Köylülere müdahale

Köylülere müdahale

Köylerine 100 metre mesafede bulunan kum ocağına şantiye kurulmasını istemeyen Çaygökpınar köylülerine, Jandarma ekipleri müdahale etti. 16 kişi gözaltına alınırken, 2 kişi de 112 Hızır Acil ekiplerince hastaneye kaldırıldı.<

Köylerine 100 metre mesafede bulunan kum ocağına şantiye kurulmasını istemeyen Çaygökpınar köylülerine, Jandarma ekipleri müdahale etti. 16 kişi gözaltına alınırken, 2 kişi de 112 Hızır Acil ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

    Dün sabah saatlerinde, Bolu Belediyesi'ne ait kum ocağı önünde eylem yapmaya başlayan köylüler, ilerleyen saatlerde şantiyeye girerek içeride bulunan birkaç tahta parçasını yakınca, jandarma ekiplerinin müdahalesine maruz kaldılar. Jandarma robocop timleri tarafından cop kullanılarak dağıtılan köylüler, her şeye rağmen direneceklerini ve kum ocağına şantiye kurulmasına izin vermeyeceklerini kaydettiler. Konuyla ilgili olarak Köy Muhtarı Mevlüt Gülderen ve Bolu Belediyesi Basın-Yayın Müdürü Murat Yılmaz ile görüştük.

KUM ALSINLAR AMA ŞANTİYE KURMASINLAR

    35 seneden beri köylerine 100 metre uzaklıktaki kum ocağının var olduğunu ifade eden Köy Muhtarı Mevlüt Gülderen; köy halkının, jandarmanın kendilerine saldırmasını kınadığını ve köylülerin şantiyenin kurulmaması konusundaki düşüncelerinin devam ettiğini söyledi. Köy halkının, 'Her ne olursa olsun, şantiyeyi kurdurmayacağız' dediğini belirten Köy Muhtarı Mevlüt Gülderen, şunları söyledi; “Köy halkından yaklaşık 350-400 kişi bugünkü eyleme katıldı. Bir o kadar da jandarma vardı. Bolu Belediyesi, kum ocağını Orman Bölge Müdürlüğü'nden kiralamış. Daha önce Soku Köyü'ndeydi şantiye. Şimdi şantiyeyi buraya kurmak istiyorlar. Sokulular’a şantiyenin kaldırılacağına dair söz veren Belediye Başkan Yardımcısı, şimdi de bizi perişan ediyor. Biz Belediye'nin kum almasına bir şey demiyoruz. Ancak, onlar şantiye kurmak istiyor. Şantiye kurulunca hem gürültüsünden, hem de tozundan tüm köylü rahatsız olacak.”

KÖYLÜLER DUYGUSAL YAKLAŞIYOR

    Bolu Belediyesi Basın-Yayın Müdürü Murat Yılmaz, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada ise şu şekilde konuştu; “Soku'daki şantiyeyi Çaygökpınar'a taşıyarak zamandan ve mekândan tasarruf etmek istiyoruz. Bu şantiye köylülere zarar değil, yarar sağlayacak. Köylülerin yolları asfaltlandı. Bu köylüler için bir artıdır. Şantiyeye dair de ÇED raporları alındı. Çevreyi kirletmek gibi bir durum yok. Ayrıca Belediye’nin haricinde Köy Hizmetleri, Bolu Çimento gibi kurum ve kuruluşlar da oradan malzeme çekiyor. Köylüler olaya duygusal yaklaşıyor. Bilimsel olarak köylülere yeterli açıklama yapılmamış. Gerekirse açıklama yapılacak.”

JANDARMANIN GÜVENLİK ÖNLEMİ DEVAM EDİYOR

    Kum ocağına girmeyi başaran bazı köylüler ise şantiye yapımı için kullanılmak üzere kum ocağına getirilen bazı malzemelerini yaktılar. Jandarma timleri, olaya karışan 16 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan eylemde yaralanan 2 köylü, olay yerine gelen 112 Acil Yardım ekipleri tarafından Köroğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayların büyümesini önlemeye çalışan jandarma yetkilileri, köylülerle yaptıkları görüşmeler sonucunda eylemi sonlandırdı. Köylüler, toplu olarak olay yerinden ayrıldılar. Jandarma timlerinin, kum ocağının çevresinde aldığı güvenlik önlemlerini bir süre daha sürdüreceği bildirildi.

27.10.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.