Korku imparatorluğu yıkıldı

Korku imparatorluğu yıkıldı

Nihat Başer, yaklaşık 140 arkadaşı ile birlikte bundan üç buçuk yıl önce CHP'den istifa etti. Başer istifa gerekçesinin perde arkasını ve CHP'nin Kemal Kılıçdaroğlu ile başlayan yeni sürecini anlattı.

Nihat Başer, Bolu'nun siyasi arenasında sol siyasi aklıyla bilinen simalarından biri. Başer yaklaşık üç buçuk yıl önce gündeme bomba gibi düşen bir kararla 140'ye yakın arkadaşı ile birlikte CHP'den istifa etti. Başer, istifa gerekçesinin arka planını ve Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni bir döneme başlayan CHP'nin şuan içinde bulunduğu siyasi ortamın seyrini tarif etti.

CHP'den ne kadar süre önce istifa ettiniz?

Biz bundan yaklaşık üç buçuk yıl önce 140 civarında arkadaşımızla birlikte, partiden istifa ettik. Bu grubun içinde il başkanı olan bir arkadaşım daha vardı. Bir tane ilçe başkanı arkadaşım vardı. Partinin değişik kademelerinde görev yapmış, görev almış çok sayıda arkadaşımız vardı. Gençlik kolları ve kadın kolları başkanı arkadaşlarımız da vardı. Üç buçuk yıl önce bu istifa kararını vermeden önce geçen birkaç ayı da düşünürseniz, yaklaşık dört yıllık bir süreyle partiyle bağlarımız kopuk.

Neden istifa ettiniz?

Partide görev aldığımız süre içersinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin daha iyi yerlerde olabilmesi için, başarılı olabilmesi için elimizden geldiğince gayret sarf ettik. Parti için düşündüklerimizi parti büyüklerimize ve yöneticilerimize ilettik. Ancak zaman içersinde gördük ki bizim düşüncelerimizle genel merkez yöneticilerinin düşünceleri birbirinden tamamen farklı. İlk ciddi kopuş tüzük değişikliği ile başladı. Genel merkezin hararetle istediği tüzük değişikliğine parti büyüklerimizin görüşlerini alarak, Kurultay'da 'Hayır' dedik. O tüzük kurultayından sonra, parti ile bağlarımızda zayıflama olduğunu biz de hissettik. Daha çok genel merkeze muhalif görünen, genel merkezle düşünceleri örtüşmeyen bir örgüt yapısı oluştu. Daha sonra benden sonra gelen il başkanı arkadaşımızın ve ilçe başkanımızın görevden alınıp yerine atamalar yapılmasıyla bu fikir uyuşmazlığı tam olarak ortaya çıktı. Ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarımın düşünceleri tasvip görmedi. Onların istediği gibi düşünen arkadaşlarımın düşünceleri hoşlarına gittiği için onlarla birlikte çalışmaya karar verdiler. Biz o tarihten sonra belli bir müddet parti içinde kalmaya karar verdik. O süre yaklaşık iki buçuk yıl sürdü. Daha sonra parti içinde genelin yanında yerelde de birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızla fikir uyuşmazlığına girince, artık partide kalmanın bireysel anlamda üyeliğin bizi tatmin etmediğini, bizim üyeliğimizin de partiye zarar verdiğini düşünerek partiden istifa etmeye karar verdik. Bu durumu da açıkça söyleyerek partiden ayrıldık.

Partiden ayrılmanızın gerekçesi neydi?

Sosyal demokrat bir parti olduğunu iddia eden bir partinin çizgisinin sağa doğru kaymamasını ve yüzünü sola doğru çevirerek hareket etmesini istiyorduk. Ama o zamanın Genel Başkanı Deniz Baykal, partinin yüzünün sola çevirmek yerine, partiyi daha çok sağa doğru açmak gibi bir ayrı yaklaşım içersine girdi. Bu durumda bizim düşüncelerimizle örtüşmedi.

Talepleriniz neydi partiden?

Biz parti içi demokrasi istiyorduk. Bolu'daki belediye meclis sıralamasının bile genel merkez tarafından yapılıyor olması parti içi demokrasinin olmadığının en güzel kanıtlarından bir tanesiydi. Bolu küçük bir il. Bu süreçte Bolu'daki milletvekili sıralamasının Bolulular tarafından değil de genel merkez tarafından yapılıyor olması, Bolu'daki belediye başkan adayının halkın istemlerine rağmen genel başkan tarafından tespit ediliyor olması; bütün bunlar parti içi demokrasinin olmadığının en güzel kanıtıydı. Biz kendi içinde demokrasiyi sağlayamayan bir siyasi partinin Türkiye'de 'Demokrasiyi sağlarım' iddiasını taşıyamayacağını düşünerek istifa etmeye karar verdik. O günden bu güne kadar partiden istifa ettiğimiz arkadaşlarımızdan hiçbiri herhangi bir siyasi partide görev almadı. Bir başka siyasi parti arayışında olmadı. Diğer siyasi partilerden gelen teklifleri de bir şekilde reddettiler.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.