KORONAVİRÜSÜ EN FAZLA KORKUTAN ŞEY : SABUN KÖPÜĞÜ …

 

Hele bir  Covid-19 ‘den sorumlu virüs insan  vücuduna girmeye  görsün !

Onu bedenimizden  uzak tutmaya yarayan  başlıca üç  önlem ;  maske, sosyal mesafe ve sabunla el temizliği artık iyice biliniyor.

Maske ve sosyal mesafe kısıtları , yaşamı   zorlaştırdığı  için kimilerince  itirazlar ve uyulmazsa da  peşisıra cep yakıcı cezalar eksik değil.

Oysa, sabunla  el temizliği mütevaziliği ile  pek de insanoğlunun tepkisini çekmeden görevini  yerine getiriyor.  Sabun   köpüğündeki  bu gizemli gücü biraz analiz ederek size aktarmak istedim.

“Sabun  köpüğü gibi sönmek”  deyimi akla: gösterişini, albenisini en küçük etkiyle çabucacık yitirmeyi  getirmekte .  Bu sebeple  küçümsenir . Ondan büyük başarı ve zarar beklenmez.  Oysa “aynen değil”.

Kalıp  sabunun   kullanımı  en az  M.Ö.2800  yılına  kadar uzanır. Sabunun suyla buluşmasıyla  oluşan sabun  köpüğünü araştıran  Çek  görsel sanatçısı  Jiri Georg  Dokoupil,  İstanbul’da sabun köpüğü sergisi açmış (Temmuz 2017) ,sabun çözeltisiyle pigmentleri karıştırarak oluşturduğu ışıltılı baloncuklar  patladığında tuvalin üzerinde soyut izler bıraktığını göstermiştir.

Dokoupil ; “ bir baloncuğun yaşamı yalnızca 8 saniyedir. Ne kadar kısa. Tıpkı  bizlerin evrendeki   yaşamı kadar. Patlayan balonlardan  bir farkımız yok “ diye özlü bir söz söylemiş.  

Koronavirüs ‘e gelince,  kökeninde  SARS- CoV-2 virüsü ,çap olarak milimetrenin on binde biri  kadardır. Böyle  mikroskobik yaratığın küresel  sağlık  üzerinde nasıl hükümranlık  sürdürmesi  garip  gelmiyor mu?   Koronanın   Latincede  “ taç” olduğunu  öğrendiğimizden onun - taçlı   bir  virüs-  dolayısıyla “kral”  olduğunu    söylersek  pek de abartmış sayılmayız   galiba.

Koronavirüs ;  bakterilerden   bin  kat daha  küçük  ,bir insan  hücresinden 10 ila 100 kat daha  küçük,  bir başka deyişle de bir damla sudan 50 trilyon kat daha küçüktür .Yani insanoğlu hücrelerinden bir tanesi ;  koronavirüs  için büyükçe bir şehrin alanı kadar  bir büyüklüğe sahip bir şey…

Sorbon Üni.’den araştırmacı Lisa Abiven (Aralık 2020) makalesinde ; “koronavirüs  zarfının (Dış zarı) yağlı bir maddeden yapılmış  olduğunu,yağla kirlenmiş elimizin sabunla temizlenişine benzer bir yöntemle yok edilişini anımsatır.Yağlı zarfta başak   proteinler ” Spike ” protein hücrelerimizin kapılarını açmak için anahtar görevi görür.Virüsün  bedenimize girişi  böyle olur. Sabunun içerdiği  yüzey aktif  maddelerinin  hidrofobik    kısmı  virüsün zarına  yapışır ve durulama sırasında  hidrofilik kısım su moleküllerine  çekilir .Virüse  uygulanan  kuvvetlerin  sayesinde  yağlı  zarfın yırtılmasına  neden olur. Virüs aktivitesini kaybeder.  Ellerin  ovulması   ve su akışı ile deriden ayrılır” demektedir.

Öte yandan hidro alkolik jel kullanımının sabundan farkı; jelin kirli eller üzerinde etkili olamadığı, onun  yalnız  kuru ciltte , kirlilik olmayan elde kullanılması gerekiyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ; evdeyken  ellerinizi 20 saniye süreyle sabun ve suyla yıkamanızı ,alışveriş  veya iş için seyahat ederken   hidro alkolik jel  kullanılmasını  önermektedir.

Bu köşe yazımla biraz olsun –suya sabuna dokunabildim galiba…

Yeni  yıla  sağlıcakla ve umutlarla dolu girmenizi  dilerim.

 

qqq-435.jpg

FOTO: Koronavirüsün sabun ve suyla karşılaştığında dağılışı. LİSA ABİVEN ( The Conversation-  '2020)
Savon: sabun,   rinçage l'eau: musluk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 5796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum