Köylerdeki Köpekler Ne Olacak?

Köylerimizde birçok sorun zamanla, imkanlar çerçevesinde çözülüyor. İl genelin 487 köy ve 1150 mahallemizin sorunları da öncelik ve acil esaslarıyla çözülmeye çalışılıyor.

İl genel meclisi üyeleri için “yerel parlamenter” diye bahsedilir. Meclis üyeleri vali adına çalışır, devlet adına iş yapar, işleri takip eder.

Tüm kamu kurumlarıyla ortak olarak, ilimizin her köşesinde sorun sıkıntıları valiliğin bilgisidahilinde ilgilenilir. Devletin bütün birimleri çalışanlarıyla plan, program ve ekonomisi çerçevesinde gereğini yaparlar.

Bolu ile ilgili sorunlar yazılı yada sözlü olarak meclis üyeleri tarafından meclise sunulur. Her ne kadar meclis başkanı gündem dışına çıkamayız demiş olsa bile yine de gündeme gelen konular tartışmaya açılır. Uzatmadan konuya gireyim,

Bolumuzun ilçe ve köylerinde önemli sorunlardan biri de başıboş köpekler. İlçelerde sorun kendi içinde kısmen çözülse bile, köylerde sorun her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Özellikle kümeslerin olduğu yerlerde aç kalan hayvanlar, köy içlerine kadar iniyorlar. Hayvan sever Nezihi Erkan gibi arkadaşlarımız, bazı yerlerdeki hayvanları günlük aldığı yardımlar ve ceplerinden karşılamak suretiyle doyuruyorlar.

Bunun yanı sıra, Bolu Belediye 9 ayrı yerde hayvanları beslemek için her gün yemek götürür. Büyük firmalardan, Tugaydan alınan yemekler artıkları hayvanlara dağıtılır. Elbette yapılan tüm bunlar yeterli olmuyor.

Köylere inen aç köpekler, köylünün hayvanına ve kendilerine saldırıyor. Korku ve panik yaşayan köylü vatandaşlarımızın şikayetleri her geçen gün artmakta…

Konunun muhatabı olan Milli Parklar İl Müdürlüğü gelen şikayetlere rağmen dişe dokunur tek işlem yapmıyor, yapmak istemiyor. Her yıl milyonlarca liramızı Yedigöller, Abant ve diğerlerinden alarak genel müdürlüğe gönderiyor. Karşılığında Bolu’ya yatırımı yok denecek kadar azdır. En önemli örneği, hafta sonu yağan yoğun karda, Abant’ın içinde tek bir çalışma yapmamış, gelen misafirler ciddi şekilde mağdur olmuşlardır.

Bolu genelinde 4 adet ormandan çıkma alanlara hayvan barınağı yapılması öngörülmüş. Maalesef müdürlüğümüz Vali Ahmet Ümit’in talimatına rağmen proje yaptı mı bilemiyorum.

Şimdilerde hükümet sokak hayvanları için çalışma başlatmışken Bolu olarak sorunu çözmemiz kolay olur. Çiçeği burnunda Milli Parklar müdürü yapacağı projeyle kendini de kanıtlar.

Bu yazı toplam 930 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum