Konut sorununun çözümü için ilk adım Serindağ’dan 60 dönümlük arsa

Konut sorununun çözümü için ilk adım Serindağ’dan 60 dönümlük arsa

Bolu’nun en büyük sorunuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Vali Ali Serindağ, konut sorununun çözümü için 60 dönümlük arsa verebileceklerini söyledi.

Bolu’nun en büyük sorunuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Vali Ali Serindağ, konut sorununun çözümü için 60 dönümlük arsa verebileceklerini söyledi.

Konut sorunuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Vali Serindağ, gazetemiz köşe yazarlarından Nejat Yaraş'ın önerisinin hayata geçmesi için, depremden sonra kamulaştırılarak kendilerine devredilmiş olan 60 dönümlük arazinin stüdyo-apart tipi evler yapmak için tahsis edilebileceğini söyledi. Yaraş'ın geçtiğimiz haftaki röportaj konuğu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da bu tür sosyal bir proje için gerekli her türlü desteği vereceğini dile getirmişti. Şimdi ise, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) oluşturacağı girişim grubunun harekete geçmesi bekleniyor.

BİZDEN SONRAKİ NESLİN İYİ ŞARTLARDA OKUMASI LAZIM

Gazetemiz köşe yazarlarından Nejat Yaraş'ın, her hafta Bolu'nun tanınmış simalarıyla yaptığı "Söz Meclisten Dışarı" isimli söyleşilerinin bu haftaki konuğu Vali Ali Serindağ'dı.

Serindağ'a, konut sorunu ile ilgili olarak bazı sorular yönelten Yaraş, Vali Ali Serindağ'dan şu cevabı aldı; "Bolu da bir konut sıkıntısı olduğundan ve kiraların yüksekliğinden genel bir yakınma var. Geçenlerde bir kanun tasarısının hazırlandığı ifade edildi. Kira artışlarının sınırlandırılması gibi bir kanun. Yani genel olarak Türkiye genelinde olan bir sorun bu. Şimdi Bolu yereline gelirsek, Bolu'daki fakülte ve yüksek okullarda 16 bin civarında öğrenci var. Bu sene katılanlarla birlikte yurt kapasitesi yetmiyor. Eski yurtları da öğrencilerimiz tercih etmiyorlar. Bizden sonraki neslin daha iyi yaşaması, daha iyi şartlarda okuması lazım. Bolu'ya 348 veya daha fazla konut yapıldığı vakit bu soruna bir çözüm getirecektir sanırım. Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman bu sorun ortadan kalkabilir. Kısa vadede neler yapılabilir? Sizin de söylediğiniz stüdyo daireler bir seçenek olabilir. Bizim boş bir arsamız var depremden sonra kamulaştırılmış ancak üzerine herhangi bir şey yapılmamış 60 dönüm civarında. Buraya genel bir araştırma yapıldıktan sonra bu daireler yapılabilir. Ancak, Özel İdare bu yatırımı yapabilecek durumda değil. Yalnızca yeri tahsis edebiliriz, toplu konut olabilir veya başka bir biçimde yapılabilir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.