Köy yolları yayla yolu gibi

Köy yolları yayla yolu gibi

İl Genel Meclisi Kasım Ayı toplantısında, köy yollarının durumu konuşuldu. Gerçekleşen toplantıda tansiyon yükseldi. CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan konuyla ilgili değerlendirme yaparken, “Köy yolları yayla yolu gibi” dedi.

Gerçekleşen toplantıya, Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Güneş katıldı. Güneş yapılan toplantıda, Mengen'de yapılan duble yol çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek; “Mengen duble yoluyla ilgili, kamuoyunda başka platformlarda olumsuz konuşmalar zaman zaman duyuyoruz. Duble yolda 5 Milyon 497 Bin TL'lik bir harcama yaptık. Bu yaptığımız harcamanın tamamını Karayolları'ndan son kuruşuna kadar aldık. Duble yolun sanıldığı kadar İl Özel İdare'ye bir zararı olmadı. Aksine faydaları oldu. Biz İl Özel İdare olarak köy yolları yapıyorduk. Bu çalışmayla birlikte duble yol nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Hem bizler hem de teknik personel açısından bir deneyim oldu. Biz İl Özel İdare olarak diğer müteahhitlerden daha hızlı çalıştık. Diğer müteahhitler bizim hızımıza yetişemedikleri için, yolu bitiremedik. Yoksa biz diğer müteahhitlerden daha fazla çalıştık, onlardan öndeyiz. Dolayısıyla müteahhitler daha verimli çalışsaydı, bugün Yeniçağa-Mengen arasındaki yol bitmiş olacaktı. Devlet sektörü olarak özel sektörden çok daha iyi çalıştık” dedi.

İL ÖZEL İDARE ARAÇLARINI DUBLE YOL ÇALIŞMALARINDA KULLANMADIK

Güneş açıklamasının devamında; “Ayrıca biz İl Özel İdare olarak, İl Özel İdare'ye ait iş makineleri ile kamyonları duble yol çalışmalarında kullanmadık. Bu konuda öyle bir yanlış bilgi de var. Bizim iş makinelerimizin duble yolda çalıştığı, bu nedenle köy yollarının aksadığı yönündeki iddialar doğru değildir. Duble yol çalışmalarında kullandığımız özel şirkete ait araçları köy yollarının çalışmalarında da kullanmadık. Duble yol çalışmaları kamuoyunda konuşulduğu gibi ne İl Özel İdaresi'ni sıkıntıya sokmuştur ne de hizmetlerin gerçekleştirilmesinde aksaklıklara neden olmuştur. Ayrıca kamuoyunda oluşan bir diğer yanılgı da, İl Özel İdare'nin parasının kalmadığı yönündedir. Bizim şuan herhangi bir mali problemimiz yok. İl Özel İdare'nin parası vardır. Mali durumumuz da gayet iyi durumda” diye konuştu.

PERSONELİ ALDIN GİTTİN, DUBLE YOL ÇALIŞMASINDA KULLANDIN

Güneş'in ardından söz alan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Sabahattin Öztürk, duruma itiraz ederek; “Yaptığınız konuşmada yapılan çalışmalarla ilgili bazı olumsuz açıklamaların yapıldığını söylediniz. Olumsuzluklar olmamıştır diyorsunuz, çalışmalar dört dörtlük yapıldı diyorsunuz. O zaman bugün bir Bahçeköy yolu neden hala yapılmadı. Senin duble yol çalışmaların yasal olarak kanuna uygun mu? Sen İl Özel İdare personelini aldın gittin duble yol çalışmasında kullandın. Diğer köylere yapılması gereken çalışmalar yarıda kaldı” dedi.

ŞUANKİ TEKNOLOJİMİZ BUNA MÜSAİT DEĞİL

Öztürk'ün yaptığı itiraza, İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu şu şekilde cevap verdi: “Yasal olup olmadığıyla ilgili şu açıklamayı yapmak gerekiyor. Başbakanlık'tan yayınlanan genelgede, duble yol çalışmalarında valilikler birinci dereceden sorumlular. Gönül ister ki, bütün ilçelerimizdeki ve merkez ilçede bulunan köy yollarımız asfalt olsun. Ama şuanki teknolojimiz buna müsait değil. Bahçeköy yolu 2-3 yıl oldu asfalt olalı, ama o yoldan ağır tonajlı araçlar geçtiği için kısa sürede o yolda ezilmeler ve kaymalar meydana geldi. Oluşan bu tahribatlar nedeniyle acilen o yolda yamalar yapılması gerekiyor. Bu sıkıntılar merkez ilçemizde ve diğer ilçelerin hepsinde var.”

BİR TÜLÜ ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR

Konuyla ilgili CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan şu değerlendirmeyi yaptı: “5-6 köyde neredeyse hiç asfalt yok. Bazı köy yolları yayla yolu gibi. Rezillik içinde. Bazı köy yolları bozulmuş bir türlü çözüm üretilmiyor. Bu iş bu şekilde olmaz. Yapılan çalışmaların takibini gerçekleştirelim.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.