Köy bazlı katılımcı yatırım bilgilendirmesi -2-

            17.03.2005

Sivil toplum örgütlerinin öne çıkarılmasındaki amaç, herşeyin devlet tarafından projelendirip, finanse edilerek halkın hizmetine sunulmasını beklemekten vazgeçmek. Sivil toplum kuruluları, kendi alanlarında projeler üretmeli, yönetimlerin çalışmalarına katkıda bulunmalı. Ne yazık ki, toplum halen daha birilerinin güdülemesiyle, yolunu bulma kolaycılığından vazgeçmiyor. Bir başka noksanlığımız da, işin organizatörlüğünü yapan kurumlarımız, bilgilendireceği veya düşüncesinden yararlanacağı katılımcıları, konu hakkında önceden bilgilendirmiyor, gündem belirtmiyor. Salonda dağıtılan bir iki sayfalık not ve hızlı anlatımla, salondan görüş alınmaya çalışılıyor. Çoğu kez de hazırlıksız olan insanlardan beklenen görüşler alınamıyor. Bu toplantıda da, bu fotoğraf çok net olarak karşımıza çıktı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü Sn. Mehmet Taşan-Genel Müdür Yardımcısı hemşehrimiz Sn. Reşat Özcan-Proje Koordinatörü Sn. Tayfur Çağlayan ve kalabalık biz uzman grubu.

Konu ile gerekli bilgilendirmelerden sonra, salondan kişisel görüşler almaya başladılar.

Şeref Özkurede; "Tarımsal sanayinin içinde, büyükbaş hayvancılık söz konusu mu? Kırmızı et, kayıt dışılıktan kurtarılmalı. İnsan sağlığı, tehlikeli boyuta geliyor. Kırmızı et ambalajı ve paketlenmesi için, entegre tesis kurulmalı."

Seben Kozyaka Kooperatif Başkanı; "Her köy bir işletme olarak görülmeli. Köylü üretici olarak değil, işletmeci olarak değerlendirilmeli. 80 başlı hayvan ahırı yaptım, içini dolduramadım."

Cemalettin Danışman; "Entegre tesis yatırımcısının %5’lik dilimi, peşin yatırması sıkıntı yaratabilir."

İsmail Eroğlu (Vali Yrd.); "Bu projede kooperatif ve birliklerde büyük değişiklikler olacak mı? Özle idareler, bu konuda sanki eksik kalmış gibi."

Reşat Özcan (Genel Müdür Yrd.); "Köy Bazlı katılımdan amaç, proje hazırlama yeteneğini geliştirmek. Bu konuda teknik yardım ekibi kurulacak. Çiftçilerin hazırlayacağı projelere katkı sağlanacak. Küçük ölçekli sanayi işletmeleri desteklenecek."

Tayfur Çağlayan (Proje Koordinatörü); Ankara’da yapılan ilk toplantıda, ‘özel kişi ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri tarafından teklif edilecek yatırım konuları’ görüşmesinde Bolu için MISIR KURUTMA DEPOLAMA-SÜT TOPLAMA, SOĞUTMA ve İŞLEME-MEYVE-SEBZE DEPOLAMA-İŞLEME-AMBALAJLAMA ve PAKETLEME. SU ÜRÜNLERİ İŞLEME VE PAKETLEME konularının dışında, beşinci olarak ne olması gerekiyor? konusunda düşünelim ve tespit edilen başlıkların olumlu-olumsuz yanlarını, yaratacağı fırsatları ve tehditleri tartışmaya açtı.

-Bolu’da yirmi, yirmi iki bin hayvan varlığının olduğu. Tesis kurulmasının olumlu olacağını,

-Kıbrıscık Muhtarı: Tavukçuluğun ve hayvancılığın Kıbrıscık’ta bittiğini. Yapılacak en iyi işin arıcılık olduğunu,. Balın işlenmesini ambalaj ve paketlenmesinin yapılmasını,

Yumrukaya’dan bir arıcı: Bal konusunda pazarlamanın nasıl olacağını,

İsmail Yamantürk: Bolu’da arıcılar birliği yok. Kurulmalı.

Abdulkadir Yılman: Tavukçuklukta tabiatı kirletir duruma düştük.

-Üreticileri kendi aralarında birleştirmeli. Arıcılar bilinçlendirilmeli.

-Mudurnu Deligöz Köyü Muhtarı: Tarım için kullanılan kimyasal ilaçlar, arıcılığı söndürüyor.

-Mecit Öztürk: Paketlemeden bahsederken üreticinin desteklenmesi gerektiğini. Hayvancılık nedeniyle Bolu’nun kirlendiğini.

-İsmail Akkoloğlu: Üretimi yükseltmek için, her köyde eğitici çalışmalar yapmalı. Geçek üretici, ürkütülmemeli.

Emin Gökdemir: Yeteri kadar hayvan yetiştirme potansiyeli yok.

Bolu Karadere bölgesinde mercan balığı üretimi için, bir proje yapıldığı bunun ne durumda olduğu,. Akarsularımızın kirlendiğini anlattı, ismini alamadığım katılımcı.

Nevzat Atılgan: Bolu’da üretilen 150 ton balık olduğu söylendi. Bolu’da üretilen balığın dört, beş katı balığın dışardan geldiğini.

Bolu sularının mevsimlere göre değişmesi nedeniyle, elverişli olmadığını söyledi.

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.