KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Geçtiğimiz günlerde Bolu Hayvan Barınağı, hasta köpeklerin öldürüldüğü iddiasıyla hayvan severlerin gündemine düşmüş ve yüzlerce hayvan sever Bolu Belediyesi'ne telefon açarak Belediye'nin telefonlarının kilitlenmesine neden olmuştu. Daha sonra bir grup hayvan sever Bolu'nun yolunu tutmuş ve barınakta incelemelerde bulunmuştu.

Onlar hayatımızın bir parçası. Kimi sokakta yaşam mücadelesi verirken özellikle kent merkezlerinde vatandaşı rahatsız ettiği gerekçesiyle toplanan sokak hayvanlarının büyük kısmı artık hayvan barınaklarında yaşama tutunmaya çalışıyor. Belediyelerin ayırdığı bütçelerle daha da iyileştirilmeye çalışılan hayvan barınakları hayvan severlerin bir numaralı takip ettikleri konuların başında geliyor. Geçtiğimiz hafta Bolu Hayvan Barınağı'na gelerek incelemelerde bulunan Let's Adopt! grubundan Fulya Ulusoy'la görüştük. Ulusoy, “Hem konunun takipçisi hem de en büyük kritiği olacağız. Ama Bolulular kadar ne takip edebilir ne de bir şeyleri kökünden değiştirebiliriz. Asıl takip Bolu sakinleri tarafından yapılmalı” dedi.

Kısaca Let's Adopt'dan bahseder misiniz?

Let's Adopt! (Sahip Çıkalım!) yaklaşık 2,5 yıl önce iki kişi tarafından ve Facebook üzerinden kuruldu. Başlangıçtan itibaren aktivist ve eğitimi ön plana çıkaran tavrı ile hem ilgi hem de çok tepki çekti. Şu anda dünyanın dört bir köşesinde yüz bine yaklaşan gönüllü sayısıyla devasa bir organizasyon ve sadece gönüllülük ilkesine dayanarak çalışmakta. Let's Adopt! Türkiye dışında ABD, Kanada, Fransa, Belçika, Almanya, İsviçre, Bulgaristan ve Tayland gibi ülkelerde de örgütlenmiş durumda ve sırada bekleyen çok sayıda ülke var. Bunlar Güney Afrika, Brezilya, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan ve İspanya…

Let's Adopt!'a üye olmak isteyenler Facebook'ta bizi Let's Adopt Türkiye adı altında bulabilirler. Yaptığımız tüm çalışmalar, etkinlikte bulunduğumuz konular, ilgi ve ev bekleyen hayvanlarımız, kampanyalarımız MyLetsAdopt blog sayfamızda bulunabilir.

Bolu Hayvan Barınağı neden ilginizi çekti?

Bolu hayvan barınağındaki içler acısı durum birkaç yıldır bize bildiriliyordu ancak gönüllüler sonunda olayı tüm boyutlarıyla fotoğraflayıp bize ulaştırınca durumun dehşet verici detaylarını görebildik. Bu, vicdan sahibi hiçbir insanın kabul edemeyeceği, derhal değişmesi gereken bir görüntüydü. Gerekeni yaptık. Durumu gösteren filmler hazırlayarak Blog sayfamızda ve gruplarımızda paylaştık Sonuç gerçekten müthişti. Her gün Türkiye'den, Avrupa'dan, Amerika'dan binlerce, kişi Bolu Belediye Başkanını arayarak veya SMS'lerle tepkisini dile getirdi. Ortalama günlük SMS sayısı 1500 civarında gerçekleşti.

Barınağı nasıl buldunuz?

Bir hafta sonra Bolu Belediyesi'nin daveti üzerine barınağa gittik. Gelişimizden önce Belediye'nin hummalı bir tempo içinde barınakta iyileştirme çalışmaları yapmakta olduğu haberini almıştık ve bu durum bizi mutlu etmişti. Ancak her şeyi yerinde ve gözlerimizle görmek, barınağın sorumlusu hekimle tanışmak ve önerilerimizi bizzat iletmek istedik.

Barınakta köpeklerin kafes içinde tutuldukları alanlar yeni yapılmış ve eski alanın neredeyse 10 katı büyüklüğünde. Bu da barınağın 554 köpeği için geniş ve hareketlerine uygun bir alan demek. Ancak sığınabilecekleri, güneş, yağmur, kar ve rüzgar gibi hava şartlarından korunabilecekleri alanlar son derece yetersiz. Tek bir ağaç gölgesi yok. Biz gittiğimizde sıcaklık neredeyse 40 dereceydi. Bütün köpekler çok kısıtlı sayıdaki gölgeliğin altına sığınmaya çalışmışlardı. Bu sorunun hemen çözülmesi ve köpekler için korunaklı alanlar ile gölgelik çatılar oluşturulması gerekiyor. Kış gelmeden de hayvanların soğuktan korunabilecekleri kulübeler yerleştirilmeli.

Belli ki yoğun bir çalışma yapılmış ancak karantina bölümüne yetişilememiş ve bu bölüm gerçekten içler acısı. Kafesler son derece küçük, hepsi tıklım tıklım dolu, pislik inanılmaz boyutta ve bazı kafeslerin altından açık kanalizasyon geçiyor. Buradaki koşullar kesinlikle sağlıklı değil ve hemen bir çözüm bulunması gerekiyor. Aksi halde köpekler toplu halde ölecekler ve sorumlusu da Bolu Belediyesi olacak. Karantina, en temiz ve hijyenik olması gerekirken bunun tam tersi bir tablo var karşımızda.

Konunun takipçisi olmaya devam edecek misiniz?

Elbette. Hem konunun takipçisi hem de en büyük kritiği olacağız. Ama Bolulular kadar ne takip edebilir ne de bir şeyleri kökünden değiştirebiliriz. Asıl takip Bolu sakinleri tarafından yapılmalı. Barınakta, şu anda sadece bir tek gönüllü var ve bu sayının 554 köpek göz önüne alındığında ne kadar yetersiz olduğunu söylememize gerek yok. Bolu'da hayvan severlerin düzeyli ve kararlı bir şekilde konuya el atması ve bu işle yakından ilgilenmesi gerekiyor. Aksi halde ne geniş kafesler ne de saksı içinde çiçeklerle çözülebilir bu durum.

Bolu halkı, bu kentte yaşamaya en az kendileri kadar hak sahibi olan ve hayatlarına anlam katacak bu hayvanları sahiplenmeli ve onların sorumluluğunu nihayet üstlenmelidir. Bu dışarıdan gelen birkaç kişinin çabasıyla çözülebilecek bir konu değildir.

Başka il veya ilçelerde yaptığınız çalışmalar var mı?

Biz, uluslar arası bir örgütüz ve bu niteliğimiz sayesinde sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde çalışmalar yapıyoruz. Örneğin Kanada'da sürdürdüğümüz bir kampanya sayesinde belediye tarafından ölüme mahkum edilmiş bir köpeği idamdan kurtardık. Brindi artık ailesiyle birlikte. Benzer çalışmalarımız pek çok kent ve ülkede sürüyor ve sürecek. Gönüllülerimiz her saniye bize binlerce mesaj, fotoğraf, film ve belge gönderiyorlar ve bunların tamamı inceleniyor, gerekli aksiyonlar alınıyor. Yüz binlerce gözümüz, kulağımız ve vicdanımız var bizim. Herhalde en büyük şansımız da bu olsa gerek…HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.