Köpekler korkutuyor

Doğa kendi sistemi içinde dengesini koruyor. Bu dengeden canlılar da gerektiği şekilde payını alıyor. Doğum kontrolü gibi bir uygulaması olmayan doğanın vahşi yaban hayatında bile bir denge var. Canlı türlerinin birbirleriyle olan üstünlüklerine karşın en güçlü olanların çoğalarak doğaya hakim olma durumları yok. Öyle bir sistem ki, yaban hayatı da kendi içinde dengesini kurmuş.

    Bu yaşamın dışında bir de evcilleşip de başıboş bırakılan hayvanlar var. Kedi, köpek gibi. Kontrol dışı bırakılan bu hayvanlar, kendi doğaları içinde çok hızlı biçimde üreyip çoğalıyorlar. Tabiat ananın işine karışmak pek de hoş olmasa da, başıboş bırakılıp sürekli çoğalan köpekler insanların başına dert oluyor.

    Belli dönemlerde çiftleşmeleri gereken bu hayvanlar, dikkat ederseniz bir dişinin arkasında beş altı erkek olmak üzere sokak aralarında, caddelerde, park ve bahçelerde başıboş dolaşmaktalar. Böylesi kalabalık dolaşmanın yarattığı en büyük tehlike de, aşırı saldırgan olmaları. Her erkeğin dişisini kıskanma içgüdüsü, köpeklerin bu dönemlerinde tavan yapıyor olmalı.

    Koruma amaçlı evcilleştirilen bu hayvanlara sahip çıkılmadıkça, her yıl artan sayıda çoğalıyor. Bir köpek bir defada ortalama dört yavru yapsa, binlerce köpeğin nasıl çoğalacağını varın siz hesap edin. Afrika’daki açlar gibi bunların gıdasızlıktan ölmeleri de söz konusu değil. Çevrede çoğalan tavuk kümesleri nedeniyle karınlarını doyurabiliyorlar.

    Eskiden binlerce köpeğin Belediye çöp merkezinde toplanarak evsel atıklarla karınlarını doyurdukları söylenirken, şimdi bunun olmadığını görmek, söylemi doğruluyor.

    Çeşitli hayvansever derneklerimiz, bu tür başıboş hayvanlara çözüm için çeşitli öneriler getirir. Hepsinde de fatura adresi Belediye’dir. Köpeklere barınak yapmak, onları beslemek güzel de, nasıl olacak bu? Hangi olanaklarla yerine getirilecek? Üremesi çok hızlı olan bu hayvanlara nereye kadar barınak yapılacak?

    Bu işi yalnızca Belediyelere bırakmak yerine, topyekün ele alarak çözüm getirmekte yarar var, bunun formülü bulunmalı. Mesela ne yapmalı? İşe köylerden başlayarak her hanede bulunan köpekler muhtarlıklarca tespit edilmeli, kulaklarına numara mı, damga mı, boyunlarına tasma mı ne gerekiyorsa takılmalı. Köpeğin hanesi belirlenmeli. Gerekirse hüviyet düzenlenmeli. Bu sayede kontrol edilen hayvanlar sorumlulukları sahiplerine ait olmak üzere aşılarından sorumlu tutulmalı. Gereksiz hallerde kısırlaştırma yöntemi uygulanıp üremenin önüne geçilebilmeli. Bu işlemle ilgili aşılar ve kısırlaştırma işlemlerinin giderleri nasıl karşılanacaktır derseniz, onu da Belediye, İl Özel İdaresi ve hayvan koruma derneklerinin koordinasyonunda çözme şansı araştırılmalı.

    Yıllardır işin şovunu yapıyoruz. Sonuç meydanda. Şu sıralar köpeklerin kızansama zamanı. Saldırgan oluyorlar. Yarın yaşanacak bir olumsuzluk, herkesin başına gelebilir. Hızla üreyen bu hayvanların önüne geçilmesi gerekir. “Köpekleri itlaf etmeyin, onlara barınak yapın. Onları öldürmeyin, koruyun” sloganlarıyla kimsenin canı korunmuyor. Çocuklarınıza tenbih edin, ara sokaklarda kalabalık köpek gruplarına rastlar iseler, yollarını değiştirsinler.

27.12.2005

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.