Koyunları donarak ölen Selim İriz; "Bu hayvanların suçu ne?"

Koyunları donarak ölen Selim İriz; "Bu hayvanların suçu ne?"

Yaklaşık 15 gün önce Belediye arsasında bulunan evlerinden çıkartılan İriz ailesi, zor durumda. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Baba İriz, gelen yıkım emrinin biraz daha ertelenmesini, koyunlarının hamile olduğunu Belediye y

Yaklaşık 15 gün önce Belediye arsasında bulunan evlerinden çıkartılan İriz ailesi, zor durumda. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Baba İriz, gelen yıkım emrinin biraz daha ertelenmesini, koyunlarının hamile olduğunu Belediye yetkililerine ne kadar dile getirdiyse de, yıkım işlemi gerçekleştirilmiş. Olay sırasında onlarca küçükbaş hayvan ile bir çok ev eşyasını yıkılan evlerinin altında bırakmak zorunda kalmışlar.

    12 yıl önce belediyenin gösterdiği bu arsa üzerine önce çadır daha sonra da ev yapan İris ailesi, daha önce çöplük olarak kullanılan bu arsayı temizleyerek yaşanacak bir yer haline getirmiş. Uzun bir süre buradaki evlerinde yaşayan İris ailesinin 70'e yakın koyunundan bu gün ise 45-50 koyun ve birkaç tane de kuzusu kalmış. Hayvanlar için bir arsa alan Selim İris; “Bu arsayı hayvanlar açıkta kalmasın diye aldım. Parasını da hayvanlarımı satarak ödeyeceğim. Ama koyunlarım ve kuzularım teker teker soğuktan ölüyor. Şimdiye kadar 7 kuzum ve bir koyunum donarak öldü. Eğer evimizden çıkmasaydık, şimdi bütün hayvanlarım yaşayacaktı” dedi.

    Kendinden çok telef olan hayvanları için üzülen Selim İris'in kızı Nazire İris, babasının hayvanların ölümünden sonra psikolojik olarak rahatsızlık geçirmeye başladığını söyleyerek; “Babamın daha önceden iyileşme aşamasındaki rahatsızlığı yeniden arttı. Psikoloğa giderek muayene ettirdik ve aşırı üzüntüden kaynaklanan dengesiz davranışlar sergilemeye başladığını öğrendik. Gecenin bir yarısı çıkıp dolaşıyor. Hayvanların ölümünden sonra hiç uyumamak gibi psikolojik sorunlar yaşıyor” dedi. Babasının durumuna üzülen Nazire, evlerinin yıkılmasının nedenini, bir süre önce yan arsalara yapılan villaların sahipleri olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Evimizin yanına yeni yapılan villalarda kalan zengin insanlar, biz kalender insanların yanında yaşamak istemediler ve çeşitli bahaneler uydurarak bizleri evimizden ettiler. Ama bu hiç önemli değildi. Bizi en çok üzen bir iki aylık bir sürenin verilmemesi ve yıkım sırasında can çekişerek ölen hayvanlarımız oldu. Eğer tahliye için birkaç ay daha verselerdi, hamile hayvanlarımız doğum yapacaktı ve kamyonlarla taşınabilecek duruma geleceklerdi” dedi.

Donarak ölüyorlar

    Yıkımdan hemen sonra yaptığı derme çatma barakada hayvanlarını soğuktan korumaya çalışan Selim İris, her ne kadar uğraşsa da hayvanlarının donarak ölmelerine engel olamamış. Şu ana kadar 7 kuzu ve bir koyununu kışa teslim eden İris ailesi, sadece soğukla mücadele etmediklerini, aynı zamanda her gece aileden bir kişinin hayvanlarla beraber kalarak hırsızlarla da mücadele etmek zorunda olduğunu anlattılar. Her gece hayvanlarla beraber sıfırın altındaki hava sıcaklığı ile zor anlar yaşayan Selim İris, “Yaza kadar müsaade edilseydi, kendim köyüme gidecektim. Şimdi ise hayvanlarım soğuk nedeni ile birer birer ölüyor. Bir çok kez başkanla görüşmeye çalıştım fakat beni sürekli azarladı ve yıkım emri verildiyse çıkacaksınız demekten başka çözüm yolu önermedi. Vali yardımcılarına durumu anlatmaya çalıştıysam da bu konu bizimle ilgili değil, falanca müdürlüğe gideceksiniz diyerek beni başlarından savdılar” dedi.

28.12.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.