KÖY-DES yollarını Belediye asfaltlayacak

KÖY-DES yollarını Belediye asfaltlayacak

Valilik tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, KÖY-DES Projesi kapsamında köylere yapılacak yolların asfaltlama işinin Bolu Belediyesi tarafından yapılacağı bildirildi. Bu iş için Belediye ve İl Özel İdaresi ile Bolu İli Me

Valilik tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, KÖY-DES Projesi kapsamında köylere yapılacak yolların asfaltlama işinin Bolu Belediyesi tarafından yapılacağı bildirildi. Bu iş için Belediye ve İl Özel İdaresi ile Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği arasında protokol imzalandı.

Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği'nin Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi (KÖY-DES) kapsamında 01.01. 2006-30.06.2006 tarihleri arasında Bolu Merkez ilçeye bağlı köylere ilişkin yaptığı çalışmalar, Bolu Valiliğinin yaptığı basın açıklamasında geniş yer buldu. Valilik, Belediye, İl Özel İdaresi ve Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği arasında imzalanan protokol gereğince, yolların asfalta hazır hale getirilmesi İl Özel İdaresi tarafından, aynı yolların sıcak asfalt kaplama işi ise Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği adına ücreti karşılığında Bolu Belediyesi tarafından yapılacağı belirtilirken, söz konusu işe karşılık Bolu Belediyesine Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği tarafından toplam 1.690.000.- YTL. ücret ödeneceği açıklanıyor.

Yolların asfalta hazır hale getirilmesi ile ilgili olarak yapılacak alt yapı çalışmaları için ihtiyaç duyulan 85.000 litre akaryakıt Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından satın alınarak, İl Özel İdaresine teslim edildiği ve alt yapı çalışmalarına da başlandığı da Valilik tarafından ifade ediliyor.

ALT YAPIDA SU VE YOL ÇALIŞMALARINDA AŞAMA KAYDEDİLİYOR

Bolu Valiliği yayınladığı basın bülteninde, projenin başladığı andan bu güne kadar KÖY-DES tarafından köylere içme suyu götürme planlaması dahilinde yapılan işleri şöyle sıralıyor; “Küçükberk ve Gölcük Köyü içme suyu inşaatı su pompaları için ihtiyaç duyulan elektrik malzemelerinin satın alım işi gerçekleştirilmiş ayrıca, Merkez İlçeye bağlı bazı köylerin içme suyu ve küçük sulama tesislerinin yapım, genişletme ve onarım işleri için ihtiyaç duyulan PVC boru, vana, yangın hidrandı, manşon, demir, çimento satın alınmış, ihtiyaç duyan köy muhtarlıklarına teknik elemanlar tarafından yapılan keşif sonucunda Birlik Encümen kararları doğrultusunda teslim edilme işlemi devam ediyor. Fasıl, Çömlekçiler ve Dodurga Köyleri içme suyu tesisi tevzi maslağı işi bitirildi. Yine Merkez İlçeye bağlı Muhtelif köylerin içme-suyu ve sulama tesisleri için ihtiyaç duyduğu 2872 metre PVC boru alımı gerçekleştirilmiş olup, köy muhtarlıklarına teslimi devam ediyor.”

İHALE 6 TEMMUZ'DA

Valilik ayrıca, Saraycık Köyü Merkez ve Yukarı Mahalleleri Yakabayat ve Musluklar Köyleri Merkez, Fındıcak, Yukarı Yakabayat Merkez, Bayat ve Bulutlar Mahallelerinin köy içme suyu tesis genişletme ve geliştirme inşaatının projesinin hazır olduğunu yetkili mercilerden su kaynak tahsis kararı ile 6831 Sayılı Kanunun 17’inci maddesi uyarınca içme suyu hattının orman geçişi için gerekli ücretsiz kullanım izninin alındığını, ihalenin de 06 Temmuz'da gerçekleştirileceğini bildiriliyor.İşin yer tesliminden itibaren 60 gün içerisinde bitirileceği şartı da hatırlatılıyor.

KÖY YOLLARI ASFALT OLACAK

2006 KÖYDES yol programında olan köylere yapılan işlemler ise şöyle; “Yenicepınar Bürnük-Kındıra ile Bağışlar-Merkeşler Köyü yolarının stabilize işi bitirilmiştir. 2006 Yılı KÖYDES stabilize yol programında bulunan köy yollarının sanat yapıları için ihtiyaç duyulan değişik ebatlarda toplam 320 adet büz Bolu Belediyesinden satın alınarak, yerlerine konuldu. Programda bulunan toplam 18 köy ve bağlı mahallesinin stabilize köy yolları ihalesi 2 Mayıs'ta yapılmış ve ihaleyi kazanan yükleniciye yer teslimi yapılmış olup, iş devam ediyor. İlimiz Muhtelif köy yollarının sanat yapıları için ihtiyaç duyulan demir, çimento ve muhtelif ebatlardaki büzler satın alınarak, ilgili köy muhtarlıklarına teslim edilmiştir.” Ayrıca, Merkez İlçeye bağlı 21 köy yolunun 2006 yılı KÖY-DES Köy Yolları Programında bulunan 41, 5 km.lik kısmının asfalt kaplama işi ( 26.158 ton) Bolu İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği tarafından gerçekleştirileceği de açıklanıyor.

NAKDİ YARDIM DA YAPILDI

Valilik, Bolu Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği tarafından, 2006 yılı bütçesinden Bolu Merkez İlçeye bağlı 11 köyün muhtelif işleri için (okul, çamaşırhane, çeşme, cami onarımı, köy konağı, şadırvan, minare ve mezarlık çevre düzenlemesi yapımı) toplam 14.500.- YTL nakdi yardımda bulunulduğu belirtildi.

03.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.