Köy bazlı katılımcı yatırım bilgilendirmesi -3-

            18.03.205

Toplantıda görüşlerin bildirilmesine devam ediliyordu. Artık tavuk gübresinin işlenmesine yönelik önerilerin gelmesi, olumlu gelişme olarak dikkat çekiyordu.

Turan Yılmaz (Dörtdivan Kaymakamı): 1. Ayak toplama, 2. Ayak işlemedir. Bu konuda tesis kurulabilmesi için, maliyet yüksekliğinin çözülmesi gerek.

-Erhan Çiftçi: Tarım Bakanlığı’nca süt ineği projesi uygulandı. AB normlarına uygun, modern ahır projeleri oluşturulması gerek.

-Bahadır Aydın (AİBÜ Yrd. Doçent): Tarımsal yapıda İl Gelişme Planı’nın hiç dikkate alınmadığı görülüyor. Oysa bu plan, uzun çalışmalar sonucu, Devlet Planlama Teşkilatı’nın gözetiminde hazırlanmıştır.

Avrupa’da işletmeler % 100’e yakın kapasiteyle çalışırken, bu oran Türkiye’de % 6’lar civarındadır.

-Ziraat Odası Başkanı: Patates toplama ve paketleme tesisiniz kurulmasına, bu konuda ortak makine kullanımının önemli olduğunu.

-İzzet Demirel (Seben Muhtarlar Derneği Başkanı): Şanslı ilin, şanssız ilçesidir Seben. Burada meyve suyu işleme fabrikası kurulmalı. Elma ağaçları yaşlandı, değiştirilmeli.

Destekleme Şube Müdürü: Patates Üreticiliği Birliği Yasası’nın çıktığını. Üretilen patatesin işlenmesi gerek. Süt Birlikleri çatısı altında, yem fabrikalarının kurulamayacağını,

Mahmut İşbilen (Göynük Sarıcalar Köyü Muhtarı): Gübre sorunundan, Sami Özçelik, Mudurnu’da sılaj çalışmalarının, her geçen gün arttığını söylediler.

Yapılan bilgilendirme ve karşılıklı fikir iletişimleri sonucunda, belleklerde kalanları şöylece özetlemek mümkün.

-Böylesine ciddi bir proje içindeki 16 il arasına Bolu’nun alınması güzel.

-Bu tür önemli proje içine girecek olan üretici ve işletmecinin hazırlıklı olarak, toplantıya gelmesini sağlayabilmek için, katılımcıların daha önceden bilgilendirilmesi, konu ve gündemin ne olduğunun belirtilmesi gerek. Çok hızlı yapılan sunumlar sonucunda esas konunun ne olduğunun toplantı sonuna doğru anlaşıldığı bu toplantıda, birkez daha ortaya çıktığı görüldü. Bilgisi olmayanların, fikir üretmeyecekleri daha net anlaşıldı.

-Konuların uygulamaya başarı ile konabilmesi için, Birlik ve Kooperatiflerin önemi ve işlevlerine yönelik güvenilirliğin sağlanması, yeniden ele alınmalı. Eskinin kötü imaj, üretici ve işletmecinin kafasından çıkarılmalı. Bu etkinlik de devletten bekleme yerine, odaların ve bireylerin güdümüyle sağlanmalı.

-Gündemde olan AB Topluluğu’na giriş sürecinde oralarda etkin olan sivil toplum örgütlerinin, yurdumuzda da harekete geçirilmesi istenirken, halen daha merkezden yönlendirme alışkanlığımızı üzerimizden atamadığımızı gördük. Avrupa Birliği kriterleri içinde, tarım alanında ürettiğimizi pazarlayabilmemiz için, kaliteye ve ucuz maliyete son derece önem vermek mecburiyetinde olduğumuza, bireysel olarak inanmak zorundayız.

-Her tür üretimde, kontrol ve denetim mekanizmasının çok ciddi olarak ele alınmasının önemi, bal üretimindeki çarpıcı örneklerle dile getirildi. Denetimi sağlayamadığımız sürece, yurt içindeki ekonomik sıkıntı içinde olan insanların tercihi, değerinin çok altında olan denetimsiz ucuz ürünlere olacaktır. Sağlıkları etkilense de bu böyledir.

-Bolu için tavuk gübresini ne zaman gündeme getirdikse, tepkiler aldık. Zararlı değil, yararlı olduğu iddia edildi. Oysa işlenmeyen gübrenin topraklarımızı öldürdüğünü, sularımızı kirlettiğini, hatta son dönemlerdeki sıcaklarda, kokusunun insanları etkilediğini uzmanların söylediği gibi herkes gördü, kokladı.

Bu bilgilendirme toplantısında esas konunun, üretilenin işlenmesine, ambalajlanıp paketlenmesine yönelik tarıma dayalı sanayi sektörünün harekete geçirilmesi idi. Umarım gerekli mesajlar alınmıştır. Organizede emeği geçenlere teşekkürler.

Bu yazı toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.