandakçıoğlu kurultay delegeliği ile ilgili sorumuza şu şekilde cevap verdi: “Kurultay delegeliği çok özel bir görevdir. Her eski il başkanının kurultay delegeliğinden mutlu olur ve bu görev çok onurlu bir görevdir. İl başkanları kendilerine bağlı bir ekiple kurultaya gitmek isterler. Bolu küçük bir şehir olduğu için kurultay delege sayısı kısıtlıdır. Oluşturulan kurultay delegelerine benim herhangi bir itirazım yok. Tanju Özcan'a ve ekibine de başarılar diliyorum.”

DAHA DEMOKRATİK YÖNTEMLERE GİDİLEBİLİRDİ

CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz kongre ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Deniz Baykal'ın Bolu'da yapılan kongreye katılması Bolu İl Kongresi'ni Türkiye'nin gündemine taşımıştır. Mevcut sorunların birinci ağızdan değerlendirilmesi çok önemliydi. CHP'nin mevcut ülke sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini ve eleştirilerini kongreye katılan partililer genel başkanın ağzından dinlemiş oldular. Kongrede bence yapılan tek hata ya da eksiklik kongrenin daha büyük bir salonda yapılması gerektiğiydi. Çevre illerden çok yoğun katılımın gerçekleştiği kongrede vatandaşlar ayakta kaldılar. Bu hiç iyi bir görüntü değildi. En azından Kapalı Spor Salonu bu kongre için düşünülebilirdi. Kurultay üyelerinin belirlenmesinde daha demokratik yöntemlere gidilebilirdi”

BU DURUM BÜYÜK SIKINTILARA NEDEN OLACAKTIR

Kongre hakkında değerlendirme yapan Yüksel Ceylan “Kongre güzel geçti. Genel Başkanın kongreye katılmış olması kongreyi daha coşkulu hale getirdi. Benim kongreyle ilgili eleştirim kongrenin yapıldığı salon daha büyük olabilirdi. Kongreye gelen insanların büyük çoğunluğu ayakta beklemek zorunda kaldı. Kısıtlı imkânlarla da olsa Kapalı Spor Salonu kiralanabilirdi. Kongre orada gerçekleştirilebilirdi. Bir de Genel Başkanın çağrılmasıyla ilgili parti içinde bir söylenti var. Genel Başkan'ın yerel seçimler döneminde oy kaybına neden olacağı düşünülerek çağrılmadığı ama aynı Genel Başkanın il kongresine çağırılarak başka amaçlar hesaplar yapıldığı söylentileri var. Bu söylentiler doğruysa bu durum büyük sıkıntılara neden olacaktır” dedi. Kongre sonrası herhangi bir görev almayışını Ceylan şu şekilde açıkladı: “Kurultay delegeliği ile ilgili bir talebim olmadı. Ben daha öncede yaptığım açıklamalarda ifade ettim. Benim bir talebim olmaz, parti isterse halk isterse üzerimize düşe bir görev varsa yaparız.”

TEK LİSTE İLE YAPILAN HANGİ KONGRE OLURSA OLSUN SIRADAN GEÇİYOR

Hüseyin Yıkılmaz kongreyle ilgili yaptığı açıklamada “Gelelim kongre ve yeni yönetime... Tek liste ile yapılan hangi kongre olursa olsun sıradan geçiyor. Mengen ilçe örgütü iki liste ile seçime girmişti. Heyecan daha fazlaydı. Ama beklentilerin aksine kavga yoktu. İşte Bolu'da yıllardır örgüt birbiri ile uğraşmaktan sahayı sağa kaptırdı. Belediye Başkanlığı, milletvekilliği, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisini altın tepsi içinde hiçbir yeteneği olmayan basit insanlara verdik. Hatalar zamanla anlaşıldı ama kaybedilen mevzileri geri almak ta o kadar kolay değil artık... Örgüt geri kazanma adına gereksiz efor harcamak zorunda kaldı. İleriye dönük çalışma yapma yerine halk üzerinde oluşmuş kötü imajı düzeltme adına çalışma yapmak zorunda kaldı. Siyasette hiçbir zaman yanı başındaki insanla uğraşmayacaksın. Bilgisin donanımına güvendiğin, fedakar, inanmış insanlarla yola çıkacaksın” diye konuştu.

KONGRENİN BLOK BİR LİSTEYLE YAPILMASI HOŞ BİR DAVRANIŞ DEĞİL

Kongreyle ilgili Ahmet Özcan şu değerlendirmeyi yaptı: “Kongreye Genel Başkanın gelişi, genel Başkanın Bolu'yu şereflendirmesi güzel bir olay. Onu vurgulamak lazım. Tabi gelişiyle birlikte partililere büyük ölçüde bir şevk verdi, heyecan verdi. Ama kongre küçük bir salonda yapıldı. Biraz daha büyük bir salon yapılabilirdi. Bu konuda herhangi bir girişimde bulunuldu bulunulmadı mı onu bilmiyorum. Kongrede coşkulu bir kalabalık sağlanmış. Tabi Bolu'da 2 bine yakın parti üyemiz var. 2 bin üye o salona geldiği zaman o salon yetmedi. Kongrede bazı hataların ortaya çıktığını söylemek parti yararınadır. Kongrenin blok bir listeyle yapılması hoş bir davranış değil. Blok listeyle gittiğiniz zaman sadece il başkanı beraber çalışmak istediği yandaşlarını il yönetimine getirir. Onları listesine alır. Genel Başkan gittikten sonra ilçelerden gelen partili arkadaşlarımız gittikten sonra salon yarı yarıya boşaldı. O salon doluluğunu muhafaza edemedi. Demek ki o coşku şuanda oluşmuş değil. Öyle görülüyor. Genel Başkan gittikten sonrada o salon dolmalıydı, daha coşkulu olmalıydı. Kongreye bir tek listeyle gittiğiniz zaman çok demokratik bir durum ortaya çıkmıyor.”
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.