Köy bazlı katılımcı yatırım bilgilendirmesi -1-

            16.03.2005

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nün, 09 Mart 2005 tarihinde düzenlediği bilgilendirme toplantısı, ilçelerden gelen kalabalık bir davetli huzurunda, Üniversitemiz Pembe Salonu’nda yapıldı.

Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı içine alınan Çanakklale-Denizli-Bolu-Konya-Karaman-Burdur-Hatay-Niğde-Tokat-Artvin-Gümüşhane-Rize-Arda han-Malatya-Adıyaman ve Batman illeri. Kapsam içine giren bu iller arasında, ilk toplantı ilimizde gerçekleşiyordu, bu önemli olmalı.

Bu bilgilendirmenin amacı, adından sıkca bahsedilen “Tarım Reformu” çalışmalarını desteklemek. Kırsal kesimin kalkınması doğrultusunda, çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin işlenip, ambalajlanmasına ait kurulacak tarım sanayi entegre tesisleri neler olmalı? Bu oluşuma yönelik düşüncelerin alınmasında, herşeyin devletten beklenmesi yerine, çiftçinin örgütlenerek Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonlarından çiftçimizi yararlandırmak. Bu işlemlerin nasıl olacağına ait bilgilendirmede, umarım katılımcılar, aradığını bulmuştur.

Günümüzde dünya sanayicisinin ve tarım sektörünün önde gelenleri, ürettikleri ürünleri yalnız kendi beğenileri içinde değil, tüm insanların kabulleneceği dünya standartlarına uygun olmasına özen gösteriyorlar. Bu bağlamda sivil toplum örgütlerini aktif hale getirecek yeni uygulamalar için, yeni tesisler içinde oluşturulan fonlarla parasal desteği sağlıyorlar. AB ortaklığının gündeme gelmesiyle Türk Toplumu da sivil toplum örgütlerinin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini öğrenmeye başladı. Şimdiye kadar siyasetçinin uyguladığı “Hamam suyu ile dost gönülleme” işlemi yerini, “Ey üretici sen de elini taşın altına koy! İster tek başına, ister birleşerek proje üret! Bir miktar sermayeyi sen, bir miktarını da oluşan fonlardan sana hibede bulunayım. Sen de başını kumdan çıkar, etrafına şöyle bir bak” düşüncesine bırakıyor.

Köy Bazlı Katılımcı Yatırımcı Programı kırsal alanda şunların olmasını amaçlıyor:

-Alt yapının iyileştirilmesi. Gelir ve sosyal standartların geliştirilmesini.

-Tarımsal üretimin sürekliliği, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi.

-Kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması. Bu konuda etkinliklerin artırılması.

-En önemlisi uluslararası kaynakların, özellikle AB katılım sürecinin bir parçası olarak, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma fonlarının ülke çapında etkin bir şekilde kullanılması için, kapasite oluşturulmasıdır.

Bu Katılımcı yatırımdan; -Tarımsal üretim yapan, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçiler.

- Küçük ölçekli kırsal iş alanında faaliyet gösteren kişiler.

-Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin oluşturdukları ŞİRKETLER-VAKIFLAR-KOOPERATİF BİRLİK ve bunların üst örgütleri. Bu kuruluşların kendi aralarında kuracağı ortaklıklar yararlanabilecekler. Bunun için önemli koşul, yatırım teklifi verdikleri ilde faaliyetlerini sürdürmesi ve aynı ilde oturmasıdır.

Bu program içindeki yatırım konularını da şöylece sıralayabiliriz:

-Tarımsal sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak.

-Tabanda yukarıya katılımcılığı sağlamak. Yerel kapasiteyi ve kurumsallaşmayı geliştirmek.

-İstihdan yaratına potansiyelini artırmak. Üretici gelirlerini artırmak ve çe-şitlendirmek.

-Kadın ve genç nüfusun eğitim ve girişimcilik düzeyini tesvik edip geliştirmek.

-Uygun kırsal teknolojilerin gelişmesini sağlamak.

-Kırsal alt yapının geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik projeleri ortaya çıkarıp, desteklemek.

Bir programın oluşumu ve uygulamadaki sıralamayı en akılcı ve güzellikte yazıp çizmek, her zaman yeterli olmuyor. Bu durumu bu toplum acı örnekleriyle yakın tarihte yaşadı. Böylesi programların hayata geçirilmesinde, ortaklık kavramlarının benimsetilmesi, bencilliğin önüne geçmeli. Bu konularda birlikler, kooperatifler ve bireyler bilgilendirililip, profesyonelce eğitilmeli.

Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.